בת גלים – מרכז קליטה וסיוע למפוני השריפות בחיפה

השריפה בחיפה – תרומת המתנדבים

יום חמישי שהחל עבור החיפאים כיום רגיל מלא בתכונת הקניות לשבת התהפך כבר בשעות הבוקר לחוויה איומה של קבלת דיווחים על שריפות במוקדים שונים מרחבי העיר.

האש_מעל_תחנת_הדלק._צילום_-_אלי_אזולאי.jpg

האש מעל תחנת הדלק. צילום – אלי אזולאי
הבשורות הרעות מתחילות להגיע
השעה 11:00, עירוני א׳; אני לקראת פגישה עם מחנכת הכיתה של בתי; המורה מגיעה מתנשפת כולה ואחוזת חלחלה; זה עתה קיבלה שיחת טלפון מבעלה שסיפר כי האש החלה מלחכת את שולי הדשא בבניין מגוריהם במעלה הכרמל. למורה היתה בקשה אחת מבעלה, אנא תוציא את הכלבה מהבית ותתפנה עם הרכב. באישור השוטרים הוא חילץ את הכלבה ונכנס לרכבו במגמה לעזוב את המקום. או אז אחזה האש ברכב וגרמה לו להימלט רגלית מהמקום בעור שיניו מותיר את רכבו כקרבן לתאוות הלהבות. בשלב מאוחר יותר החלה להתבהר התמונה כי אף בית המורה עלה באש.

תושבי בת גלים נרתמים

09_מרכז_הפינוי_בבת_גלים_-_פינוי_קשישים_._צילום_-_מנשה_שמש.jpg

מרכז הפינוי בבת גלים – פינוי קשישים . צילום – מנשה שמש
מפנים תושבים מבתיהם למרכז הקהילתי בבת גלים
האש שהתפשטה במהירות אילצה את כוחות הבטחון להורות על פינוי תושבים מבתיהם. המרכז הקהילתי בבת גלים נקבע כאחד מאתרי קליטה וסיוע למפונים.
המרכז בניהולה של סתיו חביבי וציוותה נערך באופן מיידי לקליטת האנשים וילדים שהחלו להגיע בשעות אחר הצהריים המוקדמות. סתיו גייסה את תלמידי מכינת גל וחברי הנועד העובד והלומד. לקראת הגעת המפונים, עיריית חיפה שלחה לבת גלים צוותים מאגף הרווחה, פסיכולוגים, מד"א ועוד. בכניסה למרכז הקהילתי נערך רישום של כל אדם לשם מענה פרטני.

מרכז_הפינוי_בבת_גלים_-_סגנית_ראש_העיר_-_יוליה_שטריים._צילום_-_מנשה_שמש.jpg

מרכז הפינוי בבת גלים – סגנית ראש העיר – יוליה שטריים. צילום – מנשה שמש
עסקים ותושבים תורמים למען המפונים
* אחד הדברים הראשונים שנתבקשו על יד המפונים היה הצורך במטענים לטלפונים ניידים. בחפזון הפינוי הושארו המטענים בבתים. לשם כך התגייס ליאור אפוטה בעלי סניף סלולר.קום בכיכר מאירוף בקריית אליעזר ותרם מספר נכבד של מטענים מכל הסוגים. הודות לתרומה זו נתאפשר להקים עמדות טעינה למכשירים ניידים.

מטענים_שנתרמו_מחנות_סלולר.קום_בקריית_אליעזר.jpg

מטענים שנתרמו מחנות סלולר.קום בקריית אליעזר
* סניף "מגה בעיר" שבבת גלים תרם מגשים של דברי מאפה ושתיה
* מספר מתושבי בת גלים הגיעו עם סירי מרק וספגטי ברוטב עגבניות
* הרב שמואל ששון מהדר הגיע עם רעייתו ובידיהם סיר מהביל של מרק ירקות משובח. הרב מזג בעצמו מרק לכוסות שחולקו לאנשים על ידי ילדיו הקטנים.

דו קיום
זה לקח רק שיחת טלפון אחת לתאופיק חסאן הבעלים של מסעדת היוקרה "איטליאנו" הסמוכה לרכבל התחתון בבת גלים, והשף חמודי (כן, ההוא מ"משחקי השף") גייס את אנשי מטבחו להכנת פיצות איטלקיות מקוריות למען המפונים. כל מי שטעם מהפיצה המשובחת תהה וביקש לדעת מהיכן הגיעה. שמחתי לספר לכולם שהפיצות הן תרומת מסעדת "איטליאנו" שבבעלות ערבים מוסלמים.

השף_חמודי_מוסר_את_הפיצות_לפייס_דדוש_מתנדבת_מבת_גלים.jpg

השף חמודי מוסר את הפיצות לפייס דדוש מתנדבת מבת גלים
שימחה_של_פיצות_מהמסעדה_האיטלקית.jpg
שימחה של פיצות מהמסעדה האיטלקית
ממשלת ישראל ועיריית חיפה

החל משעות אחר הצהריים הגיעה למרכז הקהילתי שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר ושהתה במקום במשך שעות יחד עם יוליה שטראים סגנית רה"ע חיפה, דלי אלי מנהלת מחוז חיפה והצפון ממשרד העלייה והקליטה וצוותיהן. בו במקום נתנה שרת הקליטה אישורים תקציביים למימון מקומות הארחה למפונים ויוליה שטראים שהתגלתה כחפ"ק של אדם אחד לא נחה עד מציאת פתרון לאחרון המפונים.

מרכז_הפינוי_בבת_גלים_-_רויטל_גולדשמיד_-_מתנדבת_._צילום_-_מנשה_שמש.jpg

מרכז הפינוי בבת גלים – רויטל גולדשמיד – מתנדבת . צילום – מנשה שמש
שרת_הקליטה_סופה_לנדוור_הגיעה_לתמוך_במפונים_במתנס_בת_גלים._צילום_-_מנשה_שמש.jpg
שרת הקליטה סופה לנדוור הגיעה לתמוך במפונים במתנס בת גלים. צילום – מנשה שמש
פורום אדם וסביבה במטרופולין חיפה
*ד"ר רויטל גולדשמיד שעברה מדורי גהינום בדרכי אש ועשן עד שהגיעה וחילצה את ילדיה ממוסדות החינוך שלהם שפונו ממעלה הכרמל, שלחה אותם עם בעלה לבית חברים במרכז הארץ ונותרה מאחור בחיפה לסייע לאנשים אחרים. רויטל הגיעה למרכז הקהילתי בבת גלים סייעה ככל שהתבקשה והפעילה את קשריה בקיבוץ יגור לשם נשלחו מפונים להשתכן בבית האבות במקום.
*עליזה ברקן מקריית חיים התבקשה ופתחה דלתות אצל ועד כפר ביאליק בראשות שלומית שקלטו חלק מהמפונים.
*צחי הוד תושב בת גלים קלט זוג עולים חדשים
*עו"ד אליס גולדמן עמלה על הזרמת נתונים על מקומות שפתחו דלתותיהם לקליטת מפונים.

יום חמישי, 24 נובמבר 2016, שעה 22:00, חיפה עדיין בוערת ובבת גלים צפה ועלתה דמותה של ישראל היפה, יהודים וערבים בשעה נאורה של ערבות הדדית.


לא ניתן להגיב