גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו',...

שידור חי ◄ הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

(חי פה) - צפו בשידור החי מההפגנה במרכז חורב....

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

מטען חבלה במשקל של 2 ק"ג חומר נפץ נתפס בחיפה

מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: מטען חבלה רב עוצמה,...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי...

היצורים הימיים בריף בת גלים • מתנות יום הולדת מאהוב ליבי

מאי, חודש יום הולדת וים מתנות מאהוב ליבי, הכחול...

הפירמידה של מאסלו והמציאות בשנת 2024 • חוסר בטחון וצורך במנהיגות ראויה

אברהם מאסלו, פסיכולוג חברתי יהודי אמריקאי שחי בתחילת המאה...

עשייה מאהבה ללא תנאי • האגודה למען החייל

מאז ה 10 לאוקטובר האגודה למען החייל באזור חיפה,...

ציפור תוקפנית מעוררת בהלה בקרב דיירי הבניין בחיפה

(חי פה) – דיירים מאחד מבנייני המגורים ברחוב קאודרס בשכונת כרמל צרפתי, מדווחים כי בשבועות האחרונים הם מוצאים עצמם חוששים לצאת מרכבם לאחר שחנו בחניון הבניין, או לחילופין, כשעליהם לגשת לרכב בדרכם לנסוע למקום כלשהו.

עורבנית תוקפנית בקאודרס (צילום: מאיר ג'בלי)

עורבנית

הסיבה לחששם של הדיירים, היא ציפור. ככל הנראה ממין עורבני שחור כיפה, שבנתה קן על אחד העצים הצמודים לחניון ומזרה את אימתה על העוברים והשבים.

העורבנית, שזוהי תקופת הקינון שלה וידועה בנטייתה לטריטוריאליות, חשה כנראה כי בני האדם העוברים בסביבת הקן שבנתה מהווים סכנה לגוזליה, מזהה אותם כפולשים, ובשל כך תוקפת אותם.

עורבנית טריטוריאלית – עדיף לא להתקרב (צילום: מאיר ג'בלי)

חובטת בעוצמה

ישנם דיירים המדווחים כי הותקפו ע"י הציפור הזועמת יותר מפעם אחת, והם אובדי עצות. כך מאיר, אחד הדיירים שהותקף, סיפר לחי פה כי באחד המקרים חבטה העורבנית בראשו בעוצמה, כשכל חטאו היה שניגש אל רכבו. גם בתו של מאיר זכתה לחוש את נחת רגליה של הציפור מספר פעמים, עד שהחליטה שתחנה את רכבה מחוץ לחניון, הרחק מהציפור הכעסנית, רק כך הצליחה לחסוך מעצמה את תקיפותיה החוזרות ונשנות ושבה לנשום לרווחה.

עורבנית רכושנית תוקפת בקאודרס (צילום: מאיר ג'בלי)

מזהירים את מי שמתקרב

שכנה נוספת סיפרה לחי פה כי היא חוששת בכל פעם שעליה לעבור בחניון הבניין ומזכירה לעצמה להתרחק ככל יכולתה מהעץ הידוע לשמצה. אותה שכנה מספרת כי באחד הימים עמדו היא ושכן נוסף לא רחוק מאותו עץ ושוחחו, כשלפתע הגיחה העורבנית וחבטה בה בחוזקה. מאז, כאמור, היא מקפידה לתפוס מרחק. גם היא וגם מאיר מקפידים להזהיר את כל מי שעובר באזור ומתקרב בתמימותו אל העץ.

עורבנית שומרת על הקן ותוקפת – רחוב קאודרס (צילום: מאיר מג'בלי)
העץ עליו בנתה העורבנית את הקן (צילום: מאיר ג'בלי)

אז מה עושים?

שוחחנו עם אנשי מקצוע, כדי להבין מהם מה ניתן לעשות במקרים כאלה. ובכן, כולם תמימי דעים כי כשהחלה כבר תקופת הקינון, אין הרבה מה לעשות, בעיקר מומלץ להתרחק ככל הניתן כדי לא לגרום לציפור לחוש מאוימת. יש לדעת כי כשהציפור שומרת על גוזליה, היא תתקוף בכל פעם שתרגיש שנשקפת להם סכנה.

הפתרון הטוב ביותר, כמו במצבים רבים, הוא מניעה. רק לאחר שתסתיים תקופת הקינון, יש לגזום את ענפי העץ ובכך למנוע בנייה מחודשת של קינים. את זאת, נדגיש, יש לעשות אך ורק בתום ימי הקינון ולפני שמתחילה תקופת הקינון הבאה. בינתיים, כאמור, נותר רק להתרחק…

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

12 תגובות

 1. למה החיפאים מתלוננים ללא הרף על בעלי חיים בסך הכל לא מזיקים כגון החזירים הציפורים והחרקים
  במקום להתעסק באלימות על הכביש רכבים שפותחים פה מרוצים זה בסדר הא? מנועים צווחים שידרוגים לא חוקיים כלמיני רכבים לא חוקיים..מכאן ומהכפרים סביב זה בסדר הא??,
  העיקר לתת דוח עלוב מפקח שהוא גם….על צואה של כלב בגודל 20 סמ הכלב לא הצואה דוח בסך 730 שח או 720 בושה וחוצפה
  מה מפחיד חזיר בר מסכן למה האדם חושב שכל השטח של אימא שלו..

