חדשות חיפה
film izle

כל מה שרציתם לדעת על הצליאק-ראיון מיוחד עם הדיאטנית שירי שלו

האקדמית גורדון – הרשמה – WB

שר הבריאות הודיע השבוע על אימוץ שורת המלצות הוועדה בנושא סיוע לחולי צליאק, להשלמת מהלך הוזלת המוצרים ללא גלוטן.

אז מה זה צליאק ? מה הטיפול הטוב ביותר? מה מותר ומה אסור? הכל בראיון מיוחד עם שירי שלו, דיאטנית בשירותי בריאות כללית מרחב חיפה וג”מ.

צאליאק.GIF

שירי שלו דיאטנית בשירותי בריאות כללית

משרד הבריאות הודיע על השלמת מהלך להוזלה משמעותית של מזון נטול גלוטן, זאת באמצעות אימוץ של המלצות הוועדה הבינמשרדית שדנה בנושא. מבין המלצות הוועדה אותן החליט שר הבריאות יעקב ליצמן, לאמץ ואשר שיביאו להקלה מהותית במחירי המזון ללא גלוטן:

1.תמיכה במפעלים שייצרו מזון ללא גלוטן, בהיקף של 9 מיליון ₪. פעולה זו צפויה להגביר את היצע ואת התחרות בשוק המזון נטול הגלוטן, ולהביא לירידה משמעותית במחירו.

הקרן לחיפה – תורמים ומנציחים WB

2.הקלות רגולטוריות על ייצור מזון ללא גלוטן בישראל – ומתן הקלות מתאימות תוך שמירה על בריאות הציבור למפעלים שייצרו מזון ללא גלוטן.

3.הקלות רגולטוריות על היבוא של מזון ללא גלוטן, באופן שיאפשר ליבואנים להגדיל את מגוון המוצרים ולהוזיל את מחירם.

שירי שלו, דיאטנית בשירותי בריאות כללית מרחב חיפה וגליל מערבי מסבירה בראיון לחי פה על הצליאק, מדוע זה קורה, מה מותר ומה אסור לאכול, כיצד מטפלים בנוסף לטיפים והמלצות.

מה זה צליאק?


צליאק היא מחלה אוטואימונית בעלת התבטאויות רבות באוכלוסיה שאינה יכולה לעכל גלוטן. בעת חשיפה לגלוטן( שנמצא במאכלים שונים) יכולים להופיע תסמינים שונים כמו עצירות/שלשול/הקאות/כאבי בטן ויש כאלו שאין להם תופעות כלל ובבדיקה שגרתית לרמות ברזל בדם מוצאים רמת ברזל נמוכה או במעקב גדילה רואים שיש עיכוב בגדילה

מהו הטיפול הטוב ביותר לצליאק?


נכון להיום הטיפול הוא הימנעות מאכילת גלוטן באופן ישיר(אכילת גלוטן) ובאופן עקיף( אכילת אוכל ללא גלוטן ש”מזוהם” עם גלוטן).

למה זה קורה?


לפעמים למי שמצאו צליאק יש קרוב משפחה מדרגה ראשונה עם צליאק, לפעמים האוכלוסיה עם מחלות אוטואימנויות אחרות כמו סוכרת סוג 1/בעיה בבלוטת התריס יהיה גם צליאק.

איזה תזונה מתאימה לטיפול בצליאק?


הימנעות מגלוטן, הרוב יודעים שקמח חיטה מכיל גלוטן אך גלוטן נמצא במאכלים רבים ו”מתחבא”, בשל היותו חלבון צמחי יש ללמוד לקרוא תויות מזון, על חלק מהמוצרים מצוין עד 20 PPM- זה נחשב בטוח לאכילה.

מה אפשר לאכול?


בכל קבוצת מזון יש אוכל שניתן לאכול, טבלה מסודרת קיימת באתר העמותה של חולי צליאק… היום ככל המודעות למחלה עולה וכמות האוכלוסיה עם צליאק עולה( וגם הטרנד לאכול ללא גלוטן) יש יותר מוצרים ויותר מקומות שאפשר למצוא בהם מאכלים ללא גלוטן.

מה אסור לאכול ואיזה מזונות כדאי לבדוק לפני שאוכלים?


