הדר בחיפה: האם נזכה לראות את השכונה שבה לימיה היפים?

(חי פה בהדר) - לאורך השנים דיברו ראשי העיר...

כנימות השתלטו על עצים ברחבי חיפה

(חי פה) - תושבים רבים מחיפה, המתגוררים שונים בחיפה...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...
באנר גורדון 240624
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חברה כלכלית 100724
באנר חזית הים רחב
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

שריפות בדירות ובתי מגורים בקיץ • מהם הגורמים לשריפות ואיך תוכלו למנוע אותן ◄ כל התשובות

מערך הכבאות במחוז חוף טיפל מתחילת השנה ב-770 שריפות בשטח אורבני (בנייני מגורים ועסקים) 685 שריפות בשטח פתוח ו-119 שריפות תחבורה | ראיון מיוחד עם מפקד תחנת כבאות קריות, סגן טפסר משה "צ'יקו" לוי.

לאחרונה כמעט שלא עובר שבוע ללא דיווח על שריפה שפרצה במבנה מגורים ובניינים מאוכלסים. את ריבוי השריפות בבתים אנחנו רואים גם במהלך הקיץ, בו סבורים רבים כי ישנה רגיעה בנושא. מהם הגורמים לפריצת שריפות בקיץ והאם ניתן למנוע שריפות בבתים ואף להציל חיים? סגן טפסר משה "צ'יקו" לוי, מפקד תחנת קריות, עונה על השאלות.

"הגורם העיקרי לשריפות בחודשי הקיץ בשטח פתוח הוא הגורם האנושי" אומר לוי, "בעונה הזאת אנחנו מתמודדים עם שני דברים: הדבר הראשון הוא צמחייה ששגשגה, גדלה והתפתחה בעונת החורף והדבר השני הוא ריבויי מטיילים. השילוב של השניים יוצר את השריפות".

מרבית השריפות בקיץ – עומס על מערכת החשמל

"בשריפות במתארים אורבניים או שריפות בדירות, אנחנו מוצאים שהסיבות מגוונות יותר. מרבית השריפות בקיץ הן תוצאה של עומס על מערכת החשמל. המון בתים בחיפה ובקריות הם בתים ישנים מאוד, הטכנולוגיה בהם ישנה, חוטי החשמל לא בהתאם לתקן החדש וארונות החשמל עשויות מעץ", מסביר לוי. "אז אנחנו מוצאים את עצמנו עם מערכת חשמל שכורעת תחת העומס ותחת הניסיון לספק חשמל ואנרגיה למזגנים, כי היום הרוב צורכים חשמל והדברים האלה משפיעים על מערכת החשמל כולה. החוטים מתחממים וארונות החשמל, שכאמור, עשויים מעץ, שהוא חומר בעירה טוב. כך אנחנו מקבלים שריפה במבנה".

שריפה בדירה (צילום: כבאות והצלה)

"הכל אני יכול בחופש הגדול?"

"דבר נוסף שמאפיין את הקיץ ונחשב לגורם משמעותי בשריפות הוא החופש הגדול. יש המון ילדים שובבים וסקרנים שעושים מעשי קונדס, ילדים שמשחקים בגפרורים ויש כאלה שדווקא מנסים לבשל ולהכין לעצמם אוכל, הם משתמשים בגז ואין להם מספיק ניסיון", אומר לוי.

בין החורף לקיץ

"ההבדל בין השריפות בקיץ לשריפות בחורף", אומר לוי, "הוא שבחורף אנחנו מתמודדים הכפלה במספר המקרים. בחורף קיים עומס במערכת החשמל וגם שריפות שפורצות בגלל שימוש באמצעי חימום, כמו תנורי ספירלה, שכבר אינם בתקן, ומצמידים אותם לסדינים ולרהיטים, או שימוש בסדינים חשמליים, ואנחנו מוצאים את עצמינו בכפולות מבחינת השריפות, בגלל מערכת ישנה ואמצעים לא בטיחותיים שאנשים משתמשים בהם".

טעינת אופניים חשמליים – רק בחוץ

"נושא לא פחות חשוב ומשמעותי הוא הנושא של טעינת האופניים החשמליים. זה דבר שמוסיף לאתגרים הרבים, ולכמות השריפות בדירות, לכן אופניים חשמליים יש לטעון רק מחוץ לדירות".

שריפה בדירה – ככל הנראה מסוללה של קורקינט חשמלי (צילום: כב"ה)

שיקול דעת ושמירה על כללי הבטיחות

"כדי למנוע שריפות צריך לנהוג בבטיחות ובשיקול דעת, כך שלא נעמיס על מערכת החשמל ולהקפיד לא להשתמש באמצעים לא תקניים. לא תמיד נוכל לתת מענה לדברים האלה, לכן אנחנו זועקים את הזעקה שנקראת גלאי עשן. גלאי עשן לא יכול להתגבר שריפה, אבל בהחלט יכול להתריע עליה כשהיא עוד קטנה, ולבטח שימוש בו יכול להציל חיים. אלה דברים שמגובים במחקרים ובסטטיסטיקות שאנחנו מבצעים. גלאי עשן מציל חיים. נקודה. על כן אני ממליץ המלצה גורפת – להתקין גלאי עשן", אומר לוי בנחרצות.

סגן טפסר משה "צ'יקו" לוי מפקד תחנת קריות. (צילום: דוברות כב"ה)

"לבחור גלאי עשן שעומד בתקן הישראלי"

"לגבי בחירת גלאי עשן, אומר לוי שאין חברה מועדפת, אך יש לבחור גלאי עשן שעומד בתקן הישראלי. "אני ממליץ על גלאי עם סוללה שאורך החיים שלה הוא 10 שנים. מה גם שההתקנה שלהם היא די פשוטה, ומתבצעת באמצעות דבק דו צדדי. צעד כזה בהחלט יכול להציל חיים ולמזער נזקים.

