טיפול באסבסט ופסולת אלקטרונית בחיפה אחרי השריפה

המשרד להגנת הסביבה ממשיך לסייר ולבדוק מקומות בהם קיימים שרידי אסבסט מהשריפה בעיר חיפה, והציב מכולות לפסולת אלקטרונית ברחובות הצוללת דקר 8 ואיינשטיין 107. כל מי שנתקל במקום שיש בו מפגע אסבסט יש לדווח למוקד העירייה וקבלן מטעם העירייה באישור המשרד להגנת הסביבה יטפל במפגע במיידי.

09_באיינשטיין_101_סכנת_אסבסט_שרוף.jpg

באיינשטיין 101 סכנת אסבסט שרוף. צילום: גיא שחר
בהמשך לאירוע שריפת הענק בחיפה שכובתה מטופלים בעיר מבנים שהיה בהם אסבסט ע"י קבלנים מוסמכים ובאישור המשרד להגנת הסביבה.

מנהל המשרד להגנת הסביבה במחוז חיפה שלמה כץ, אמר בשיחה לחי פה, כי יש שרידי אסבסט בפנימייה הצבאית והמפגע מטופל מול המשרד הביטחון, קבלן מטעם המשרד הביטחון מטפל בפינוי באישור המשרד להגנת הסביבה. מפגע נוסף קיים ברחוב דישראלי שם המפגע מטופל ע"י קבלן מטעם העירייה ובאישור המשרד להגנת הסביבה. כל מפגע נוסף כפי שדווח לחי פה על רחוב איינשטיין שם יש גגות אסבסט שנשרפו ומתפרקים והאזור לא מגודר ולא מטופל. כמו בבניין ב-101א למשל, ועוד כמה בתי "איינשטיין א" שגובלים בפס הירק שנשרף, יש לדווח למוקד העירייה וקבלן מטעם העירייה יטפל בנושא במיידי עם אישור מהמשרד.

עוד ציין כץ, כי ברחובות הצוללת דקר 8 ואיינשטיין 107 הוצבו מכולות לפינוי פסולת אלקטרונית. תכולת בית אלקטרונית שנשרפה יש להשליך במכולות שהוצבו וכן כל חומרי הדברה או צבעים וכו'.

לאנשים המתעניינים בנושא שאריות החומרים מעכבי הבעירה שפוזרו ורוססו במהלך השריפה, כץ, מסביר, כי זה לא מסוכן, עם זאת יש להימנע ממגע לא הכרחי עם החומר במקרה של מגע ישיר עם העיניים או העור מומלץ לשטוף היטב במים. המשרד מטפל בשאריות החומר באם נמצא בגני ילדים.

במשרד להגנת הסביבה פרסמו הנחיות בעניין מקומות שבהם נשרפו מקומות שהכילו אסבסט. המשרד מזהיר מפני שהיה בטווח הקטן מ-50 מטר ממבנה אסבסט שנשרף. בבתים הסמוכים למבנה יש לסגור פתחים (חלונות ודלתות) הפונים לאזור האמור, ובעת נסיעה בכניסה ליישוב סמוך לאזור שבו נשרף אסבסט, יש לנסוע ברכב עם חלונות סגורים. כמו-כן, חל איסור להיכנס למבני אסבסט שנשרפו, ובכל מקרה יש צורך בציוד מיגון נשימתי וכן להוציא ציוד מחשש שהוא מזוהם בסיבים. ההנחיות ההלו צפויות להישאר בתוקף עד לסילוק המפגע.לא ניתן להגיב