יש מזונות ש”ברור” שאין לצרוך כמו: חיטה, גריסים. כל מזון צריך לבדוק. כשמדובר בקנייה הביתה יש לקרוא תויות מזון, למצטרפים לעמותה “צליאק” יש אפליקציה שמזהה מוצרים מתאימים לפי הכנסת ברקוד המוצר. באכילה מחוץ לבית יש לברר לגבי משטחי עבודה ואופן הכנה. יש מזונות שאין בהם גלוטן וצריך לבדוק האם הסביבה שבה הוכנו נקייה מגלוטן. גם מוצר שהתרגלו לקנות יש לבדוק, לעיתים משנים את הרכיבים במוצר והוא כבר לא מתאים למי שיש צליאק.

כשמדובר בילדים ותינוקות איך מתאימים להם את התזונה?


כשההורים מגיעים להדרכה, הדיאטנית :

  • מציבה את השקילות והמדידות מטיפת חלב ולאורך השנים על עקומת גדילה- על מנת לבצע הערכת גדילה
  • סוקרת בדיקות דם- לבדוק האם ישנם חסרים תזונתיים ומדריכה את ההורים במספר מפגשים לגבי אכילה והתארגנות בבית, אכילה בחוץ, אכילה במפגשים חברתיים. כל זאת בהתחשב בהרגלי האכילה של המשפחה וההעדפות של הילד/ה תוך שימת דגש על אכילה מגוונת למניעת חסרים תזונתיים ומימוש פוטנציאל הגדילה ככל הניתן.

איזה מזונות/מאכלים מומלצים להם?


לגוון,לגוון,לגוון

טיפים והמלצות לחולי צליאק:

  • להצטרף לעמותה- עלונים שמחלקים, ימי כיף שמארגנים.
  • לבקש ליווי רגשי- אם יש צורך במתן תמיכה לילד/ה ולהורה בעת גילוי המחלה.
  • להסביר להורים/תלמידים-מהניסיון שלי יש יותר שיתופי פעולה מצד תלמידים ותלמידות שקיבלו הסבר מתלמיד/ה על מחלתו.
  • להגיע למעקבים אצל הצוות הרפואי ואצל דיאטנית- מחקרים מראים שחולי צליאק שלאורך שנים ביקרו אצל דיאטנית היו עם פחות חסרים תזונתיים, לאורך הזמן תדירות המפגשים יורדת ובכל מקרה יש לה חשיבות.

עם ההודעה על אימוץ המלצות הועדה אמר השר ליצמן:
“מדובר במהלך חברתי חשוב, מתוך מחויבות והכרה בזכויות אלו הסובלים ושנדרשים למזון ללא גלוטן. כבר כעת ניתן לראות את הניצנים הראשונים של ירידה במחיר ונפעל להמשך מגמה זו לטובת אוכלוסיית החולים. תודתי לשרי האוצר והכלכלה על שיתוף הפעולה המיוחד לטובת המהלך “.

בעקבות הודעת השר נמסר בתגובה מארגון זכויות הצליאק:
“הועדה ממליצה על תמיכה ישירה בכל חולה צליאק, בגובה 240 ש״ח לחודש. קרי המדינה מכירה ביוקר המחיה של חולי הצליאק, ומעריכה אותו בשיעור של 2,880 ש״ח לשנה. על אף המלצות הועדה, שר הבריאות בוחר שלא ליישם המלצה ברורה ומתחייבת זאת. פתרון התמיכה באמצעות 9 מיליון שאומץ על ידי שר הבריאות – וטרם יצא אל הפועל במלואו כשלעצמו, מגיע דרך מרכז השקעות במכרז ליצרני לחם, אך כלל לא חשפו מי מהחברות שניגשו למכרז קיבל תמיכה מתוך סכום נטען זה. תוכנית נוספת של משרד האוצר תצא רק באפריל. אין בתכנית של משרד האוצר והבריאות כדי להוזיל את הרכיבים של המוצרים. במקרה הטוב אולי ישתנה מגוון המוצרים אך המחיר לא יירד ויוקר המחייה של הצליאקים לא ישתנה. התמיכה המוצעת על ידי שר הבריאות לא מגיעה ישירות לחולי הצליאק, והם לא ירגישו אותה כלל”.

“שר האוצר מתגאה בהורדת המחירים של מוצרים ללא גלוטן, אך עובדתית המחירים הוזלו עוד טרם כניסתו לתפקיד – כתוצאה מפעולה של ארגון זכויות הצליאק (ע”ר). התמיכה בחולי הצליאק, כבר מזמן עברה את הצד החברתי והפכה להיות פוליטית. אני קורא לשר הבריאות למצוא את התקציבים כפי שעשה בהסכמים הקואלציונים שלו שקיבל עשרות מיליונים. הפעם זה יהיה במסגרת מילוי תפקידו כשר הבריאות”.

שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90
תגובות
בטעינה...