"לכודים ברשת": התנהגות סיכונית בחופשת הקיץ ובעידן הסייבר

חופשת הקיץ מהווה סכנה לבני הנוער שנוטים להתנהגות סיכונית ומאתגרת את הוריהם, ובעידן הסייבר מצטרפות סכנות נוספות. כך אומרת ד"ר רינה פרידמן, מומחית הכללית ברפואת מתבגרים ומנהלת שירן- (שירות היעוץ למתבגרים) של שירותי בריאות כללית בחיפה, ומוסיפה: "שכונה טובה" "ילדי טובים"? לא די בתיוגים הללו כדי לספק הגנות מפני התנהגויות סיכוניות".

סכנות_ברשת.jpg

תקופת ההתבגרות מציבה מאז ומעולם אתגר הורי לא פשוט ובתקופות של העדר מסגרת, כמו חופשת הקיץ הם נוטים עוד יותר להתנהגות סיכונית. לכך מצטרפות בשנים האחרונות סכנות שלא היו בעבר, עם פריצתו של עידן הסייבר. "אם בעבר התקשו ההורים לשלוט ולפקח על המתבגרים שלהם, היום נפרצו כמעט כל הגבולות וקיים קושי אמיתי בשליטה על התכנים אליהם הם חשופים וחושפים את עצמם". מסבירה ד"ר רינה פרידמן, מומחית הכללית ברפואת מתבגרים ומנהלת שירן- (שירות היעוץ למתבגרים) של שירותי בריאות כללית בחיפה.

"בעבר, כל עוד הנער או הנערה נשארו בבית, ההורה היה רגוע יחסית כיום המציאות השתנתה וגם כשהם יושבים בסלון הם משוטטים בין תכנים ורשתות חברתיות בטלפון החכם שלהם, אין להורים כל מושג לאלו תכנים ומסרים הם נחשפים. לעתים הם מסכנים עצמם בחשיפה שלהם עצמם ובקשרים שהם יוצרים וגם זה לא ידוע להורים. ההתנהגויות הסיכוניות של הנוער היום חצו מזמן את גבולות החינוך שהם קיבלו ומקבלים בבית ובבית הספר, את המצב הכלכלי בבית שבו הם גדלים ואת מקום המגורים שלהם: "שכונה טובה " "ילדי טובים"? התיוגים הללו בוודאי שלא די בהם כדי לספק הגנות מפני התנהגויות סיכוניות".

לחברים ולחברה בכלל, יש השפעה יותר גדולה מבעבר על המתבגרים


למתבגרים יש נטייה להקשיב לחבריהם ולהתנהג כמותם, יותר מאשר להישמע להוריהם. כיום יש, יותר מתמיד, לחברים ולחברה בכלל, השפעה עוד יותר גדולה מבעבר, בעיקר "בזכות " אמצעי התקשורת האלקטרוניים החדשים, הרשתות החברתיות והסמארטפונים, באמצעותם הם נמצאים ומתקשרים בניהם on line בכל מקום ובכל מצב . הם עלולים להיחשף לתכנים שאינם מתאימים לגילם: פורנוגרפיה , סרטים עם מסרים חברתיים אלימים או אנטי- ממסדיים-(סכנה !!!). כאמור, בהיותם בגיל בו נגררים בקלות להשפעות שאינן הוריות, לא מן הנמנע שבהמשך חשיפה זו תשפיע על התנהגותם ועל דעותיהם, שעלולות להיות שליליות וסיכוניות"ظ

הבילוי הממושך מול מסכים, ללא מפגש פיסי עם חברים "אמיתיים " עלול לגרום להסתגרות ולהתבודדות , במיוחד אצל מתבגרים להם יש כבר נטייה כזו מהעבר. זו, עלולה להשליך על התנהגות אנטי- חברתית בעתיד, דיכאון והשלכותיו עד כדי אובדנות (סכנה !!!).

