המכתב הרישמי: המועצה הארצית תדון מחדש בערר בנושא המפעלים

כחלון מתחיל להזיז עניינים


08_-_כחלון_-_נואם.JPG
היום התפרסם המכתב הרשמי המודיע כי המועצה הארצית תדון מחדש בתכנית הרחבת התעשייה המזהמת בחיפה.

בהמשך להודעתו האישית של השר כחלון לאביהו האן בשבוע שעבר, הודעה שהתקבלה בספקנות מסויימת במסדרונות ארגוני הסביבה, יוצאת היום הודעה רישמית משמעותית מהמועצה הארצית לתכנון ולבניה.

מכתב למועצה הארצית בעניין דיון חוזר בהרחבת בתי הזיקוק:
09_-_מכתב_למועצה_הארצית_בעניין_דיון_חוזר.jpg

תגובות:

ח"כ אכרם חסון, יו"ר וועדת המשנה למען מפרץ חיפה, מסר לחי פה: לפני כחודש וכאשר התמניתי ליו״ר וועדת המשנה למען מפרץ חיפה ,הצהרתי שלא יהיה לנו משוא פנים ונשרת את האוכלוסיה נאמנה. כאשר הוועדה הארצית דחתה את התנגדויות האזרחים בנושא הרחבת בזן, הודעתי שלא נוותר,ואכן נפגשתי עם השר כחלון שכל הנושא הזה התחיל לפני הקדנציה שלו,ולאחר ששמע את עמדתי הורה לבדוק איך ניתן לתקן את העוול,כי כולנו לעולם לא תמכור את אזרחי ישראל
אנחנו מפלגה חברתית למען כולם.
היום הוכיח השר את אצילותו וגדולתו כאדם אחראי נאמן ובעל אחריות לאומית.
כל אלה שתקפו אותו צריכים להתנצל. הגיע הזמן שכולם יתרגלו שיש לנו מנהיג מזן אחר.

אביהו האן, חבר מועצת העיר מטעם הירוקים של חיפה, מסר לחי פה: בהמשך לשיחתי עם השר משה כחלון ובו סוכם להביא את התכנית למועצה הארצית לתכנון ובניה . פעלתי מול הגורמים המתאימים בלשכתו של שר האוצר כדי לבחון מהו התהליך האפשרי להבאת התכנית למועצה . אני מברך על ההחלטה של השר לכינוס המועצה ומקווה שההחלטה של המועצה תהיה לפתוח את התכנית מחדש וקבלת ההחלטה הנכונה לצמצום בז"ן ובוודאי לא להרחבתה.
תכנית שנדונה באחת מועדות המשנה של המועצה מגיעה למועצה הארצית לדיון ראשוני ובדיון זה מתקבלת החלטה האם לקלוט את התכנית לפורום המועצה הארצית ולדון בה או לא. זה התהליך. אנו צריכים לדאוג שההחלטה שתתקבל תהיה ההחלטה הנכונה. העברתי בימים האחרונים חומרים שונים ללשכת השר שיאפשרו להם לבצע את התהליך.

תגובתו של יונה יהב לחי פה: "אני שמח ששר האוצר נענה לבקשתי. העיקרון הוא מאוד פשוט. כל עוד לא יוסר הערפל על מצבם של מליון מתושבי מדינת ישראל וכל עוד המדינה לא תפעל באופן ממשי לתיקונו, אין לאשר כניסה של כל גורם מזהם חדש ובוודאי שלא לפעול להרחבת אלה הקיימים. נמשיך לשמור על העיקרון הזה יחד עם הפעילים וכל הציבור."

