הלפיד שהקפיץ את חיפה – עכשיו התגובות של אישי הציבור

מפרץ חיפה – בעיה לאומית


09_התגובת_על_התקלה_בבתי_הזיקוק_ולפיד_הענק.jpg

אמש, ליל ו', 07/10/2016, התרחשה תקלה בכרמל אולפינים במתקן האתילן (מתחם בזן). אישי ציבור מגיבים בלעדית לחי פה

אודות התקלה במתחם בתי הזיקוק
בהתאם לנוהל הטיפול בתקלות, היה צורך לשחרר בזמן קצר כמויות אדירות של גזים מהמתקן ולשרוף אותן. לכן הופעל לפיד ענק, אשר בער בעצמה אדירה, החל מהשעה 20:15, למשך כמחצית השעה.
הלפיד הפיץ אור אדיר וכן רעש חזק, אשר נשמע היטב על הכרמל. לכן חיפאים רבים נכנסו לחרדה, מכיוון שחששו שהמתקן עומד להתפוצץ.

הערב, מוצ"ש, אישי ציבור מגיבים כאן לחי פה

ח"כ אכרם חסון


(ח"כ חסון הוא יו"ר ועדת המשנה של הכנסת לבדיקת סוגיות תכנון וסביבה במפרץ חיפה)

אכרם_חסון.jpg
ח"כ אכרם חסון
עוד תקלה קשה בשרשרת התקלות האין סופיות ,רק אתמול ישבנו שעה עם השר כחלון, כדי להקים צוות מיוחד באישור ובהסכמת הממשלה כדי לקדם את הטיפול במפרץ חיפה בצורה משמעותית ובתמיכת הממשלה, כדי שסוף סוף נעבור ממצב הדיבורים למעשים.
אין ספק שהמפרץ יושב על חבית חומר נפץ שתתפוצץ לכולנו בפרצוף ואז נשלם מחיר כבד ובלתי הפיך. כיום אין לציבור אמון באף ארגון ובאף אחד, כי המצב המסוכן ממשיך להתגלגל על חשבוננו, האזרחים, שחיים באזור הזה.
לא אנוח עד שהנושא יטופל בכל הרצינות ובאחריות מצד כל הגורמים. חייבים לחקור את מה שקרה אתמול בבז"ן. חייבים לדעת מה מצב הבטיחות בכל המפעלים באזור .
בקרוב אפרסם את הדו"ח הסופי על מצב התחלואה, הזיהום, הבטיחות וההצעה להתחיל בתכנית מיוחדת בנושא עתיד המפרץ והאזור כולו.

ח"כ יעל כהן פארן


(ח"כ פארן מהמחנה הציוני היא יו״ר השדולה למען תושבי מפרץ חיפה)

יעל_כהן_פארן.JPG
ח"כ יעל כהן פארן
המפעלים למדו שהם יכולים לעשות כרצונם והמשרד להגנת הסביבה לא יעשה להם כלום.
רק לפני חודשיים ניתן לכרמל אולפינים היתר פליטה, וכבר הם לא עומדים בו. ומדוע שיעמדו בו? ב-2015 בעקבות תקלה חמורה במפעל נפלט זיהום אויר ברמות גבוהות ביותר ומסכנות חיים שחורגות ממה שהותר להם, והמפעל לא דיווח כנדרש למשרד להגנת הסביבה. זה לא הפריע למשרד להעניק למפעל היתר פליטה מקל, לשביעות רצונם. אז מה הפלא שכבר חרגו מהוראות ההיתר וגרמו לעשן שחור ולזיהום אויר מסוכן? כנראה שהגענו למצב שבעיני השלטון רק הכסף מדבר והאזרח הקטן לא חשוב.

גדי מרגלית


(מר גדי מרגלית הוא מנכ"ל עיריית חיפה)

גדי_מרגלית_-_נכל_עיריית_חיפה.jpg
גדי מרגלית – מנכ"ל עיריית חיפה
מחר בבוקר נדע מה היו רמות הזיהום שנפלטו בעת התקלה. אנו ממתינים למידע נוסף מהמשרד להגנת הסביבה ואגד ערים לאיכות הסביבה.
קבענו דיון למחר בו ננתח את המידע שהתקבל בעת בעירת הלפיד. אנו מזהים כי מדובר בשרשרת אירועים בהם התקלות חוזרות על עצמן. בכוונתנו לקבל ייעוץ משפטי, לגבי היכולת שלנו להחריף את הצעדים מול המפעלים הפטרוכימיים, עד כדי הוצאת צו סגירה לבתי הזיקוק.

