שר האוצר כחלון הבטיח וקיים: “אני עצרתי את הרחבת בתי הזיקוק”

האם המועצה הארצית לתכנון ובניה תשתמש בחוו”ד שהעניק לה המשנה ליועמ”ש

הורד.jpgאתמול בערב עת פתח שר האוצר את הדיונים על תקציב 2017-2018 במליאת הכנסת, קטעה אותו חה”כ יעל כהן פארן בקריאת ביניים לה השיב השר כחלון: “אני עצרתי את הרחבת בתי הזיקוק”.
הרחבת בז”נ היא מושג הכולל את תכנית חפאג/1200/ב- מתחם בז”ן ותכנית חפאג/1139/א- קרקעות הצפון במפרץ חיפה.

הפתעה גמורה


דברי שר האוצר שבמסגרת משרדו נמצאת המועצה הארצית לתכנון ובניה באו בהפתעה גמורה לכל הגורמים הסביבתיים הפועלים נגד הרחבת בז”נ ועוד בשידור חי בערוצי הטלוויזיה. זאת לאחר שלפני חודשים מספר החליטה ועדת הערר הסמוכה למועצה הארצית לדחות את כל העררים שהוגשו נגד הרחבת בז”נ ובכך סללה לכאורה, את הדרך להרחבת התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה. החלטת ועדת הערר נתקבלה פה אחד כולל הצבעתו של איתמר בן דוד נציג האירגונים הסביבתיים. זה המקום לציין כי מרשימת העוררים חסרו כל הרשויות המקומיות בעוטף בז”נ. עיריית חיפה בלטה בחסרונה מרשימת העוררים (לא הגישו הערר בזמן).

משמרות המחאה מול בית כחלון


האירגונים הסביבתיים בחיפה קיבלו את החלטת המועצה הארצית באכזבה רבה ובמיוחד בתסכול לאור הצבעתו השנוייה במחלוקת של איתמר בן דוד. מגמה ירוקה בהובלת ד”ר רויטל גולדשמיד הובילו את יתר האירגונים החברים בפורום אדם וסביבה במטרופולין חיפה (הקואליציה לבריאות הציבור, אומ”ץ, הירוקים של חיפה, עו”ד שרית גולן ממהפך בחיפה ואחרים) ויצאו במשמרות מחאה מול ביתו של שר האוצר, מר משה כחלון המתגורר בחיפה. מפגינים שחלקם אף נעצרו על ידי המשטרה, קראו לשר האוצר להורות על החזרת הדיון על הרחבת בז”נ לשולחן המועצה הארצית על אף החלטת ועדת הערר.
בשלב מסויים התקשר השר כחלון לאביהו האן, יו”ר הירוקים של חיפה שהשתתף בהפגנה והודיע לו כי יורה ליו”ר המועצה הארצית מר אביגדור יצחקי לשוב ולהעלות לדיון את בקשת ההרחבה של בז”נ. בעקבות שיחה זו הופסקו משמרות המחאה מול בית השר.

ישיבת הדיווח שהתקיימה במועצה הארצית


בתאריך 6 ספטמבר, 2016 קיים מר יצחקי, יו”ר המועצה הארצית ישיבת דיווח בעניין החלטות ועדת המשנה לעררים של המועצה הארציות בתכניות ההרחבה. במהלך הישיבה עלו טענות בדבר שיקולים ציבוריים רחבים המצדיקים קיום דיון נוסף בתכניות במליאת המועצה הארצית לתכנון ולבניה. אמנם המדובר בשתי תכניות, אולם עיקר הדיון נסוב סביב התכנית למתחם בז”ן, שבה מתבקש הדיון הנוסף במליאת המועצה. בעקבות השאלה האם ליו”ר המועצה הארצית יש סמכות להורות על דיון נוסף לאחר החלטה של ועדת הערר, החליט מר יצחקי להעביר דילמה זו להחלטת היועץ המשפטי לממשלה.
החל מאותה העת נשלחו פניות רבות ליועץ המשפטי לממשלה מאנשי ציבור ומאזרחים, שהדגישו את ההכרח בקיום דיון נוסף במליאת המועצה הארצית בשל רגישות הנושא. עניינן המרכזי של הפניות עסק בהשלכות תכנית מתחם בז”ן על בריאות התושבים הרבים המתגוררים בנפת חיפה ועכו, כמו גם טענות בדבר תקלות חוזרות ונשנות במפעלי בז”ן, המעוררות, לשיטת הפונים, תמיהות ביחס לחוקיות הפעילות
המתקיימת כיום.

התפתחויות משעה לשעה


מסתבר כי הבסיס לתשובתו של השר כחלון לקריאת הביניים של חה”כ יעל כהן פארן הגיע שעות ספורות בטרם עלה שר האוצר לדוכן הנואמים במליאת הכנסת, עת פורסמה חוות דעתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו”ד ארז קמיניץ.
סוף דבר חוות הדעת המשתרעת על פני שמונה עמודים: “בסופו של יום, הכרעה בדבר הפעלת סמכות המועצה הארצית לקיום דיון נוסף מצויה כרגע בידי המועצה הארצית עצמה בדיון מהותי שתקיים, ולא מצאנו כי קיימת עילה משפטית למנוע דיון כאמור, בהינתן קיומן של נסיבות חדשות שלא היו בפני ועדת המשנה בעת קבלת ההחלטה הנדונה…..”