יש לזכור גם שרשתות חברתיות השונות עלולות להיות מלכודת כאשר הנער או הנערה מתקשרים און ליין עם גורם לא מוכר ובמקרים מסוימים עשויים להתפתות להיפגש עם מי שהם מתכתבים אתו ואינם יודעים שמאחורי תמונת הבחור החמוד עומד מבוגר שמבקש ליצור קשר אסור עם קטינים. ההרגשה של בני הנוער ש"לי זה לא יקרה" וכי מדובר באמת בתחילתו של רומן מופלא עלול להביאם למצבים מסוכנים באמת. חשוב להסביר להם מה הסכנות וכן, אפילו לפגוע בפרטיותם ולהציץ מעת לעת למחשב שלהם.

הבריאות הגופנית נפגעת ועלולה לפגוע בדימוי העצמי


הבריאות הגופנית עלולה גם היא להיפגע מהישיבה הממושכת, במיוחד כאשר נלווים אליה אכילה לא מבוקרת וללא פעילות גופנית כמעט: עליה משמעותית במשקל אינה ממצא נדיר בזמן החופש הגדול. במרפאות שיר"ן למתבגרים של כללית בחיפה פוגשים בבני נוער שנלחמים לאורך השנה בעודף משקל, מנסים לאמץ לעצמם דפוסי אכילה בריאים וגם מרזים, אך במשך חודשי הקיץ יוצאים מהמסגרת וכל הישגיהם יורדים לטמיון. נוצר מעגל סגור, כי השמנתם פוגעת בדימוי העצמי שלהם ובמקובלות החברתית ואז הם מסתגרים עוד יותר ומשמינים בהתאם. כמובן, שלעליה במשקל יש גם השלכות גופניות: מחלות שקשורות לעודף משקל, דיאטות לא בריאות והפרעות אכילה, כמו אנורקסיה ובולימיה (סכנה!!!). מאידך, יש בני נוער ובעיקר בנות נוער, שהרצון להראות היטב בביקיני ובבגדי הקיץ גורר אותן לדיאטות ולעיסוק בלתי נשלט בספורט, מתוך רצון לרזות ומהר. מכאן הדרך לאנורקסיה קצרה וחשוב שההורים ישימו לב למצב בו הילדה או הילד שלהם רזו באופן קיצוני, אינם אוכלים או ממהרים לשירותים כדי להקיא.

אלכוהול, סמים, סקס ונרגילה


אם לא די בכך, יש גם סכנות טמונות בפעילויות "לא יושבניות ", או נכון יותר בפעלתנות-יתר: עישון חומרים למיניהם- מי שלא ניסה קודם, ירצה להתנסות, בעיקר אם יש לו "חברים " שמשפיעים עליו. מי שעישן קודם- עלול לרצות "לשדרג " את חומרי העישון שלו: מסיגריות בודדות לעישון כבד, מנרגילה מדי פעם לעישון נרגילה תכוף (חשוב לדעת: החומרים שהנרגילה מכילה הינם רעילים יותר מאשר הניקוטין שבסיגריות ), מסיגריות ונרגילה "בלבד" הם ירצו לעבור להסנפה של חומרים ממכרים ומסוכנים החל מדבק מגע גז מזגנים ועד לחשיש וחומרים נדיפים נוספים (סכנה !!!).

מבחינה סטטיסטית ידוע שכאשר מתבגר מעורב בפעילות סיכונית אחת, יש סבירות רבה שיוסיף לעצמו או ייגרר לפעילויות סיכוניות נוספות: שתית אלכוהול, נהיגה תחת השפעת אלכוהול , נהיגה ללא רישיון, יחסי מין לא מוגנים ועוד.

התנהגות שהפכה לנורמה ומדד למקובלות חברתית היא שתיית האלכוהול כבר אצל בני נוער צעירים, כאשר בגיל זה, די בשתיית אלכוהול בכמות לא מאד גדולה, כדי שהנער או הנערה ששתו יאבדו שליטה. אלכוהול ידוע כחומר שמוריד בקלות רבה מחסומים התנהגותיים והתוצאה עלולה להיות התנהגות אלימה (כולל שימוש בנשק ), אונס במקרה של נער ואי התנגדות ליחסי מין אצל נערה , תאונות דרכים ושימוש בסמים . (סכנה !!!!).

