בפסק דין שניתן לפני כשנתיים :פיצוי גם על הדברים הקטנים

*בפסק דין שניתן לפני כשנתיים ע”י סגן נשיא בית משפט השלום בחיפה נקבע כי על חברות הביטוח לפצות דיירים שדירתם נפגעה בשריפה גם על מוצרים וחפצים קטנים, כמו מזון, תרופות, מוצרי קוסמטיקה ועוד. עו”ד משה יונאי, ממשרד “רולוף יונאי” שבחיפה: “הנושא רלוונטי לכל מי שנפגע בשריפה הנוכחית ומעוניין למצות את זכויותיו מול חברות הביטוח”*

עוד_משה_יונאי._קרדיט-_מאצ׳פוינט.JPG

עו”ד משה יונאי
לאחר ששככו הלהבות, תושבי חיפה נערכים כעת להחזיר את החיים למסלולם. לאלו שדירתם לא נפגעה מהשריפות זו משימה קלה יחסית, אולם מה עם אלו שצריכים להתמודד עם הבירוקרטיה של חברות הביטוח? אם ללמוד ממקרי העבר – זוהי לא משימה פשוטה.
בתאריך 19/9/2009 התחוללו שריפות במספר מוקדים שונים של חורש טבעי במרכז הכרמל, אשר גרמו בין היתר לשריפה בבניין בו התגוררה ש’. דירתה של ש’ ותכולתה נפגעו, אך היא הרגישה בטוחה מכיוון שבאותו מועד הייתה מבוטחת במסגרת פוליסת “עד הגג”, כזו שמכסה את כלל עלויות הנזקים שנגרמים במקרים כאלו. מיד לאחר קרות האירוע, היא הודיעה לחברת הביטוח על הנזקים וזו שלחה שמאי מטעמה שבחן את הנזק וצילם את הדירה ותכולתה לאחר השריפה. זו הסיבה לפיה התובעת עצמה לא תיעדה כל פרט שניזוק בדירה שכן סמכה על כך שהשמאי מטעם הנתבעת עשה כן, דבר שהתברר בדיעבד כלא נכון – השמאי, שהעיד מטעם חברת הביטוח, לא צירף לתצהירו תמונות או ראיות אחרות לתמיכת טענותיו וזאת ללא כל הסבר. להפתעתה הרבה, כאשר קיבלה את הפיצוי על הנזקים, היא הבחינה כי לא שופתה בגין מוצרי מזון שאוחסנו במקרר ובארונות המטבח (שחלקם פתוחים), ונאמדו בסכום של 5,000 ₪, כמו גם מוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה (לרבות תרופות) שהיו בדירה – מוצרים שנפגמו ולא ניתן היה לעשות בהם שימוש לאחר השריפה שגרמה לפיח הרעיל והפסקת החשמל בדירה. בנוסף, חברת הביטוח סירבה לפצות את ש’ במלוא תקופת השכירות של דיור חלופי.

ש’ פנתה אל משרד עורכי הדין הוותיק “רולוף יונאי” שבחיפה, ויחד הם הגישו תביעה לבית משפט השלום בעיר. בפסק דין שניתן לפני כשנתיים ע”י סגן נשיא בית המשפט, כבוד השופט יעקב וגנר, נקבע כי על חברת הביטוח לפצות את ש’ לא רק על המוצרים הגדולים והברורים מאליהם – ריהוט, מכשירי חשמל וכו’ – אלא גם על מוצרים וחפצים קטנים יותר שאינם ראויים לשימוש, כגון מזון, תרופות, מוצרי קוסמטיקה וכיו”ב. כמו כן, חויבה חברת הביטוח להגדיל את הפיצוי על שכר דירתה שנאלצה ש’ לשלם מ-30 ל-90 יום, שזה פרק הזמן בו נערכו השיפוצים בדירתה השרופה.
“הטיעון הציני של חברת הביטוח, לפיו ניתן לעשות שימוש במוצרים “מעושנים”, לא עמד במבחן בית המשפט ואני שמח מאוד על כך. המסקנה מהמקרה הזה ברורה – לא די בפוליסת ביטוח מלאה, אלא צריך גם עורך דין אשר יגן על המבוטח, וצריך שופט מקצועי אשר ידע להתעלם מכל “ענני העשן” אשר חברת הביטוח מבקשת להסתתר בתוכם”, סיכם עו”ד משה יונאי ממשרד “רולוף יונאי” אשר ייצג את ש’ בבית המשפט.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.