מה הקשר בין הנביא ירמיהו לטירת כרמל? • צפו

בין הר לים - טירת כרמל (צילום: דוברות ע. טירת כרמל)

מיוחד לתשעה באב ולימי בין המצרים

הנביא ירמיהו חי בתקופה מהקשות והרעות שהיו לישראל, והוא אף ידוע כנביא החורבן שכתב את "מגילת איכה", בה הוא מתאר בלשון עשירה אך קשה וכואבת, את החורבן ואת סבלם הנורא ומותם האכזרי של התושבים הנצורים והמכותרים על ידי הרומאים בירושלים. 

אם הנביא ירמיהו היה יודע… • צפו


תקווה לימים יפים לישראל

התיאורים המזוויעים של המתחולל בירושלים הנצורה והטרגדיה הנוראית שפקדה את עמנו, מהדהדים זה אלפי שנים, ומידי תשעה באב נקראים על ידי רבבות בכל רחבי העולם היהודי.

אבל, הנביא ירמיהו גם ידוע בשל נבואות הנחמה מלאות החזון והעושר המילולי, נבואות של תקווה ואופטימיות לימים יפים לעם ישראל, השב למולדתו ומפריח בה את השממה שפשטה בה כשעם ישראל גלה מעל אדמתו והרומאים הותירו אחריהם איי חורבות בכל רחבי הארץ.

באחד הפסוקים המיוחדים ומלאי ההשראה בנבואות הנחמה, כותב הנביא:
"חַי-אָנִי, נְאֻם-הַמֶּלֶךְ–יְהוָה צְבָאוֹת, שְׁמוֹ: כִּי כתָבוֹר בֶּהָרִים, וּכְכַרְמֶל בַּיָּם יָבוֹא".

כאלפיים שנים אחר כך…

כאלפיים שנה מאוחר יותר התרחש הנס ועם ישראל שב למולדתו והקים בה בית. לפני מספר שנים נתקל אחד מפרנסי העיר טירת כרמל בפסוק, ונדהם. נדמה היה שהנביא ירמיהו חזה כבר לפני שנים רבות, בתקופה האפלה של חורבן הבית, את הקמתה של עיר ואם בישראל, טירת כרמל השוכנת בהרים – הרי הכרמל, ושטחה מגיע עד לחופי התכלת של הים התיכון. הנביא ירמיהו קלע באופן מדויק לתבניתה הטופוגרפית של טירת כרמל וניבא את הקמתה.

טירת כרמל (צילום: ירון כרמי)

מציאות מופלאה

נבואתו של הנביא ירמיהו הפכה למציאות שהיא מעבר לכל דמיון. טירת כרמל כיום היא עיר יפיפייה ושוקקת חיים הנמצאת בתוך נוף קסום ומרהיב, ומתגוררים בה רבבות ילדים והורים מלאי חדוות חיים ויצירה. מעניין מה הנביא ירמיהו היה אומר לו היה יכול לקום לתחייה ולראות כיצד נבואתו מרחיקת הלכת התגשמה וכיצד תושבי טירת כרמל לקחו את נבואתו והפכו אותה למציאות מופלאה.

אם הנביא ירמיהו היה יודע…

אם הנביא ירמיהו היה יודע שיבוא יום ונבואתו תתגשם ובין הכרמל לים תוקם טירת כרמל, עיר לתפארת, ללא ספק, לא היה גאה ומאושר ממנו עלי אדמות, על נבואתו שהתגשמה. לפעמים חלומות (או במקרה של ירמיהו נבואות) מתגשמים. מי היה מאמין…

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  תיראו אני מבין שמשרד השיכון משלם על קמפיין עידוד לטירת הכרמל (אני שואל: זה נחוץ??)
  אבל זה כבר מביך ומוגזם. בואו נאמר את האמת: טירת הכרמל אינה יפהפיה, רחוקה אפילו מההגדרה של עיר (כמה שכונות המחוברות יחד, שליש מאוכלוסית נווה שאנן בחיפה..) ואם הנביא ירמיהו היה רואה את מצב היהדות בארץ הקודש כנראה שהיה מזדעק ונוטש את הארץ בזעם כמו הרבה יהודים שמתאכזבים לגלות שישראל היא מדינה אנטי דתית ברובה עם מערכת חינוך ממלכתית שהדת היהודית בה זרה וממודרת.

  1. גלגל אמר/ה

   שמע כמה לכלוך במקום אחד, טירה אחלה של מקום, לא יודע מאיפה באה רשעות ולכלוך כזה…

 2. אריאלה אמר/ה

  גם חיפה נמצאת בין הכרמל לים. הפסוק במלואו מדבר על עיר כלשהי. זו יכולה להיות גם חיפה שבודאי עיר יפה מטירת כרמל שהייתה כפר ערבי שנכבש במלחמת השחרור…

 3. אסתר בכר אמר/ה

  נהדר.
  תהנו מהעיר המקסימה שלכם.

  1. דוד אמר/ה

   לידיעת הכתב: ירמיהו ניבא על החורבן שבא מצד הבבלים לא הרומאים.

 4. אורן אמר/ה

  טירת כרמל לא שוכנת בהרי הכרמל אלא למרגלותיהם. אם קיים קשר לנבואה חיפה מתאימה יותר…

 5. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  תיקון בראשות

 6. אילן בורנשטיין אמר/ה

  אם הנביא ירמיהו היה יודע מה קורה בטירת הכרמל הוא כנראה לא היה מרוצה, בלשון עדינה. הכרמל בים יבוא – היא העיר חיפה שבה הר הכרמל מגיע ממש לתוך הים. זו לא טירת הכרמל הנמצאת למרגלות הכרמל ושמייצרת נגישות לים תוך כדי רמיסת שדות חקלאיים פוריים – הרס טוטאלי של מעשה הבריאה. הקב"ה ברא את השדות החקלאיים עם האדמה הכבדה הזו לגידולים חקלאיים המייצרים מזון לעם בבדד ישכון – בשוטף ולצרכי חירום בהם לא יהיה מזון, כמו גם לייצור חמצן ושיפור איכות האוויר אותו אנו נושמים. הפיכת פלא הבריאה לשכונות מגורים, למבנים אחרים ולתשתיות מחייבת שימוש במשאבים אדירים – אספקת כמות עצומה של סלע גרוס – חיסול רכסי הרים שלמים ופגיעה בסביבה – על מנת שהמבנים והתשתיות לא ישקעו בבוץ – שכלל איננו מתאים לבנייה. אני מאמין שזה מה שהנביא ירמיהו היה אומר על מחדל הפיתוח של טירת הכרמל.

הגיבו כאן לכתבה