מיומנו של מתווך תחת אש בחיפה

חיפה ותושביה התעוררו ביום חמישי למציאות חדשה בכרמל. עשרות מוקדי שריפה קידמו את פני התושבים וכילו מאות דונמים של יערות ולצערנו עשרות בניינים ומאות דירות ברחבי העיר.

20161124_121201.jpg

תמרות עשן עולות מאזור רוממה
כסוכני נדל”ן בשטח גם אנחנו התעוררנו למציאות שונה לחלוטין. מאות משפחות נותרו ללא קורת גג וללא ציוד מינמאלי להעביר את התקופה הקשה המתקרבת אליהם.

עזרה הדדית

שימח אותנו לראות את ההתגייסות של הקולגות למציאת נכסים חלופיים עבור האנשים שאיבדו את היקר להם מכל ונשארו ללא כלום. קבוצות וואטסאפ של מאות מתווכים התגייסו בסוף שבוע האחרון על מנת לתת מענה לכל האנשים שנפגעו מהשריפה, החל ממציאת דירה חלופית ועד בגדי חורף חמים – ותאמינו או לא – ללא כל עמלת תיווך!
במהירות שיא נרקמו עשרות עסקאות ללא תמורה ומגוון שוכרים מצאו דירה לתקופה הקרובה עד אשר הכל יתבהר.
במקביל ניתן לראות כי נוצרו מגוון אתגרים ושאלות כתוצאה מהמצב המורכב שתושבי חיפה נקלעו. קולגה שלנו סיפר על עסקה שהייתה אמורה להסגר בימים הקרובים ברוממה החדשה, אך למרבה האירוניה והצער הבית המדובר נשרף עד היסוד, כששאלנו אותו האם העסקה נפלה הופתענו לשמוע שלא. בסופו של דבר נוצר מצב של “win win” בו המוכר “שדרג” לעצמו את הריהוט שאבד והקונה “שדרג” לעצמו את הדירה שהייתה לא משופצת.

דוגמא נוספת, קצת פחות חיובית היא של דירת גן ברמת אשכול אותה אנחנו משווקים במשרדנו. ביום שישי האחרון היינו אמורים להראותה ללקוחות רציניים אך לצערנו היא נשרפה עד היסוד, נקודת האור בסיטואציה הזאת שבעוד מספר חודשים נשווק ללקוחות שלנו נכס חדש ומשופץ – מה שלא היה עד כה.

דוגמא אחרונה היא של קונים אותם אנחנו מלווים תקופה ארוכה אשר עושים עלייה לישראל. בשישי האחרון היינו אמורים לפגוש אותם ברוממה הישנה על מנת להגיש הצעת מחיר לדירה אשר הם מעוניינים בה, ברגע שהשריפה פרצה באזור, הקונים קבלו “רגליים קרות” תוך מחשבה שהיער אליו המרפסת שלהם צופה נהרס כליל ולכן יפגום בשווי הנכס בעתיד ובחשק שלהם לקנות אותו בהווה.

מתי השוק יחזור לעצמו?

תחושתנו כיועצי נדל”ן היא שלשוק יקח מספר חודשים עד אשר הוא יתאושש והקונים יחזרו לקנות בבטחה במחירי שוק רלוונטים, לדעתנו קיים מעין חשש לא רציונאלי מצד הקונים לרכוש כרגע נכסים מתוך אמונה שלא מבוססת על נתונים שהשריפה ותוצאותיה יובילו לשינוי בגרף של מחירי השוק, יחד עם זאת מניסיוננו רב השנים לישראלים יש זיכרון קצר ובמהרה יחזרו לרכוש דירות על הכרמל וביער הירוק שסובב אותו.
בו בזמן בעלי הדירות שנפגעו יעברו תהליך ארוך של שמאות מקרקעין מהמדינה או מחברות הביטוח (במידה ואכן היו מבוטחים). בחיפה הוגדרה האירוע כאירוע טרור ולכן הפיצוי (כשיגיע) יגיע מהמדינה ולא מחברות הביטוח השונות.
לרוב כאשר קיימת פגיעה באלמנטים קונסטרוקטיביים, ערך הדירה יכול לרדת גם ב־20%. אפשר להשוות את ירידת הערך לענף הרכב, שבו פגיעה, משמעותה הורדת מחיר גם אם לא הייתה פגיעה “בשלדה”, וגם כשהנכס תוקן במלואו.

בפסיקה שניתנה בהקשר זה בבית המשפט העליון כתב אחד השופטים: “נכס פגוע ומתוקן שווה פחות מנכס שלא נפגע. יש כמובן תיקונים שמחזירים את הנכס למצבו הראשוני אך פסלון שנשבר והודבק שווה פחות מפסלון שלם.”

מומחי הנדל”ן של חי פה מתחייבים
לענות על שאלותיכם בתוך 24 שעותהגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.