מנשה שמש מפורום אדם וסביבה מסר לחי פה: "המועצה הארצית תיבחן במעשים ולא בדיבורים. אנו מקווים שהחזרת הרחבות בז"נ וקרקעות הצפון לדיון נוסף, נועדה לתיקון עוולות ועדת העררים. מבחן התוצאה הוא שיקבע אם פני ממשלת ישראל לפיתוח נכון של מפרץ חיפה או החרבתו והקרבה בריאות וחיי תושבי מטרופולין חיפה על מזבח בעלי ההון. יש לזכור, התעשיות הפטרוכימיות במפרץ חיפה אינן מתקנים אסטרטגיים מבחינה ביטחונית והם בבעלות גורמים פרטיים. אין כל סיבה נראית לעין, פרט לכניעה לבעלי הון, שיכולה להסביר את שפלות רוח הממשלה בבואה לדון בעתיד התעשיות במפרץ חיפה"

רוית שטוסל מהקואליציה לבריאות הציבור מסרה לחי פה: הקואליציה לבריאות הציבור ואחת העוררות כנגד תכנית הרחבת בתי הזיקוק ביחד עם מגמה ירוקה ואדם טבע ודין מברכת על ההתעשתות המאוחרת הנשמעת סוף סוף מירושלים ומחכה למעשים בשטח.
עד היום קיבלנו מהמשרדים השונים בעיקר ספינים של יח"צ בניסיון להמעיט מחומרת הנתונים הקיימים והידועים זה זמן רב.
מפרץ חיפה הינו שיאן במחלות ובתמותה כתוצאה מזיהום אויר מהתעשיה הפטרוכימית ולא יעלה על הדעת לאפשר את הרחבתה בלב המטרופולין כי אם לפעול לצמצומה.
אם תכנית ההרחבה לא תבוטל, נמשיך ונפעל באפיקים משפטיים.

תגובת מגמה ירוקה לחי פה: הערב התקבל במשרדנו מכתב ממשרד יח״צ וניהול משברים של אמיר דן ועינת אורן בשם מנהל התכנון.
המכתב כולל הבטחה של מר אביגדור יצחקי לזמן לישיבת מועצה הקרובה דיווח לגבי החלטת המשנה לעררים. המכתב המלווה בשגיאות כתיב רבות ומעיד על שטחיותו: המכתב לא מפרט לאילו תוכניות הוא מתייחס, האם לחפא״ג 1200? האם לחפא״ג 1139? האם לשניהם? מה התוקף המשפטי והחוקי של הדברים שיאמרו בוועדה? מה יהיה אופי הדיון? האם ידונו בתוכנית. ההרחבה או רק בשאלה האם להביאה לדיון? האם העוררים בתיקי הרחבת בזן וקרקעות הצפון יוזמנו לדיון?האם הדיון יהיה פתוח לציבור?
גם לו״ז מסודר לא ניתן לציבור וכרגע, כאשר נותרו רק 14 יום לסיום תקופת הגשת ההתנגדויות להחלטת הוועדה, תאריך יעד לכינוסה נותן תוקף אופרטיבי.
אנחנו רואים כאן נסיון של משרד ממשלתי להשתקת הציבור תוך כדי שימוש בכספי הציבור על משרד יח״צ חיצוני במקום בדוברות של משרד האוצר המתוקצב אף הוא בידי הציבור.
אנו מאוכזבים מרמת התגובה הריקה למעשה מתוכן ממשי, שלא נותנת לציבור מענה אמיתי למצב שבו ממשלת ישראל אישרה למפעל פרטי להרחיב את פעילותו על חשבון חיי אדם במפרץ חיפה.
אנו מצפים מהשר כחלון לעמוד מאחורי הבטחתו לציבור להביא לדיון מחודש את תוכניות הרחבת זיהום האוויר והתחלואה בחיפה: הרחבת בזן וקרקעות הצפון. אנו מצפים מהשר כחלון, כנבחר ציבור, לעמוד על רגלים אחוריות בשביל הציבור החיפאי שמהווה כח אלקטורלי לא מבוטל עבורו, ושכרגע חש אכזבה גדולה מפעולותיו שמתרכזות במכתב שטחי חסר תוכן להשתקת הפגנות מגמה ירוקה והציבור תחת ביתו, ולא פעולה אמיתית לעצירת התוכניות להוספת זיקוק ואחסון חומ״ס בחיפה.

הפגנות מגמה ירוקה תחת ביתו של השר ימשכו עד אשר יומצא מכתב התחייבות ממשרד האוצר הכולל דיון בעל משמעות משפטית לדיון מחודש התוכניות הרחבת בזן וקרקעות הצפון אשר יותר לעוררים בתיקים וכן לציבור להשתתף בדיון.

לא ניתן להגיב