חוות הדעת המשפטית – לעיונכם


חוות דעת משרד המשפטים בדבר דיון חוזר בהרחבת בתי הזיקוק במועצה הארצית לתכנון ולבניה
[pdf-embedder url=”https://haipo.co.il/forum/download/file.php?id=27780″]
חוות_דעת_משרד_המשפטים_-_דיון_חוזר_בהרחבת_בתי_הזיקוק_במועצה_הארצית_לתכנון_ולבניה.pdf

תגובות

תגובתה של ח”כ יעל כהן פארן לחי פה: כחלון אמר שביטל את הרחבת בז”ן. אז אמר.
הניסיון של כחלון לקטוף את פירות ההצלחה עוד לפני שהבשילו כבר הופך להיות מאורע החוזר על עצמו. יום אחד הלמ”ס מודיע שמחירי הדיור ירדו ב0.3%, כחלון מתהדר, אך אז בא השמאי הממשלתי, הורס את החגיגה, ומודיע שמחירי הדיור עלו.

אז כחלון ביטל את השמאי הממשלתי, ודוחף עכשיו לעשות מניפולציה בהכנסת מחירי מחיר למשתכן, הנמוכים מהמחיר האמיתי, למדד חדש שישקף את התמונה שהוא רוצה להציג לציבור. איך מירי רגב אמרה? “מה שווה התאגיד אם אנחנו לא שולטים בו”.

אני מצטערת להרוס לכחלון את החגיגה שוב…אבל אמנם אני מתפללת כל יום שהרחבת בז”ן באמת תבוטל, אבל אנחנו עדין לא שם.

ולמרות זאת, כן מגיע כל הכבוד ליועמ”ש ולפעילים בחיפה שבזכותם הובהר למועצה הארצית לתכנון שהיא יכולה לדון מחדש בהרחבת בז”ן. עכשיו זו האחריות שלנו לוודא שיקבלו את ההחלטה הנכונה – ביטול ההרחבה.

תגובתו של יונה יהב, ראש עיריית חיפה לחי פה: מייד אחרי ועדת הערר ההזויה, פניתי לכחלון וביקשתי לדון מחדש בתכנית הרחבת בתי הזיקוק. השר כחלון הפנה אותי לאביגדור יצחקי, ראש המועצה הארצית לתכנון ולבניה. יצחקי דרש חוות דעת משפטית, לצורך ההחלטה על דיון חוזר בתכנית. במקביל לתהליך המשפטי, גייסנו רוב בוועדה הארצית לתכנון ולבניה, לביטול התכנית. הרוב נדרש לצורך ביטול התכנית, כאשר יתקיים דיון חוזר במועצה הארצית לתכנון ולבניה. היועץ המשפטי לעיריית חיפה הגיש חוות דעת משפטית משלו ליועץ המשפטי לממשלה. היועץ המשפטי לממשלה קיבל את חוות הדעת של היועץ המשפטי לעיריה ואנו שמחים על כך ומודים לו.

תגובתה של ליהי שחר, מארגנת קהילתית של מגמה ירוקה בחיפה: ״עברנו עוד משוכה בדרך לביטול התכניות להרחבת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה. לאור ההליך התכנוני הלקוי ומסמכים קריטיים שלא הובאו בפני וועדות התכנון כגון כתבי אישום פליליים למפעלי קבוצת בזן, אנו מצפים מהוועדה הארצית לתכנון ובנייה לדון מחדש בתכניות ולשקול בכובד ראש האם מצפונם יישא את המחיר הבריאותי אותו ישלמו תושבי מפרץ חיפה…״

תגובתו של אביהו האן, יו”ר הירוקים של חיפה במועצת העיר: חוות הדעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו”ד ארז קמיניץ מאפשרת להביא את תכנית הרחבת בז”ן וקרקעות הצפון לדיון מחודש במועצה הארצית לתכנון ובניה.
היועץ המשפטי העביר את ההחלטה לידיה של המועצה הארצית לתכנון ובניה. אין לי ספק שהמועצה תקבל את ההחלטה הנכונה לפתוח את הדיון לבחינה מחודשת במיוחד לנוכח הממצאים הבעייתיים והמדאיגים הנחשפים במפרץ חיפה שנחשפו רק לאחר קבלת ההחלטה של ועדת המשנה לעררים.
1. הדו”ח האפידימיולוגי שחשף נקודות חמות וקשר ישיר בין זיהום ותחלואה.
2. התקלות הרבות של מפעלי בז”ן שיצרו פליטות חריגות במפרץ חיפה
3. הנתונים המדאיגים על מחיקות נתוני ניטור באיגוד ערים להג”ס חיפה
4. החשיפה המדאיגה של הקמת צנרת הזרמת קונדנסנט לבז”ן ללא בחינה עמוקה של
ההשלכות הסביבתיות שלו.
5. כתבי האישום כנגד חברת בז”ן על חריגות מהתקנים שבימים אלה נמצאים בהליך
משפטי
אביגדור יצחקי יו”ר המועצה התחייב בדיון האחרון שהתקיים במועצה הארצית בחודש ספטמבר להביא את ההחלטה לדיון חוזר. אנו מצפים ממנו לפעול במועצה כדי שתתקבל ההחלטה הנכונה והיא לקיים דיון חוזר בשתי התכניות ולפעול בתהליך הסדרת בז”ן לצמצום הבועה ולא הרחבתה.
זו הצלחה גדולה לכל הארגונים הסביבתיים שפעלו בנושא ותודות מיוחדות לשר כחלון ולכל הגורמים שפעלו בנושא , ח”כ אכרם חסון, ח”כ יעל כהן פארן, ויו”ר המועצה הארצית אביגדור יצחקי שהנושא עבר לידיו.

בזן - חפאג/1200/ב


משה כחלון

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.