ביה”מ ביטל את צו הסגירה שהוציאה עיריית חיפה למפעל כאו”ל

בימ”ש לעניינים מקומיים בחיפה ביטל את צו הסגירה שהוציאה עיריית חיפה לפני כשבועיים למפעל כרמל אולפינים מקבוצת בז”ן במפרץ חיפה.

כרמל_אולפינים.jpg

מפעל כרמל אולפינים צילום:אילן מלסטר – המשרד להגנת הסביבה

כזכור ביום 26.10.16 הוציא ראש עיריית חיפה יונה יהב, צו הפסקת עבודה נגד כרמל אולפינים, בגין שורה ארוכה של תקלות ואירועים אשר במסגרתם הזרים המפעל כמות גדולה מאוד של גזים ללפיד. ומנגד המפעל עתר לבית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה בבקשה לעיכוב הצו. שופטת בית המשפט ג’אדה בסול, נענתה לבקשת המפעל והצו עוכב. במהלך השבועיים התקיימו דיונים וכן הפגנות מצד עובדי המפעל והיום כאמור התקבלה ההחלטה המכרעת בנוגע לצו, והשופטת בסול החליטה לבטל את צו הסגירה שהוציאה עיריית חיפה.


בהחלטתה ציינה השופטת בסול: ” בהליך השימוע שנעשה למפעל היו ליקויים ולא היה תקין, על כן אני מקבלת את בקשת המפעל ומורה על ביטול הצו. יחד עם זאת לאור הדברים שצוינו בפניי, נוכח כוחה המוגבל של עיריית חיפה בנושא היתר הפליטה, כולי תקווה שהמשרד להגנת הסביבה, יפעל כמצופה ממנו, לבירור הסוגיות שבמחלוקת ונקיטת ההליכים המתחייבים במידת הצורך”.

התגובות:


מעיריית חיפה נמסר: “פס”ד אוחז את השור בקרניו תוך שהוא מבהיר למפעל “כרמל אולפינים” מקבוצת בז”ן כי הרעיון לפיו רצף כזה של תקלות כה חמורות מהווה הפרה חמורה ביותר והנהלת המפעל מבינה היטב את הנסיבות שהובילו את ראש העיר להידרש לפעולה נמרצת. פס״ד מבקר את עיריית חיפה והמשרד להגנת הסביבה וקובע כי העירייה פעלה באופן זריז ונמרץ מדיי וכי היה עליה לקיים את הליך השימוע ובהתייעצות עם המשרד להגנ”ס ביתר דיוק, בעוד שהביקורת נגד המשרד להגנ”ס נסובה על כך שפעל בצורה איטית ונרפית מדיי ביחס למצופה ממנו בנסיבות כה חמורות ב -3 התקלות שאירעו בחודש האחרון. בין ביקורת על פעילות יתר לביקורת על נרפות יתר בכל הנוגע לשמירה על שלום בריאותם של תושבי מפרץ חיפה, הרי שעיריית חיפה מעדיפה להמשיך ולפעול בנמרצות גם אם תועבר עליה מעת לעת ביקורת על כך”.

“ראש עיריית חיפה מאמין כי הנהלת בז”ן הפנימה היום היטב מה נדרש ממנה מעתה ואילך. בכוונתו להמשיך ולנקוט בגישה בלתי מתפשרת ולגלות אפס סובלנות להפרות וליקויים בהתנהלות המפעלים. היה ואירועים דומים יקרו בעתיד, לא נהסס לנקוט בכל האמצעים לרבות ביטול רישיון עסק, נקיטת הליכים פליליים והוצאת צווי סגירה למפעלים רק שהפעם הליך השימוע יתנהל על קוצו של יוד באופן כזה שיוביל לסגירתו של המפעל”.

עו”ד ג’מילה הרדל ואקים, מעמותת מארגון אזרחים למען הסביבה: “החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים היתה צפויה במידה רבה אבל עדיין מאכזבת מאד ובעיקר, מאכזבת ההתנערות של המשרד להגנת הסביבה ממילוי תפקידו ונקיטת עמדה בפני בית המשפט כלפי מפעל מזהם שהוא בעצם הזמין אותו לשימוע על ההפרות. אם המשרד להגנת הסביבה היה מגבה את העיריה ומציג בפני בית המשפט נתונים על המפעל, סביר להניח שההחלטה היתה אחרת. בכך המשרד ממשיך להגן על המפעל ולא על הציבור”.

