נפלה הצעת החוק להצלת תושבי מפרץ חיפה

התעלמות לאומית מחיפה

09_-_יעל_כהן_פארן_על_הדוכן.jpg

היום, 04/01/2017, נפלה בכנסת הצעת החוק של חברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנ"ץ – התנועה הירוקה), להצלת מפרץ חיפה מהתעשייה המזהמת

היום (ד') עלתה להצבעה במליאת הכנסת הצעת החוק להבראת מפרץ חיפה שהגישה ח"כ יעל כהן פארן. הצעת החוק מבקשת לחולל מהפכה במפרץ חיפה ולשרטט אופק תעסוקתי חדש ובריא לתושבי האזור שלא יצטרכו לבחור בין חיים לפרנסה. מפעלים שאינם עומדים בערכי היעד של חוק אויר נקי יצטרכו להגיש תכנית לשדרוג תשתיות ולשינוי תהליכי היצור. חלקם ידרשו או יוכלו להעתיק את מקומם לאזורים דלילי אוכלוסייה. המפעלים ידרשו לעמוד בערכי היעד באופן מידי ויוכלו לזכות בתמיכה ובסיוע ממשלתי. בנוסף, ההצעה שומרת גם על זכויות העובדים ומקדמת חלופות תעסוקתיות באזור.
הצעת החוק הוגשה כהצעת חוק סיעתית של מפלגת 'המחנה הציוני'.

מתרכזים במאבקים מול האופוזיציה

חברי הכנסת התעלמו מהעניין עצמו ונחלקו, כרגיל, לקואליציה (שהתנגדה) ואופוזיציה (שתמכה). בלטו במיוחד חברי מפלגת "כולנו", בראשות השר החיפאי משה כחלון, אשר למרות היותם מפלגה פרו-חיפאית, התנגדו להצעת החוק, הקפידו על משמעת קואליציונית ובכך היוו לשון מאזניים להפלת החוק.

במפלגת "כולנו" אומרים הערב כי מדובר בהצעה שאינה בשלה ולא עברה את וועדת השרים לחקיקה. לכן אין הם יכולים בשלב זה לתמוך בחוק במתכונתו הנוכחית, למרות שבקווים כלליים ההצעה תואמת את נקודת מבטם על מה שקשור בעתיד מפרץ חיפה. אכרם חסון, הממונה על "תיק חיפה" במפלגת כולנו, נעדר מההצבעה ובכך כיבד את חברתו פארן ולא התנגד ליוזמתה.
חסון אמר לחי פה כי במפלגת כולנו מכינים תכנית לעתיד מפרץ חיפה וכי הוא מקווה להעביר הצעת חוק משופרת בעניין זה בעתיד הקרוב.
עוד אמר חסון כי הוא פנה במהלך הדיון לשר אלקין (השר להגנת הסביבה) והציע לו להצטרף ליוזמת מפלגת כולנו לתכנית סטטוטורית להצלת מפרץ חיפה.

תוצאות_ההצבעה_-_קועליציה_ואופוזיציה.jpgח"כ יעל כהן פארן אמרה הערב לחי פה: "הממשלה מפקירה את תושבי מפרץ חיפה"
לאור התנגדות הממשלה, הצעת החוק נפלה בקריאה טרומית. חברת הכנסת מסרה "מדוע תושבי חיפה והקריות צריכים להיות כלי משחק בידי הממשלה, לא צריך לחכות לתקלה הבאה, או לאסון גדול יותר מהשריפה האחרונה במיכלי בז"ן. צריך לפעול עכשיו, לסגור את מיכל האמוניה, ולייצר אופק תעסוקתי חדש למפרץ חיפה. אני אמשיך לפעול בכל דרך לשנות את מציאות החיים בחיפה".

ד״ר רויטל גולדשמיד, דוברת מגמה ירוקה בחיפה, אמרה לחי פה: ״הבוקר הועלתה בכנסת הצעת חוק מצילת חיים, של ח״כ יעל פארן, להבראת מפרץ חיפה.
הצעת החוק הופלה על ידי בעלי ההחלטות והותירה את תושבי מפרץ חיפה המומים; התחושה ברחוב החיפאי הבוקר קשה מאד: העובדה כי שממשלת ישראל לא עומדת על רגליה האחוריות כדי לשמור את ערך חיי האדם כערך עליון ומפקירה ציבור שלם לחיות בתוך מרכז פטרוכימי מעוררת שאלות קשות לגבי האינטרסים של הממשלה כלפי בעלי ההון על חשבון חיי אדם.

כאשר חיינו מוטלים על הכף, אנו קוראים לממשלת ישראל, לעצור את ההתרחבות הצפויה של התעשיות המזהמות במרחב המטרופוליני החיפאי ולכונן תוכנית לאומית רב משרדית לצמצום התעשיות ומתקני אחסון החומ״ס במפרץ חיפה.״

תוצאות_ההצבעה.jpg

בעד – 36

תוצאות_ההצעה_על_החוק_להבראת_מפרץ_חיפה_-_תומכים_1.jpgתוצאות_ההצעה_על_החוק_להבראת_מפרץ_חיפה_-_תומכים_2.jpg

נגד – 46

תוצאות_ההצעה_על_החוק_להבראת_מפרץ_חיפה_-_מתנגדים_1.jpg

3 תגובות
 1. חיפאית חושבת אמר/ה

  הצעת החוק שנפלה נוגעת בחייהם ובבריאותם של כמליון תושבי האזור.
  ההזנחה והזלזול בתושבי האזור שמוכחים במיוחד בארועים שקרו לאחרונה ובמיכל האמוניה שאין כנראה כוונה לפנותו.
  כל אלו יוצרים (יש שמועות) תהליך שבו הדור הצעיר יקום ויזום הקמת מפלגה חדשה שתייצג אותו בצורה הטובה ביותר.
  השמועות אומרות שישנם כמה אנשים כריזמטיים שדוחפים לכך.

 2. אחד העם אמר/ה

  הציניות שולטת. גועל נפש. הסירחון שנובע מהממשלה הנוכחית גדול יותר מהסירחון במפרץ. ואול לא?

 3. למה אתם לא מפרסמים תגובו אמר/ה

  למה לא מפרסמים תגובות

לא ניתן להגיב