באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

גילי בת ה-9 שאפה שן חלב והתמוטטה ◄ וידאו

פיית השיניים נרדמה בשמירה: חייה של גילי בת ה-בת 9 ניצלו אחרי ששאפה שן חלב והתמוטטה

כל ילד וילדה מכירים היטב את הטקס סביב נפילת שיני החלב ושמירתן עבור פיית השיניים. במקרה של גילי בצלאל, בת תשע מהיישוב הקהילתי משגב, את תפקידה של פיית השיניים החליפה אלת המזל.


באמצע השיעור

לפני מספר ימים, בזמן שהיתה בשיעור בבית הספר, הרגישה בצלאל שאחת משיני החלב שלה, שן טוחנת שהתנדנדה, נפלה ונשאפה בטעות. הילדה המבוהלת עדכנה את המורה, שיצרה קשר עם הוריה והסבירה להם את שאירע.

מאחר שהילדה גם התלוננה על כאב בזמן נשימה עמוקה, החליטו ההורים לקחת אותה לבדיקה במרפאה הקרובה לביתם, שם בוצע צילום דימות ובדיקה טכנית על מנת לוודא שהשן שנבלעה לא נמצאת בוושט. בעקבות הבדיקות שבוצעו ותלונותיה של הילדה על הכאב שלא חלף, הומלץ להורים להגיע למיון הילדים ברמב"ם וכך הם עשו.


שן קטנה, נזק גדול – ד"ר עידית פסטרנק, משנה למנהל מלר"ד הילדים ברמב"ם, משחזרת את האירוע • צפו


פתאום התקשתה לנשום

"הגענו לרמב"ם בשעות הערב המוקדמות. גילי הרגישה בסדר ולא היתה תלונה מיוחדת מעבר למה שהיא התריעה עליו מוקדם יותר", משחזרת נועה כץ, אמה של גילי, "אבל משנכנסנו למיון פתאום חל שינוי במצבה והיא התקשתה לנשום".

ככל הנראה, השן שנשאפה מוקדם יותר והתמקמה בריאה השמאלית של בצלאל, זזה ועלתה למעלה, כשמיקומה החדש חוסם את דרכי הנשימה של הילדה. בתוך זמן קצר חלה החמרה במצבה והיא התמוטטה כשהיא סובלת מקוצר נשימה.

צוות מיון הילדים, שנכח במשמרת וכלל רופאים בכירים מתחום רפואה דחופה, מתמחים וצוות סיעודי, הגיע אל מקום האירוע והעביר את הילדה באופן בהול אל חדר הלם, שם הוא הונשמה על מנת לייצב את מצבה, כאשר אל הצוות המטפל הצטרפו רופאי אא"ג והרדמה.

השן שנשאפה לריאה השמאלית. פה התמונה מצד ימין (צילום: רמב"ם)

גילי היתה בסכנת חיים

"בשלב מסוים נשקפה סכנה לחייה של הילדה", מסבירה ד"ר עידית פסטרנק, משנה למנהל מיון הילדים בביה"ח "רות" לילדים ברמב"ם, אשר טיפלה בבצלאל, "מרגע שהיא התייצבה, רצנו איתה אל חדר הניתוח ובהליך עדין, מונחה מצלמה, שלף הצוות את השן מהריאה שלה. זמן קצר לאחר מכן גילי נגמלה מההנשמה, לאחר מכן היא הועברה להמשך השגחה במחלקת טיפול נמרץ ילדים ולמחרת הבוקר היא כבר שוחררה לביתה כשהיא בריאה וחשה בטוב".

את האירוע הדרמטי שיכול היה להסתיים אחרת, אמה של בצלאל עדיין מעכלת:

"זה היה מזל גדול להיות במקום הנכון ובזמן הנכון. לא חשבנו לרגע שזה יכול להגיע לזה. כשהיא התחילה לסבול מקשיי נשימה וכשראיתי את הצוות רץ אליה, הבנתי בדיוק מה קורה וזה היה מבעית. אני פשוט מלאת תודה על הכל".

לא לקחת סיכון

מאז שחזרה בצלאל אל שגרת חייה, היא חולקת את הסיפור שלה עם ילדי הכיתה. כשהיא מציגה את השן שעומדת במרכז הדרמה, בצלאל מספרת להם מניסיונה איך כדאי להתנהג במקרים כאלה.

"מצב של השתנקות עלול להיות מסכן חיים", מסכמת ד"ר פסטרנק, "במקרה שילד משתנק ויש חשד או ידוע שהכניס עצם זר לפה, לא לקחת סיכון. חייבים ללכת להיבדק. יש להגיע למיון על מנת שרופא יאזין לריאות, יפנה לצילום במידת הצורך ויקבל החלטה על המשך טיפול. גילי הגיעה בדיוק בזמן, ולשמחתנו הסיפור הזה הסתיים בשלום".


צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם
רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם
רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם - החזון: להוביל את הרפואה בישראל ולהטביע חותם בארץ ובעולם בטיפול, בחדשנות, במחקר, בטכנולוגיה ובפיתוח הצוות המקצועי, תוך הצבת האדם, המטופל והעובד, בלב העשייה. לפניות ושאלות: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

טירת כרמל מתחדשת: קורס התחדשות עירונית לתושבי העיר

במרכז היזמות והחדשנות בטירת כרמל התקיים ביום שלישי 28/5/24 המפגש הראשון במסגרת קורס בנושא התחדשות עירונית. הקורס, שנפתח במסגרת הכשרות מקצועיות לבעלי דירות, הוא...

נחלים בצפון מזוהמים – הכניסה מסוכנת

משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מודיעים לציבור המטיילים ולמועצות האזוריות והמקומיות על תוצאות חריגות בדיגום מים שבוצע לבחינת מצב הזיהום בנחלים בצפון.לנוכח תוצאות אלו,...

קריית ביאליק אירחה את חידון ביאליק זו השנה ה-13

זה כבר הפך למסורת שקריית ביאליק מארחת את חידון ביאליק ומיוצגת בו בכבוד על ידי תלמידי בתי הספר בעיר. השנה (2024) התקיים החידון בסימן 90...

אבא ליום אחד…..וחוזר חלילה • סיפור קצר

מתאים לקריאה גם לילדים! מתחם של שלושה מגרשי כדורגל שימש בעבר הרחוק את השחקנים בחיפה. עבר ישן שהיה קרוב להקמת המדינה. מגרשי הבכירים "מכבי" ו"הפועל"...

סמים בחיפה • כ-1.5 ק"ג סמים נתפסו על-ידי פקח עיריית חיפה

(חי פה) פקחי עיריית חיפה הגיעו לאירוע אלימות במשפחה ומצאו שקית מלאה בחומר החשוד כסם מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: מהלך סיור שגרתי,...