 2. בבקשה לא לפגוע בעורבנים. מדובר בציפור שהולכת ונעלמת מהנוף הישראלי עקב פלישה של מינים אחרים לארץ.

 3. מכת חזירי בר, מכת פרות משוטטות, מכת מדוזות קטלניות, מכת דגים ארסיים, מכת כלבת, מכת חולדות, מכת יתושים, מכת פגרי דגים, מכת יונים. ואריה זקן שהתפגר בגן החיות.
  חשבתם שכבר קראתם על כל הג'ונגל, שחי פה כבר מיצה את כל סוגי החיות – אבל טעיתם!!!
  העורבני האלים והמאיים מקאודרס!!!!
  אייל

 4. ואו איזה מי לא מאמינה. אנשים מפחדים מהעורבני. לא מאמינה . בבקשה אל תגעו בעורבני. כי הוא הרבה בסביבתינו אבל כיום נמצא במיעוט. הציפור הזאת היא מקסימה לא נוגעת באף אדם. יתכן שזרקו חפץ עליה.אני לא סתם אומרת לכם. כי גידלתי את העורבני שנפל מהעץ . העורבני היה גוזל ממש קטנטן. גידלתי אותו לימדתי אותו לעוף הוא גדל בתוך הבית והיה חבר של ילדי. כן היה עף מעליהם לבית הספר מלווה אותם ומחכה שיחזורו לביתם. היה בבית עד ששוקעת השמש . ואני עזרתי ל . הנחתי אותו על אחד הענפי עץ שגדל בחצר ביתנו. כתבתי ספר עליו והיום הוא מופיע ביוטיוב כסיפור אמיתי.
  וחברתה של בתי שהיא גננת והיא החליטה
  לספר ומקריאה סיפור עליו .
  יום אחד הוא נעלם .כי לדעתי חטפו לי אותו כי היה מצטרף אליהם לשכני לשבת איתם במרפסת.נעלם לאחר כמה שנים. היום אני מגדלת עורבים גם עליהם יוצאים האנשים שמפחדים מהם . העורבני לעולם לא תקף אף אחד. תדעו היום בקושי רואים את העורבני בשכונתינו כי הציפור מיינה אכלה את הביצים שלה גם של העורבים. בבקשה אנא ממכם לא לגעת בהם הם חברותיים. רק בעדינות .הם שורקים חזק הרעש מפריע כנראה! אבל הם מאוד חברותיים .ממש מסכן !

 5. גם אני גרה ברחוב קאודרס , ליד חלון של חדר השינה הם קיננו גם,נאלצתי לפרק את הקן היות ולא נתנו מנוחה ועשו ליכלוך נוראי. אחרי כמה דקות היגיע ציפור ענקית ועם הכנפיים גדולות עמדה מול החלון שלי כשהיא צורחת בכעס ובקולי קולות. הלב שלי פעם למקסימום ורעדתי. מאז אני יוצאת לחנייה עם מסכה, כובע המשקפיים מחשש להתקפה.זה הזכיר הסרט של היצ'קוק, "הציפורים". באמת מפחיד.

 6. שרלי שלום,ציפורי המיינה ההודית אינן ממשפחת העורבני,הן זן פולש שהתאקלם בישראל במהירות.לא ברור על איזו הבנות אתה מתכוון,מעניין לקרוא דיעות של חוקרים ואנשי מקצוע בנושא הזה.

 7. ישר כח לך ידידתי הכתבית נירית. הדייוח שלך אמין. לדעתי , יש צורך להגיע עם עורבנית זו להבנות.
  אכן , ערכתי ביקור בכרמל הצרפתי לפני כחודש והותקפתי ב-3 חזיתות בידי קרוביה ממשפחת המניה אך משהבנתי שבקרבת מקום מצויים גוזליה- דור העתיד שלה, הבנתי לליבן הדאגן והתפייסנו.ערב נעים.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הדגים שאנו אוכלים – איך בוחרים דג טרי בשוק ונזהרים מסיכונים שבקניית דגים מקולקלים

מאז ימי קדם, האדם חי מציד ומדיג. בחלוף השנים, עם הגידול האדיר באוכלוסייה בעולם, עלתה הצריכה באוכלוסית הים ושטחי הים החלו להיות מנוצלים לצרכי...

התפרעות אוהדי הכדורגל: עשן כבד ביציע • הדרבי החיפאי בסמי עופר הופסק

(חי פה) - ברגעים אלה (שבת, 25.5.2024) בדרבי החיפאי, נזרקו ביציעי המגרש באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה האבוקות הירוקות. המשחק הופסק לדקות ספורות. נדמה...

שידור חי ◄ הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

(חי פה) - צפו בשידור החי מההפגנה במרכז חורב. מוקדם יותר התקיימה צעדה ממרכז הכרמל ועד צומת חורב. הודעת מטה "מחאת העם חיפה" חיפאיות וחיפאים, תושבי...

תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) הוידאו קשה לצפיה

(חי פה) - מכת חזירי הבר בחיפה - לחי פה מגיעים דיווחים על תאונות בין כלי רכב, כמעט מדי שבוע. שמאי הרכב מדווחים לחי...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו', 25/5/24. בשעות הערב התנשאו הגלים לגובה של כ-150 ס"מ והזרמים היו חזקים מאד. סביב השעה...