ד"ר עופר דרסלר


(ד"ר עופר דרסל הוא מנכ"ל אגד ערים לאיכות סביבה)

עופר_דרסלר_-_אגד_ערים_לאיכות_סביבה.JPG
ד"ר עופר דרסלר – אגד ערים לאיכות סביבה
איגוד ערים עוקב מקרוב אחרי האירוע בבזן. מבדיקה ראשונית עולה כי אין עליה בפליטות אבל אנו ממשיכים לעקוב מקרוב. בז"ן מדווחים לאיגוד לפני ובמהלך האירוע.
לא הייתה עליה של פליטות מזהמים לאוויר. אנו מדגישים אין עליה בערכי הפליטות.

עו"ד שרית גולן


(עו"ד שרית גולן היא חברת מועצת העיר חיפה מסיעת מהפך)

שרית_גולן.jpg
שרית גולן
הסרטונים שהועלו על ידי תושבים מודאגים הצביעו על להבה חריגה מאוד מגודלה אשר דלקה מעל לחצי שעה ובניגוד להתרי הפליטה.
לכן, היה חשוב לי לברר מה ניתן לעשות כעת . נורית שטורך מסרה לי כי מבזן דיווחו על תקלה שגרמה ללהבה הגדולה מהלפיד שעליה הם התגברו. הובטח לי כי כבר בראשון ייאספו הנתונים מבזן על פשר התקלה וכן תיערך בדיקה האם בזן עמדנו בנהלים בכל הקשור לדיווח על התקלה. ביקשתי גם לדעת האם מדובר בתקלה זהה לזו שאירעה תקלה כבר לפני שלושה שבועות.
שוב אנחנו עדים כי תושבי עוטף בזן חיים בזיהום מתמיד. העובדה כי נתוני הניטורים לא מצביעה על חריגות לא משנה שכן לא כל החומרים מנוטרים. שנית, הרגשת התושבים היא הניטור הטבעי המהימן ביותר. במשך שעות הריחו תושבים רבים ריח עשן נוראי.
בזן איבדו כל יכולת לשלוט המתקנים שלהם כשתקלה רודפת תקלה.

ירון חנן


(ירון חנן הוא חבר מועצת העיר מסיעת הירוקים של חיפה)

ירון_חנן.JPG
ירון חנן
הלפיד הבוער והמעשן בבז"ן ביום ששי בערב, שבער שעה ארוכה מעבר לכל היתר פליטה שניתן להם, מעיד על תקלה נוספת בשורת התקלות במפעלי בז"ן ובמפעל כאו"ל במיוחד. המשרד להגנת התעשייה (הפרטית) המכונה בטעות "הגנת הסביבה", כשל כבר מזמן בפיקוח על המפעלים ובהגנה על הציבור ואיבד בצדק את אמון כלל הציבור! לכן ברור עתה יותר מתמיד מדוע שני יושבי הראש של "הירוקים של חיפה" שמואל גלבהרט היו"ר בעבר ואביהו האן בהווה הגישו ערר במקביל לעוד 3 ארגוני סביבה ידועים, כנגד התוכנית להרחבת בז"ן ולו באחוז אחד בודד. המלחמה שלנו לא תמה. עדיין לא ברור אם יתקיים דיון נוסף במועצה הארצית כנגד ההחלטה לאפשר את הרחבת בז"ן. אבל אין ספק שהנהלת בז"ן איבדה מזמן את השליטה על תחזוקתם ותפעולם התקין של מתקני הייצור והאיחסון שלהם ולא ניתן לסמוך עליהם שהם מסוגלים לטפל במניעת הפליטות הגבוהות ממילא, גם בלי ההרחבה ולפני הזיהום הכבד שנפלט באינספור התקלות שכבר התרחשו שם.

בואו לא נטעה: כל תקלה כזו היא פיגוע סביבתי. בשונה מפיגוע טרור קלאסי, ב"פיגוע סביבתי" לא רואים את המתים מיד… אבל שלא יהיה ספק: כל פיגוע סביבתי הורג במצטבר אנשים בלי שום הבחנה. בערי ויישובי מפרץ חיפה מתים (נהרגים) מאות אנשים כל שנה מהזיהום הרעיל והקטלני שנפלט ממפעלי המוות הללו במפרץ, יותר מכל המתים בפיגועי הטרור ותאונות הדרכים גם יחד!
מחדלי הניטור ופשעי הסתרת החריגות הם עדות נוקבת לכך שהגה השמירה על בריאות הציבור לא נמצא בידיים הנכונות הן בממשלה והן בכל העיריות והמועצות בערי המפרץ!
לכן, לנוכח המחדלים החמורים שבוערים לנו מול הפרצוף כל חודש כמעט, אין מנוס יותר מהקריאה הברורה שלנו: כל מפעל שחורג באופן סדרתי מיעדי הזיהום המותרים, חייב להסגר לאלתר ולתמיד! אנחנו לא נשקוט עד שזה יקרה. אני קורא לציבור להצטרף אלינו למאבק ויפה שעה אחת קודם!

