שר האוצר: "האזרח שנפגע מהשריפות יקבל שירות ראשוני מהמדינה"

ישיבת הערכת מצב על רקע גל השריפות בחיפה נערכה הערב (מוצ"ש) בהשתתפות שר האוצר משה כחלון, בהיכל הספורט רוממה בעיר.

כחלון ביקש מהנציגים שיטפלו בנושא מול התושבים שניזוקו ולפעול על פי סולם הרגישות הגבוה ביותר, לגלות הבנה ולהיות נדיבים. "האזרח שנפגע יקבל שירות ראשוני מהמדינה ולא ניתן לאזרח להיות מטורטר".

09_-_דיון_עם_השר_כחלון.jpg

דיון עם השר כחלון (צילום: סמר עודה)
הישיבה נערכה בהשתתפות נציגים מרשות החירום הלאומית, משרד הפנים, המשרד לביטחון פנים ראש עיריית חיפה ונציגים נוספים מהעירייה. מדובר בישיבה שניה הנערכת בעקבות גל השריפות בחיפה. הראושנה התקיימה בירושלים והערב כאמור בחיפה.

לדברי כחלון: "באופן עקרוני אנחנו עובדים בשלושה מעגלים: משרד האוצר והממשלה ערוכים לשעת חירום ואנחנו מפעילים את המערך הזה בימים אלה. המעגל הראשון זה מול כוחות הביטחון ומשרדי הממשלה, בתי חולים, כיבוי ומשטרה אנחנו מוסיפים תקציבים ומאפשרים לפעול. המעגל השני הוא מול האזרחים שהבתים שלהם נפגעו ומוסדות ציבור. בעקבות שיחה שלי עם ראש אגף החקירות והבנו שיש הרבה מאוד הצתות אנחנו נפעיל את מס הרכוש ונתן מענה לאזרחים שנפגעו. אנחנו מפעילים מערך של שמאים מהנדסים וכל מה שכרוך ונעשה את זה במהירות עם עיריית חיפה. אני באופן אישי יהיה לי נציג כאן דוד עציוני. והנהלת האוצר שיפעלו באופן קבוע ותהיה כאן במהלך השבוע או בשלישי או רביעי ותשמע את בעיות התושבים. ממשלת ישראל תהיה כאן עד שהעשן יתפוגג".

כחלון בפניה לנציגים: "אני מבקש לפעול על פי סולם הרגישות הגבוהה ביותר. האדם שמולכם עבר דבר לא קל ואני מבקש מכם לגלות הבנה. לאמוד נזק ולשכור בתים זו לא מלאכה קלה אנחנו כאן כממשלה וכעירייה כי זאת חובתנו. מדובר באזרחים טובים שמשלמים מסים אנחנו גובים מהם במהלך כל השנה מיסים ועכשיו הם צריכים אותנו. אל תטרטרו אותם ממשרד למשרד, תהיו נדיבים תקצרו את התהליכים כמה שאפשר ותהיו הכי רגישים ואנושיים".

"אנחנו נטפל בהכל ולאחר מכן אם צריך להתחשבן עם גופים פרטיים בעקבות שריפה ברשלנות ולא הצתה אנחנו זאת".

מענק חד פעמי על סך 2500 ש"ח לזארחים שלא יוכלו לשוב לביתם


עוד סוכם בישיבה שאזרחים שעל פי החלטת מהנדס העיר לא יוכלו לשוב לביתם, יקבלו באופן מיידי מהעירייה מענק חד פעמי על סך 2500 ש"ח לנפש על פי מספר הנפשות במשפחה. בנוסף וע"פ הנחיית שר האוצר החל ממחר בבוקר יופעלו 4 מוקדי חירום מרכזיים של קרן מס רכוש לרווחת התושבים, זאת במטרה לתת מענה מיידי לאלו שרכושם נפגע.
הפנייה למוקד תעשה באמצעים הבאים:
-פנייה למוקד הטלפוני של רשות המיסים שמספרו 4954*
-באמצעות הגשת תביעה באתר רשות המיסים.
-באמצעות האפליקציה של רשות המיסים.


לא ניתן להגיב