מתעלמים ממסרים חינוכיים כדי להיות מקובלים


כולנו מודעים לכך שהקודים החברתיים של בני הנוער השתנו מאד בעשורים האחרונים וכדי שמתבגר יהיה מקובל בחברה, הוא מוכן להתעלם ממסרים חינוכיים ומוסריים שספג משך שנים בבית ובבית הספר ובלבד ש"יחשיבו אותו ". כך גם הגיל שבו נערה מתחילה בפעילות מינית הולך ויורד ובנות מתנסות לא פעם בפעילות מינית ראשונה ללא ידע על הסכנות, ללא מוכנות רגשית וכמובן ללא אמצעי הגנה מפני הריון ומחלות מין.(סכנה !!!)

אז מה ניתן לעשות ?


במשפט אחד : להיות שם בשביל המתבגר או המתבגרת שלכם . ומה זה אומר ? להיות יותר מעורבים במה שקורה להם ביום- יום, להתעניין, להציע תכניות משותפות לקיץ, לפתח תחביב משותף עם הבן או הבת (ידוע שספורט למשל מקרב בין הורים לילדיהם). רצוי לעודד הצטרפות לתנועת נוער שהיא מסגרת שמספקת את הצורך של המתבגר בקבוצת השווים שלו, אך בהקשר חיובי. הכוונה אינה "לחפור" או "להיכנס להם לווריד ", כלשונם, כי אז הם יסובבו לכם את הגב ויטרקו לכם את הדלת, אבל בהדרגה לנסות להיות יותר מעורב בחייהם. התחלה טובה יכולה להיות, למשל, לערב אותם יותר במה שקורה בחיים שלכם ואז עשויה לבוא גם יותר פתיחות מצידםظ

הראו להם אכפתיות אמיתית, יחד עם הצבת גבולות בהתאם לגילם. בהצבת גבולות אין הכוונה להראות להם "מי הבוס בבית ", אלא להציב גבולות עם הסבר הגיוני שיאפשר להם להבין שהכוונה היא להגן עליהם. למשל, להתעקש על כך שהמתבגר שלכם יקבל את המכונית המשפחתית ליציאה לבילוי רק אחרי שינה, יש כמובן, לתת הסבר להתעקשות זו. שוחחו אתם על הסיכונים שביחסי מין לא מוגנים, או הציעו להם יעוץ אצל גורם מקצועי.

אם תצליחו לקרב אותם מעט, או יותר נכון- להתקרב אליהם, יש סיכוי שהם ייבחרו לא להשתתף באותן פעילויות סיכוניות שהחברים מפתים אותם להשתתף בהן. אם יהיה להם עם מי לדבר בבית, אוזן קשבת ולא רק סנקציות ואיומים, הם יבחרו לא לברוח לפעילויות אלה .

יחד עם זאת, ייתכן גם צורך בפעילות "בילוש " במידה זו או אחרת: פרטיות הילד הינה ערך כמעט מקודש בימינו, החדר נעול, אסור לסדר את החדר וכו'. אז נכון שנאלץ לעתים לפגוע קצת בפרטיות ואולי גם לספוג כעסים של המתבגר, אך נזכה לשמור על שלמותו הנפשית והגופנית של הילד. לכן, חשוב כן להיכנס לחדר, לבדוק אם אין בקבוקי אלכוהול, שקיות סמים או נרגילה מוסתרים. חשוב גם לבדוק מדי פעם במה הם צופים ועם מי מתכתבים. שימו לב לשינויים אם יש שינוי קיצוני בהתנהגות שלהם, בתיאבון שלהם,בערנות שלהם, בלבוש. במבט בעיניים. שינויים בתחומים אלה עלולים להחשיד על שימוש בחמרים ממכרים .

אל תאמרו "אצלי זה לא יקרה ", אך גם לא "אבוד, מאוחר מדי ". אף פעם לא מאוחר מדי להתקרב למתבגר שלך, גם אם הוא כבר בן 17-18 או יותר. על ידי התקרבות זו יש סיכוי למנוע חלק מהסכנות הנ"ל שאורבות להם. חיזרו ואמרו להם שאיכפת לכם, שאתם גאים בהם, שאתם אוהבים אותם. אמרו להם שתמיד, אבל תמיד תהיו שם בשבילם ותנסו לעזור להם אם יבקשו או יסתבכו בצרה.

לכל שאלה או בעיה תמיד ניתן לפנות למרפאות המתבגרים של כללית שירן: חיפה 8351670
קריות 8787966

כללית

לא ניתן להגיב