אביהו האן


(אביהו האן הוא יו"ר הירוקים של חיפה במועצת העיר)

אביהו_האן.JPG
אביהו האן
שוב אנו עדים לכשלים הרבים שיש במפעלי בז"ן בפרט ובמפעלים הפטרוכימיים בכלל. אירוע משמעותי כזה ביום שישי בליילה אינו דבר חריג במפרץ חיפה אלא אירוע שגרתי ומתמשך. המתקנים במפעלי בז"ן מיושנים ודולפים. הדרך היחידה שתתאפשר לתושבי מטרופולין חיפה לחיות את חייהים ללא זיהום אויר היא ע"י יישום תכנית רב שנתית להוצאת המפעלים האלה ממפרץ חיפה ובינתיים ליישם בצורה מהירה תכנית אכיפה מחמירה שתצמצם למינימום את פליטות המזהמים. אני קורא לשר להגנת הסביבה להתעורר ולהבין שכאן בחיפה אנשים מתים , שיכנס לתפקיד במלוא הרצינות ויתחיל להניע תכנית לאומית חדשה לצמצום המפעלים. הגיע הזמן שבמקום שהשר יתעסק בעמונה שיתעסק באכיפה ובחיזוק המשרד כאן בחיפה. לא יתכן שהממונה על משרד הג"ס בחיפה לא יוכל להתעסק במפעל המזהם ביותר. אני קורא לתושבי חיפה להתעורר ולתמוך בארגוני הסביבה שנלחמים מלחמת מאסף מול הטייקונים הפטרוכימיים . הצטרפו למאבק !

רויטל גולדשמיד


(ד"ר רויטל גולדשמיד היא חוקרת סרטן וממובילי מגמה ירוקה בחיפה)

רויטל_גולדשמיד.JPG
רויטל גולדשמיד
מופע האימים של ליל אמש הוא פרצופה של התעשייה המזהמת במפרץ חיפה. הלילה, בזמן שישנתם, היתה תקלה בבזן בעקבותיה הוזרמו גזים ללפיד שהוזרמה ללפיד ונצפו פליטות עשן מעבר למוגדר בחוק (היתר הפליטה). מגמה ירוקה בדקה את טבלאות הניטור בעת הארוע ונוכחה כי בעוד מתרחש במפרץ ארוע זיהום סביבה חריג – הערכים בטבלה לא שיקפו את המציאות. זהו מערך הניטור הלקוי עליו מסתמכות גם ועדות התכנון בבואן להרחיב את התעשיות המזהמות בחיפה.

אנו תוהים מה שווי חיי אדם במפרץ חיפה – מול טובתו של מפעל פרטי, בזן, עם התנהלות כושלת שזו כבר התקלה הרביעית שלו החודש.
יש לקיים את המלצות הממשלה (דוח חנין 2014) ולצמצם את התעשיות ואחסון החומ״ס במפרץ חיפה.
החודש הוצאנו במרכז לתלונות הציבור של מגמה ירוקה, 5 מכתבים הכוללים תלונות ציבור מהחודש האחרון על ריחות ועלייה בזיהומי סביבה הכוללים חריגות בניטורים ופליטות עשן בניגוד לחוק.
עד רגע זה, ניכרת אוזלת ידו של הרגולטור- הגנ״ס לא נתן מענה לאף אחד מהמקרים .

אנו קוראים לירון מזוז, סגן השר להגנ״ס לבצע תחקיר עמוק סביב התנהלותו של מפעל בזן, אשר נגדו תלוים 6 כתבי אישום סביבתיים פעילים; מפעל אשר פוגע בציבור של מליון איש כדבר שבשגרה.

ליהי שחר ברמן, מובילת המאבק לאויר נקי מטעם מגמה ירוקה: ״הסתכלו בתמונות הקשות האלה והסבירו לי איך אני יכולה לישון בשקט בידיעה שאת המפעל הזה רוצים להרחיב. הציניות בה וועדות התכנון בראשות משה כחלון מפקירים את תושבי מפרץ חיפה בולטת נוכח אוזלת היד של המשרד להגנת הסביבה

וידאו של הלפיד

צילום: עומר כרפס

עומר כרפס


(עומר כרפס הוא חבר במגמה ירוקה)
הלפיד משמש במקרי תקלה הדממה או בדיקות. תפקידו לשרוף את עודפי הגזים על מנת שלא יפלטו לאוויר. הלפיד עצמו הוא לא הבעיה. האש הענקית מאתמול מצביע על תקלה חמורה שהצריכה הזרמה של כנות גדולה מאוד ומהר של גזים ללפיד. הבעיה השניה היא שהלפיד עצמו לא עשה את תפקידו באופן מלא וניתן לראות בבירור בסרטון עשן שחור רב שנפלט. מעל 6 דקות של עשן שחור מלפיד בשעה זה עבירה על תקנות אוויר נקי.

לא ניתן להגיב