שרפה במבנה מגורים (צילום: כבאות והצלה)

אתגר השריפות בגורדי שחקים ובניינים גבוהים

"היום אנחנו מבינים שהאתגר המשמעותי שיש לנו הוא שריפות בגורדי שחקים ובבניינים גבוהים. אנחנו בכבאות והצלה בישראל, לא נשארים אדישים לתופעה ונוקטים בכל מיני פעולות כדי להגיע הכי מוכנים. כבר בשלב הבנייה יש לנו מחלקת הגנה מאש, שדורשת מהקבלנים לייצר, על פי תקנים בינלאומיים, מערכות מצילות חיים. וזה נוגע לכל התחומים: מערכות לשאיבת עשן מחוץ לבניין, גלאים מובנים ומתזים, כל המערכות האלה אמורות למזער את הנזק של שריפה כבר בתחילתה, וגם המענה המבצעי שלנו מתכוונן לכיוון הזה. אנחנו משפרים את כל נושא הכושר המבצעי של הכבאים, עוסקים המון בכושר מבצעי, משכללים טקטיקות ואמצעים ומנופי גבהים. אנחנו נערכים כל העת ולא נשארים אדישים".

שריפה בדירת מגורים בקרית ביאליק (צילום: כבאות והצלה)
שריפה בדירת מגורים (צילום: כבאות והצלה)

אנחנו ערוכים"

"ובאשר לשאלה אם אנחנו ערוכים – התשובה היא כן. אנחנו ערוכים ואנחנו כל הזמן משכללים את השיטה. אנחנו מגיבים לאירועים, מתחקרים את עצמנו ורואים את המקומות שהיו בהם חוזקות ובעיקר שמים לב לחולשות ואליהן מכוונים את השיפור. אז אנחנו ערוכים, אבל לעולם כמובן, לא נדע מראש מה יקרה".

נקודות חשובות שיסייעו במניעת שריפות:

 • הסברה של ההורים לילדים על הסכנות, והמון בקרה ופיקוח של ההורים על הילדים. ילדים לא צריכים לבשל לעצמם, אפשר לחמם אוכל במיקרוגל.
 • כל נושא היערות בשטחים הפתוחים, העשב עומד ומחכה, למרות שהרשויות עושות עבודה מדהימה לצמצום שטח כזה ולהרחבת אזורי החיץ, עדיין צריך להישמר ולא להדליק מדורות בקרבת צמחייה ולא לבצע עבודות בסמוך לצמחייה.
 • האחריות היא משותפ,ת של האזרחים ושלנו, למנוע שריפות ולמנוע את האירוע הבא.
 • מומלץ שבבתים יהיו מטפים של עד 2-4 ק"ג, זה יכול לעזור ולתת מענה.
 • בבניינים גבוהים תמיד יש מטפים, אבל לפעמים, עם הזמן, הוועדים לא מקפידים על החלפה ובקרה של המטפים, בדיקות תוקף ותקניות ואם הם בכלל ריקים.
 • בבתים פרטיים הסמוכים ליער, כמו בשכונת דניה ובשכונות על הכרמל, יש לדאוג לדילול צמחיות בגינות, לדאוג לניקוש עשבים, אלה דברים שיצמצמו את השריפות, כך גם לגבי דילול הצמחייה בגינות פרטיות.
 • בבתים ישנים, חשוב לשנות את מערכת החשמל ולהתאים אותה לשיפוצים ולצריכת האנרגיה בבית.
קריאה להתקנת גלאי עשן אשר מצפצף ומעיר את דיירי הבית בתחילתה של שריפה (מאת כבאות והצלה)
התקינו גלאי עשן – יתריע עם תחילתה של שריפה ויכול להציל חיים! (כבאות והצלה)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

 1. זה שם קוד לסקנדינבים שאוהבים להצית את הארץ?
  חברה שואלת.

 2. כל הכבוד לכם חבריי לוחמי האש בפיקודו של סגן טפסר משה "ציקי" לוי מפקד תחנת הקריות ובחיפה. בוקר טוב.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

משרד הבריאות מזהיר: אמבה נדירה גרמה לדלקת מוחית בילד בן 10 מאזור הצפון • פארק המים נסגר

(חי פה) - משרד הבריאות עדכן כי ילד כבן 10 ממחוז הצפון, ללא מחלות רקע, לקה בדלקת מוחית חמורה ומאושפז במצב קשה בטיפול נמרץ...

נלכדו יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בפעולת ניטור לכד המשרד להגנת הסביבה יתושות שאובחנו לאחר מכן במעבדות משרד הבריאות כנגועות בנגיף קדחת מערב...

גמר גביע ראש העיר טירת כרמל • חמישי 25/7/24

אתם מוכנים? ביום חמישי 25/7/24 זה קורה! גמר גביע ראש העיר 2024 - הפנינג ספורט וקהילה לכל המשפחה. פרטים נוספים: יום חמישי 25/7/2024 מהשעה 18:00 מגרשי המתנ"ס,...

הפגנה למען עסקה לשחרור החטופים • רביעי 24/7/24

(חי פה) - היום, רביעי 24/7/24 בשעה 19:30 בכיכר ספר בחיפה תתקיים מחאה למען עסקה להשבת החטופים הביתה. ממחאת העם נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חיפאיות...

קריית אתא בונה מעונות יום חדשים לילדי השכונה

עיריית קרית אתא פרסמה מכרז לבניית שני מעונות יום בשכונת גבעת אלונים. במסגרת השלמת תוכניות הפיתוח העירוניות בשכונה החדשה ובהמשך לבניית בית ספר חדשני,...