המשרד להג”ס לא יאשר את המשך היתר הרעלים לחיפה כימיקלים

המשרד להגנת הסביבה זימן את חיפה כימיקלים לשימוע, שיתקיים ב-20 בדצמבר תוך התראה שלא יאשר את המשך היתר הרעלים: “לא נאפשר את המשך הסיכון ממכל האמוניה לתושבי המפרץ”.

מיכל_הרמוניה_צילום_סמר.JPG

מיכל האמוניה – צילום: סמר עודה
מאחר ומכרז הקמת מפעל האמוניה בדרום נכשל ומאחר שאין כיום פתרון ברור ואופרטיבי עם לוחות זמנים ברורים אשר יאפשר את הסרת הסיכון הנשקף ממכל האמוניה במפרץ חיפה, המשרד להגנת הסביבה הוציא התראה לפי סעיף 15(ד) לחוק חומרים המסוכנים, התשנ”ג – 1993 והזמנה למפעל חיפה כימיקלים ביום 20 דצמבר להשמיע את טענותיו בטרם הפסקת פעילות מכל האמוניה במפרץ חיפה. המפעל יידרש להציג למשרד חלופות לסגירת מכל האמוניה בלוחות זמנים קצרים וברורים.

יצוין, כי חיפה כימיקלים פועלת מתוקף היתר הרעלים אשר צפוי לפקוע ביום 10.1.2017. בעבר נקבע כי המשרד יאפשר את המשך הפעלת מכל האמוניה במסוף הכימיקלים עד ליום 1.3.2017 או עד להקמת מפעל לייצור אמוניה – המוקדם מבין השניים. מאחר שפתרון הקמת מפעל לייצור אמוניה במתכונת הנוכחית עם התמיכות ורשת הביטחון מהמדינה לא צלח, הרי שהתנאי ל-1.3.17 עומד בעינו. כדי לאפשר את המשך היתר הרעלים מעבר ל-1.3.17 המפעל יידרש להציג למשרד חלופות לסגירת מכל האמוניה במפרץ חיפה בלוחות זמנים ברורים וקצרים.

השר להגנת הסביבה, ח”כ זאב אלקין: “אנחנו נחושים להוריד את רמת הסיכון לתושבי חיפה ולסגור את המכל. אנחנו נוקטים בכל הפעולות האפשריות למציאת חלופה מהר ככל האפשר”.

סגן השר להגנת הסביבה, ח”כ ירון מזוז: “לא נשלים עם הסכנה לתושבי מפרץ חיפה. כתושב האזור אני מודאג ביותר ואפעל לכך שימצא פתרון”.

מנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה עו״ד ג׳מילה הרדל ואכים, מסרה בתגובה: “צעד זה ממחיש את אוזלת ידה של הממשלה באכיפת החוק נגד תאגידים גדולים מצד אחד ועד כמה המדינה מוכנה לבוא לקראת התאגידים האלה ולעזור להם. מיכל האמוניה עומד במקומו כבר משנת 1986 ללא היתר בניה וכל מה שיש למדינה לעשות אחרי 30 שנה זה עוד שימוע לחברה שהיא בעצמה לא ניגשה למכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה על אף כל ההטבות והסבסוד שהמדינה היתה מוכנה לתת, מכספי הציבור, לטובת המיכל שחיפה כימיקלים צורכת יחד עם דשנים שבבעלות כי״ל, כ 95% מהתכולה שלו, ורק 5% לטובת שאר התעשיות כאשר 93% מהתוצרת שלהם מיוצאת לחו”ל”.

ראש עיריית חיפה יונה יהב, מברך על החלטת המשרד להגנת הסביבה לזמן את חיפה כימיקלים לשימוע, ומוסר: “המהלך מאמץ את עמדתה של עיריית חיפה שכבר שנים נאבקת לסגירת מיכל האמוניה. שינוי גישתה של הממשלה להתחיל לנקוט ביד חזקה נגד המפעלים המזהמים, תחייב כעת את חיפה כימיקלים לרוקן כליל את מיכל האמוניה ומכאן להשבתת המפעל. השריפה האחרונה בחיפה היא צלצול השכמה לכל הגורמים האמונים על חייהם של תושבי ערי מפרץ ואחרי שנים של ניסיון מצד גורמים ממשלתיים למצוא חלופות ובהן הקמת מפעל אמוניה בדרום, הממשלה מבינה סוף סוף כי אין מנוס מלנקוט בדרך זו. זו העת לשנות דפוסי מחשבה ישנים ולפעול להרחיק גורמים מזהמים מריכוזי אוכלוסין. חשיבות התעשייה היא תמיד שנייה לחיי אדם”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.