כרמל אולפינים/בז״ן נגד עיריית חיפה – צו סגירה – הסאגה נמשכת

יום שלישי, בית משפט המחוזי בחיפה ואולמה של כב׳ השופטת גאודה בסול נדחס כמעט עד אפס מקום בעובדי כרמל אולפינים (כאו״ל) שהגיעו להפגין נוכחות ולחץ על השופטת כדי שתקבל החלטה המונעת את סגירת המפעל על פי הצו שיצא מאת עיריית חיפה. לפעילי הסביבה שהגיעו נותרו מספר מקומות הפחותים מאצבעות כף יד אחת.

הורד_(1).jpg

צו הסגירה שהוציאה עיריית חיפה בא בעקבות חריגות חמורות מהיתר הפליטה במרוצת חודש ספטמבר 2016. פעילי איכות הסביבה צילמו את העשן השחור שהיתמר ממושכות מאחת הארובות בכרמל אולפינים.

פתיחת הישיבה נמשכה כשעתיים בהן התכתשו באי כוח הצדדים – עו״ד רשף מטעם עיריית חיפה ועו״ד ויסמן מטעם בז״ן – על נהלים ודקויות עובדתיות.

אוויר הרים צלול כיין מהאלפים?
ראשון להעיד היה מר שלומי בסון, סמנכ״ל איכות הסביבה במפעלי בז״ן. עדותו התאפיינה בהצגת מסמכים ונתונים אותם התבקש בדיון הקודם להציג לבית המשפט. ככלל, גישתו של מר בסון היא כזו הנותנת את הרושם שהתושבים נושמים את אוויר הרי האלפים בשוויץ ולא סירחון אוויר מזוהם הגורם לחולי ותמותה בשיעורים העולים משמעותית על הממוצע הארצי, כפי שחווים תושבי עוטף מפרץ חיפה. נבקש לשאול במאמר מוסגר את שלומי בסון: אם “הכל דבש”, היואילו בתשלובת בז”נ בחיפה מוכנים לחשוף לציבור את שיעורי התחלואה והמוות בקרב עובדיהם?

העד השני והאחרון היה ד״ר דרסלר מנכ״ל איגוד ערים.

נסיון המחטף שכשל
בעוד ד”ר דרסלר תופס מקומו על דוכן העדים, שולף בא כוח בז”ן מסמך מאת ראש מינהל הדלק בישראל ומבקש מהשופטת בסול לקבלו כראיה. מהות המסמך שלא מיועד לשום גורם ושלא נחתם על ידי כל אדם היתה העדפה בוטה וקלוקלת של מינהל הדלק את הבנזין על פני בריאותם ואיכות חייהם של מליון תושבים בעוטף בז”ן אשר במפרץ חיפה. עו”ד רשף ב”כ עיריית חיפה שייצג את עיריית חיפה במקצועיות ראוייה ובקיאות בפרטים, התקומם בחריפות נגד הנסיון הנואל להכניס ראיה אשר לדבריו אינה עומדת בשום קריטריון למתחילים של דיני ראיות ועמד על כך שיש לדחות מסמך זה על הסף. עו”ד ויסמן נכנס לוויכוח עיקש שכן יש לקבל את המסמך כראיה ובסופו של עניין גבר שיקול החוק והמסמך נדחה.

התפתחויות מרגע לרגע
בעוד עו”ד ויסמן מנהל ויכוח עקר עם השופטת בסול, רחש החל לעבור בין היושבים באולם בית המשפט.
חדשות שפורסמו באותו הזמן החלו להגיע לקהל:

משרד הבריאות בהודעה דרמטית לתקשורת
“המשרד ייחס את התחלואה הגבוהה בסרטן ומחלות לב במפרץ לזיהום האוויר, וקרא שלא להיענות
לדרישת המפעלים לאשר תכניות בלי התנאים שנועדו לשמור על בריאות הציבור.” עוד פרסם משרד הבריאות “במשרד הבריאות מתנגדים לערעור של חברות בז”ן ותש”ן (תשתיות נפט ואנרגיה) שביקשו להותיר את אישור תכנית הההסדרה וההרחבה של בז”ן ותכנית “קרקעות הצפון” – אך בלי התנאים שנועדו לשמור על בריאות הציבור. “אין להסכים לכך”, נכתב במסמך שפרסם משרד הבריאות. עם זאת, המשרד תמך בהחלטת הוועדה המחוזית לאשר את התכניות, זאת בכפוף להסתייגויות שנועדו לשמור על בריאות הציבור, “ולכל הפחות מבלי לגרום להרעה של המצב כיום. כמו כן, במשרד ממליצים להמשיך ולפעול לצמצום זיהום האוויר באזור מפרץ חיפה, להמשיך לאסוף נתונים ולערוך מחקרים נוספים.”
קריית ביאליק פורשת מאיגוד ערים לאיכות הסביבה – האם תסחוף אחריה את יתר חברי האיגוד?
במקביל, עיריית קריית ביאליק החליטה לפרוש מאיגוד ערים חיפה להגנת הסביבה בשל חוסר שביעות רצון העירייה מהתנהלות האיגוד וכי נציג העירייה יגיש את התפטרותו מהאיגוד.
בנוסף, מועצת העיר דורשת משר הפנים לפרק את איגוד הערים ולהעביר את סמכויותיו למשרד להגנת הסביבה. “החלטה על הפרישה מאיגוד ערים הגיעה לאחר אכזבה ארוכה מהתנהלותו הכושלת של האיגוד”, אמר ראש העירייה אלי דוקורסקי בישיבת מועצת העיר, “אני מקבל מדי חודש את נתוני הניטור מהאיגוד ולפיהם אני יכול להאמין שאני ראש רשות בשוויץ ולא במפרץ חיפה”. הוא הוסיף כי הוא לא דיווח על חריגות זיהום אוויר או נתוני ניטור המצביעים על זיהום: “מצד אחד זה משמח, אך מצד שני אנו חיים כאן ונחשפים למציאות שונה”.”

ד”ר דרסלר מעיד
עדותו של ד”ר דרסלר התאפיינה בקטיעות מרובות של תשובותיו על ידי נציג בז”נ כל אימת שהתשובות לא נשאו חן בעיניו. או אז ניתר ממקומו עו”ד רשף חן בדרישה מהשופטת לאפשר למנכ”ל איגוד ערים לסיים את דבריו. “נראה שאינך מבין את מהות תפקידי” אומר דרסלר לעו”ד ויסמן. “למה המשל דומה בבואנו לתאר את המתחולל במתקני בז”נ? תאר לך מטוס מלא בנוסעים שנגיע לנחיתה וכן הנסע שלו התקלקל. למרות התקלה מצליח הטייס להנחית את המטוס בשלום והארוע נחשב לחד פעמי. אולם אם הדבר חוזר על עצמו, אז נכנסים לעובי הקורה לבדיקה מעמיקה. כך במקרה כרמל אולפינים, החריגות החוזרות על עצמן הביאו אותנו לכדי מצב חירום”, לא פחות. וכפי שהטיב עו”ד רשף להגדיר את עוצמת התקלות במפעל כאו”ל “מקרי הזיהום שנגרמו מהמפעל בחודש החולף שקולים לנהג שנתפס נוסע במהירות 10,000 קמ”ש בכביש בו מותרת נסיעה במהירות 100 קמ”ש”

הדיון שנמשך שעות ארוכות עד לשעות הערב המוקדמות הסתיים בהקראת סיכומים על ידי באי כוח הצדדים. לאחר מכן, קבעה השופטת בסול כי מתן ההחלטה ידחה ליום חמישי 10 נובמבר, 2016.

באשר לאירגוני הסביבה המשמעותיים והאחראיים בחיפה והציבור. לנגד עיניהם מתפתחת מהפיכה מחשבתית של הרגולטורים והרשויות המקומיות, תהליך שעד לפני זמן לא רב נחשב לבלתי אפשרי באשר כולם חיו בהכחשה מוחלטת. האם הגיע זמן תושבי מטרופולין חיפה לחיים טובים ובריאים יותר?
ימים יגידו…


הגיבו כאן לכתבה