המועצה הארצית תדרוש דיון נוסף בתיק הרחבת בז"ן

09__-נציגי_הדור_הצעיר.jpg

דרמה הבוקר במועצה הארצית לתכנון ולבנייה בירושלים. שבועות ספורים לאחר שהחליט שר האוצר משה כחלון להפעיל את כובד משקלו ולקיים דיווח למועצה הארצית, הוחלט היום בדיון כי בכפוף להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, תקיים המועצה דיון חוזר בתיק הרחבת בתי הזיקוק לנפת בחיפה.

הצורך באישור היועץ המשפטי לממשלה עלה מכיוון שהליך הערעור למעשה הסתיים וכעת יש כאן הליך שפותח מחדש את ההחלטה.

הפרזנטציה_-_תכנית_הרחבת_בזן.jpg

בדיון סוער שהתקיים במועצה הארצית לתכנון ולבנייה נשמעו מספר רב של דוברים, כאשר ברקע נשמעת ההפגנה הסוערת אשר קיימו פעילי הסביבה ובראשם אנשי "מגמה ירוקה".

חברת הכנסת יעל כהן פארן אמרה: אינני חושבת שמישהו מחברי וועדת הערר קרא את תסקיר ההשפעה על הסביבה אשר הציגו בז"ן. בתסקיר זה יש נתונים שיקריים מהותיים, למשל, "אין שבר גיאולוגי בסמוך למתחם". אבל כולנו יודעים שיש את שבר יגור ולכן מדובר בשקר, הוסיפה פארן.
יש כאן עניין שהוא מחדל.
הדו"ח האפידמיולוגי מציג מסקנות מדאיגות ביותר, לגבי השפעות זיהום האוויר על התחלואה. תושבי חיפה מצביעים ברגליים. צעירים עוזבים את חיפה ואת האזור. אז מה יהיה במפרץ? מה העתיד של כל זה?

אביהו האן מהירוקים של חיפה אמר: התחלנו עם תכנית הסדרה של מתחם בז"ן ולפתע הופיעה בתכנית דרישה להרחבה של 20%, המהווים כ-250 דונם.
דרישה זו מגלמת אפשרות להוספה של 6 – 10 מתקנים.

אביהו_האן_בוועדה.jpg

אביהו האן בוועדה
יונה יהב אמר: במהלך התהליך לאישור התכניות פורסמו נתוני משרד הבריאות ונתוני הסקר האפידמיולוגי, כאשר כל הנתונים יוצרים משוואה ברורה בין זיהום לתחלואה. וועדת הערר לא התייחסה לדברים האלה. מדובר במיליון איש שלגביהם קיים ספק עמוק.
אני תומך רק בהחלפת מתקנים ישנים בחדשים, הוסיף יהב.
במשוואה בין כלכלה לבריאות, במקום הראשון עומדת הבריאות.
בהמשך התעמת יהב עם מנכ"ל בתי הזיקוק, אבנר מיימון על כך שבתי הזיקוק החלו בבניה ללא היתר, אשר, כאמור, נבלמה על ידי פקחי עיריית חיפה, בשבוע שעבר.

לשאלת חי פה אם יהב הצטרף לירוקים, ענה יהב: "תמיד הייתי".

מנכ"ל בתי הזיקוק, אבנר מיימון אמר: אנחנו חייבים לפעול בסביבה של וודאות. אנחנו מקיימים השקעות במשך הרבה שנים. תבינו את הסביבה המורכבת בה אנו פועלים.
מה ההיגיון לקיים דיון נוסף, כאשר המשמעות המשפטית שלו תלויה בספק?
אלפי בתי אב מתפרנסים מבז"ן באופן ישיר, אמר אבנר מיימון וזכה לקריאות מהקהל כי העובדים שלו חולים בסרטן.
בהתייחס לטענות כי חלק ממוצרי בז"ן מופנים לייצוא , אמר אבנר מיימון כי בכל חבית נפט קיימים כמה עשרות אחוזים של מזוט שאין להם ביקוש בישראל.
הייצור של בזן כולל 4 מליון טון של נפט גולמי בשנה. החומר הגולמי הזה מייצר בעיקר סולר, בנזין, ודס"ל (דלק סילון). החומר שנותר כחומר לוואי, אינו נדרש בישראל מאז שתחנות הכוח של חברת החשמל עובדות על גז טבעי. מדובר בערך ב-2 מליון טון.
אם יהיה לנו מתקן שיכול להפוך את המזוט הזה לתזקיקים, נוכל להקטין את כמות מוצר הלוואי הזה, אותו אנו נאלצים לייצא, הוסיף בסון.
במהלך השנים האחרונות בוצעו השקעות גדולות במתחם בתי הזיקוק אמר בסון. אנחנו מנוטרים 24/7 .
בז"ן הוא חלק מכמה עשרות מפעלים, אמר בסון ועל כך זכה למחאה מהקהל, אשר פירש את דבריו כניסיון לא מוצלח להמעיט בחשיבותו של בז"ן, שזכה בסקרי המשרד להגנת הסביבה בתואר המפוקפק "המפעל המזהם בישראל בשנת 2015".

עליזה ברקן מקבוצת "חיים בקריית חיים" אמרה: אם במצב הקיים בימים אלה יש זיהום ותחלואה ברמה גבוהה, איך בכלל מעיזים במוסדות התכנון לדון על הרחבה, מתוך ידיעה ברורה כי במסגרת הרחבת המפעלים לא ניתן יהיה להתחמק מתוספת זיהום.
עוד ציינה ברקן כי כבר היום יש הרעלה המונית במפרץ.

עורכת הדיון אליס גולדמן פנתה בשאלה לוועדה: "האם וועדת המשנה ידעה במהלך ההליך על קיום הליכים פליליים נגד בכירים בבז"ן בגין זיהום האוויר?"
גולדמן התעמתה עם יו"ר הוועדה, אשר טען כי הליכים פליליים כאלה אינם רלוונטיים להליך הסטטוטורי.

דליה טרייביץ מפורום אדם וסביבה פנתה אל חברי הוועדה בשאלה: האם הייתם רוצים לראות בעתיד את מפרץ חיפה כמפרץ פטרוכימי או כמפרץ מודרני, נקי, כראוי למדינת הייטק?
על פנייה זו זכתה דליה למחיאום כפיים מהקהל.

את הדיון סיכם יהב, אשר הודיע כי אם לא תהיה החלטה חיובית, כלומר, לדחות את תכנית ההרחבה, בכוונתו לעתור בהליך משפטי בעניין זה.
על כך זכה יהב למחיאות כפיים מהקהל.

בזן - חפאג/1200/ב

לא ניתן להגיב