מבז”ן נמסר: “קבוצת בזן מברכת על החלטת בית המשפט לבטל את צו הסגירה, שהוצא ממניעים פופוליסטים. החברה משקיעה ותמשיך להשקיע בצמצום השפעותיה על הסביבה תוך עמידה בדרישות ובתנאים המחמירים ביותר בעולם. אנו רואים בהחלטה זו הזדמנות לחזור ולקיים שיח עובדתי ושקוף בין הצדדים שיאפשר המשך פעילות תעשייתית חשובה וחיונית למשק הישראלי – במקצועיות, אמינות ואחריות סביבתית וחברתית”.

ירון חנן, חבר מועצת העיר מהירוקים של חיפה, מסר לחי פה: כעת לאחר שנכשל הניסיון של עיריית חיפה להוציא צו סגירה למפעל כאו”ל נראה כיצד המשרד להגה”ת יפעל עכשיו כשהכדור בידיהם…
אני חוששים שכמו במקרים קודמים ההליך של המשרד יגמר במקרה הכי “דרמטי” בקנסות ולא בצו סגירה. גם אם הקנס שיוטל על המפעל יהיה בסך מיליון ש”ח ויוצג כקנס “חסר תקדים” לכאורה- זה לא ירתיע אותם ולא ישנה כלום בעתיד…הזיהום ישאר והתקלות ישובו.

בכל מקרה העירייה התרשלה, לא היה מקום לפעול בצורה כ”כ רשלנית, חפוזה ולחוצה…בשיחה עם מנכ”ל העירייה הפצרנו בו להקפיד לנהוג באופן שלא ניתן לתקוף אותן בקלות בבית המשפט וכך הובטח לנו.
אך בפעל ראש העירייה והיועץ המשפטי, אולי בעצת אבי בניהו היועץ היקר שהם שכרו, מיצמצו ראשונים תחת הלחץ החיצוני וכמובן כמו שחששנו הם טעו וגרמו נזק רב יותר מתועלת..!

תגובת המשרד להגנת הסביבה: לצערנו, עיריית חיפה לא ראתה לנכון, כפי שהיה מתבקש בהליך רציני, לפנות למשרד להגנת הסביבה ולבקש את חוות דעתו לפני הוצאת צו סגירה, אלא הזדרזה משיקולים תדמיתיים להוציא צו ללא ביסוס עובדתי, ומתוך ידיעה ודאית שהצו לא יוכל לעמוד בביקורת השיפוטית. זאת, רק במטרה לגלגל את האחריות ואת הביקורת הציבורית לכתובת אחרת.

בידי המשרד להגנת הסביבה קיימים מספר כלים אכיפתיים, שטרם הפעלתם המשרד חייב להתבסס על נתונים עובדתיים וחוות דעת מקצועית שיוכלו לעמוד בביקורת מקצועית ושיפוטית. עמדת המשרד לא יכולה להיקבע אך ורק מלחץ ציבורי או תקשורתי.
אם היינו סבורים שלאור הנתונים שבידינו אפשר להוציא צו סגירה שניתן היה להגן עליו בבית משפט – לא היינו מהססים לעשות כן. והעובדה שלא נקטנו בצעד זה עד כה מדברת בעד עצמה.

יחד עם זאת, אנחנו נמצאים בשלבים מתקדמים לקראת סיום השימוע שערכנו למפעל כאו”ל, שכוללים דרישות של חומרים נוספים מהמפעל ובדיקות לעומק בניסיון לא רק להחליט על צעדי אכיפה, במידה ויידרשו, אלא גם להחליט על הצעדים הנדרשים כדי לצמצם ולהפסיק את התקלות שבגינן הוחלט על השימוע.
נמשיך לפעול אך ורק לפי אמות מידה מקצועיות כגורם אחראי כדי להגן על בריאות הציבור, ולא נשתף פעולה עם ספינים ותרגילים פופוליסטיים, ולא ניכנע לשום לחצים – לא של בעלי ההון ולא של כל גורם אינטרסנטי אחר.

פרוטוקול


[pdf-embedder url=”https://haipo.co.il/forum/download/file.php?id=27878″]
פרוטוקול_-_ביטול_צו_הפסקת_עבודה_נגד_כרמל_אולפינים_-_החלטת_השופטת_בסול_-_10.11.2016.pdf


הגיבו כאן לכתבה