ביקור בבית העלמין הסתיים בעקיצה מסוכנת

תושבת קרית ביאליק ביקרה בבית העלמין להדלקת נר נשמה לזכר יקיריה ופיתחה שוק אנפילקטי בעקבות עקיצת דבור שסיכן את חייה. בזכות צוות כללית בזבולון חייה ניצלו.

עקיצת_דבור-_צוות_אבחון_דחוף_זבולון_עם_המטופלת.jpg

שושנה עם המווצ המטפל מזבולון
שושנה מזרחי, תושבת קרית ביאליק בשנות ה-40 לחייה, לא תיארה לעצמה שביקור להדלקת נר נשמה לזכר יקיריה בבית העלמין תל רגב, יסתיים בסכנת חיים. תוך כדי הליכה, נקלעה מזרחי, ללהקת דבורים ואז חשה עקיצה בשוק. היא לא התרגשה, שטפה את איזור העקיצה והניחה בקבוק קר להרגעת האיזור.

אולם, תוך כדי נסיעה ברכב החלה לחוש חולשה ועילפון, בחילה שהסתיימה בהקאה, הופיעה פריחה אדמומית והתפתחו קשיי נשימה, אז התעלפה. בני משפחתה המבוהלים הבינו שמצבה מדרדר ומיהרו להביאה לאבחון דחוף במרכז רפואי זבולון של כללית.

הצוות המיומן בטיפול במצבי חירום רפואי שטיפלו במזרחי, ומורכב מד”ר סמדר אקרמן וצוות הסיעוד: תאופיק דבח – האח האחראי במחלקה ועימו האחיות ג’ני פטליק ורג’א גנאים, מספרים: “המטופלת הגיעה במצב קשה עם סימנים אופיניים של הלם אנפילקטי והייתה בסכנת חיים: לחץ דם נמוך מאוד, דופק מואץ (120), רמת סטורדציה (חמצן בדם) 80%, קשיי נשימה חמורים והכרה מעורפלת. מיד הענקנו לה טיפול לייצוב מצבה ההמודינמי והצלת חייה ע”י נוזלים, אדרנלין וחמצן. במקביל, הוזמנה ניידת טיפול נמרץ שהעבירה אותה לבית חולים כרמל. בהגיעה לבית החולים כרמל, הושהתה מספר שעות בטיפול נמרץ לבדיקות ומעקב, אך מצבה כבר היה יציב והצוות ציין כי תודות לטיפול הטוב והיעיל בזבולון, יצאה מכלל סכנה ואין נזקים בלתי הפיכים”.

שושנה מזרחי: “כשפקחתי את עיניי הייתי מוטלת על מיטת הטיפולים בזבולון וסביבי מתרוצץ צוות מטפלים. זה היה מבהיל, אך הם היו נפלאים, ניסו להרגיע והרופאה ד”ר סמדר אקרמן דאגה כל הזמן שאהיה בקשר עין, שעיני יהיו פקוחות ושלא אכנס שוב לאובדן הכרה. זכיתי לטיפול ע”י צוות מדהים שדאג לא רק להציל אותי, אלא גם להרגיע והתנהל מולי בצורה מדהימה”.

בכללית מציינים: “עד לאירוע הזה מזרחי לא היתה מודעת לרגישות לעקיצות דבורים או דבור. היא הופנתה ע”י צוות זבולון להמשך בירור במרפאה לאלרגיות של כללית במרכז רפואי לין, שם יוחלט אם יש לציידה במזרק אפיפן ואולי אף להתחיל בתוכנית חיסונים הניתנת במרפאה בלין שצברה ניסיון רב בתחום הזה”.

ד”ר דוד נוסם, אלרגולוג בכיר של כללית במרכז רפואי לין ובמרפאה בנהריה, מסביר: “ההערכה היא כ- 0.5 מהאוכלוסיה אלרגיים לעקיצת דבורנים (דבורים, דבורים וצרעות), התגובה היא לחלבונים מסוימים המצויים בארס החרק. מרבית האנשים אינם יודעים שהם רגישים לעקיצת דבורנים. למעשה, כולנו בסיכון נמוך לפתח תגובה. אולם, חשוב לציין כי מי שכבר פיתח תגובה לעקיצה, כמו פריחה – חשוב שיפנה ליעוץ במרפאה לאלרגיה ויקבל חיסונים נגד רגישות עקיצות דבורים. זאת מפני שאז יש סיכון גבוה, של 50% שבעקיצה נוספת יפתח תגובה חריפה כמו הלם אנפילקטי מסכנת חיים. לעומת זאת, עם קבלת הטיפול המונע, יורד היסכון לפחות מ5%. מדובר בטיפול ארוך טווח, בדרך כלל ע”י הזרקה תכופה במהלך החודשים הראשונים ולאחר מכן כל מספר שבועות. הטיפול ניתן משך 3 שנים אך לעיתים גם כל החיים, אם היה אירוע מסכן חיים”.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור בריאות בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו