העיר התגלתה כשמורת טבע מופלאה ומגוונת מאין כמוה

טירת כרמל -מלאה בשמורות טבע מופלאות (צילום: דוברות עיריית טירת כרמל)

נתון מדהים ויוצא דופן: 31% משטחה של טירת כרמל הם למעשה אתרי טבע

סקר החברה להגנת הטבע, בתמיכת המשרד להגנת הסביבה, קובע כי מעל שליש משטחה של טירת כרמל מוגדרים כאתרי טבע.

טבע מתפרץ מכל עבר

על טירת כרמל נהוג לומר מזה שנים כי הנוף בה מרהיב והטבע מתפרץ בה מכל עבר.

החברה להגנת הטבע, בתמיכת המשרד להגנת הסביבה, ערכו סקר מקיף ונרחב, במסגרתו מופו התשתיות הטבעיות בטירת כרמל. בסקר חולקו השטחים הפתוחים בעיר ל-15 אתרי טבע שונים, ואז התברר הנתון המדהים, כי 31% משטחה של העיר מוגדרים כאתרי טבע.

טירת כרמל – כשליש משטחה הוא שמורות טבע (צילום באדיבות דוברות עיריית טירת כרמל)

מדובר בנתון מרגש לכל הדעות, אשר ספק רב אם קיים בעיר נוספת ברחבי ישראל.
הסקר חשף עוד כי בשטחים הטבעיים בעיר בתי גידול רבים מאוד לצמחים וגידולים מיוחדים ומסקרנים, וכי טירת כרמל הינה מהערים הבודדות בישראל המשלבת גם בתי גידול הרריים וגם גידולים בסביבה חופית.

צמחיה מגוונת ועשירה

בסקר תועדו 489 מיני צמחי בר, מתוכם 8 מינים של צמחים הנתונים בסכנת הכחדה, 47 מינים של צמחים מוגנים ו-41 אתרי פריחה, בהם משגשגים פרחים מרהיבים, דוגמת נורית אסיה, חבצלת החוף ועוד.

טבע ייחודי ובשפע בטירת כרמל (צילום: דוברות עיריית טירת כרמל)

מאות מיני בעלי חיים, ביניהם המצויים בסכנת הכחדה

בסקר תועדו בשטחי הטבע של העיר גם 288 מינים שונים של בעלי חיים, מתוכם 19 מינים המצויים בסכנת הכחדה, בהם הנשר המקראי, בז עצים וקרפדה ירוקה, וכן 213 מיני עופות, מתוכם 49 מינים של מקננים, ביניהם שלדג לבן החזה, שרקרק מצוי ועוד.

"אני חי בשמורת טבע מושלמת"

כשהובאו ממצאי הסקר המפעים אל פרנסי העיר אשר התלהבו מהנתונים והמספרים המרשימים, אמר לפתע אחד מהם: "אני חי בעיר הזו כבר עשרות שנים ומעולם לא ידעתי שלמעשה אני מתגורר בשמורת טבע מושלמת".

משרד התיירות עמד גם הוא על הפוטנציאל התיירותי העצום של טירת כרמל ובחודשים האחרונים הוכנה לעיר "תכנית אב" מקיפה לתיירות, לקראת הפיכתה למוקד תיירות ארצי.

טירת כרמל – טבע מכל עבר (צילום באדיבות דוברות עיריית טירת כרמל)

תיירות ואטרקציות

כבר כיום מגיעים לעיר מבקרים רבים כדי לתייר ולטייל בה ויוצאים מתוכה למסלולי הליכה אל פארק הכרמל, בדרך נהנים ממראות הטבע של העיר, ממעיין עין קדם ושאר האטרקציות התיירותיות שבה, כולל אלו שהוקמו בתוך העיר עצמה וזוכים לביקורים רבים.

טירת כרמל -מלאה בשמורות טבע מופלאות (צילום: דוברות עיריית טירת כרמל)

מהפך היסטורי

כידוע, טירת כרמל עוברת בעשור האחרון מהפך היסטורי אדיר בעקבות תכנית ההתחדשות עירונית שבמסגרתה נבנו שכונות חדשות, המילה האחרונה באדריכלות ובבנייה, וכבר בשנים הקרובות עתידה העיר להכפיל את מספר תושביה.

טבע, קהילה ושלווה

חלק נכבד מתושביה החדשים של טירת כרמל הינם תושבי הערים השונות בצפון, אשר בחרו לעזוב את הרעש והמחנק ולהתגורר בעיר קטנה עם טבע אדיר מכל עבר, חיי קהילה עשירים, שלווה ורוגע.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. משה אמר/ה

    מה שבטוח יש קופים בכל מקום.

  2. רות אמר/ה

    ניפלא לגלות את שמורת הטבע בטירת כרמל
    נחכה לסתיו לטייל שם והיכן ניתן למצוא מסלולי טיול.

הגיבו כאן לכתבה