האשמות נגד עיריית חיפה בוועדת המשנה למפרץ חיפה בכנסת:

מזוז: "איפה היה יהב 12 שנים?"


ועדת משנה למפרץ חיפה בראשות ד"ר אכרם חסון וחברי הכנסת ירון מזוז ודב חנין, התכנסה לדיון יחד עם פעילי ציבור מחיפה, נציגי המשרד להגנת הסביבה ונציגים מעיריית חיפה

מטרת הכנס למצוא פתרון למפרץ חיפה, ליצור תהליך לחזון חדש בחיפה, להגדיר תקציבים לטיפול בבעיות הזיהום ולבנות תכנית לאומית חדשה שתצמצם את היקפי המפעלים הפטרוכימיים במפרץ.

סגן השר ירון מזוז ירד בשצף קצף על עיריית חיפה, והנהלת העירייה. טען שהם מזגזגים ומבלבלים במתכוון את הציבור (בזה הוא צודק). טען שאסור לקבל תרומות מבעלי מפעלים מזהמים ואינטרסנטיים. מבקש שהשרים יעצרו את הרחבת בז"ן. דורש הקמת מועצה תעשייתית לבז"ן ומפעלי המפרץ. כספי הארנונה יופנו למועצה הזו וכל כולם ישמשו לשיפור מצב המתקנים המזהמים והקטנת הסיכונים במפרץ!

ח"כ יעל כהן פארן דרשה מראש אגף ניטור אוויר במשרד להג"ס לפרט איך הגיעו לכותרת: ירדנו ב- 11 אחוז בזיהום האוויר במפרץ? מנהל האגף הודה שלא היתה ירידה כזו ומה שידוע כעת זו ירידה של 4 אחוזים בלבד. ח"כ דב חנין טען שהדוח שכתבה ופרסמה הועדה בראשותו לא יושם. הוא טוען שלא היתה שום ירידה בזיהום. במצב התחלואה הנתונים קשים ביותר. מה שצריך במפרץ חיפה הוא שינוי גדול עכשיו ולא תיקונים קלים. הדבר הכי מטורף שמאשרים כרגע זה להגדיל את הזיהום ע"י אישור הרחבת בז"ן. זו החלטה שמצפצפת על הציבור. הוא ביקש להסתמך על הידע הרב שיש לפעילים הסביבה המסורים בחיפה. ח"כ אבו מערוף טוען שלא צריך להמתין לתוצאות הסקר האפידמיולוגי. בינתיים לא לתת לשום מתקן חדש להיבנות. צריך לטפל בזיהום הקיים ולא להביא זיהום חדש. למה הוא שואל לא מפנים את מיכל האמוניה? למה לא בודקים את התחלואה מהזיהום בישובים הערביים שגם שם יש תחלואה גבוהה ( ח"כ אבו מערוף הוא גם רופא).

יעל כהן פארן מאתגרת את צור גלין:


צור גלין, ראש אגף ניטור אוויר במשרד להג"ס, מודה: "הזיהום לא ירד ב-11%, כפי שדיווח המשרד להגנס"

ח"כ יעל גרמן מציעה לעקוב אחרי ישום ועדת חנין שפרסמה דוח מצוין. צריך לעצור תכניות התרחבות ולצמצם את המפעלים הקיימים. תפקידנו בכנסת לבקר את הממשלה היכן שצריך. אנחנו צריכים להפעיל מומחה מטעמנו לבדוק מקצועית את המחקר האפידמיולוגי ונדון במפת הסרטן. ח"כ יעקב אשר לא מבין איך הנתונים של המשרד להג"ס ושל מגמה ירוקה כה רחוקים זה מזה. זה מריח מאד לא טוב. צריך קודם להבין את המצב. אם זה כ"כ טוב לדעת המשרד אולי נוהגים שם בצורה מקלה עם המפעלים הללו. אני הייתי ראש עיר. כשראש עיר לא רוצה תכניות כאלו ובוודאי ראש עיר חזק כמו יונה יהב הוא בעל הבית והוא יכול למנוע את הרחבתם ואת המינון של הזיהום במפעלים וגם לסגור אותם. יש בכוחו של יונה יהב לעשות זאת, לא לחשוב על הארנונה של המפעלים אלא על חיי התושבים שלו במקום הראשון!

חברי_הוועדה.jpgח"כ זוהיר בהלול מציין כי בז"ן הוא המפגע הכי גדול בנושא איכות הסביבה. שמעתי ילד מהמם בשם איתי מאד אינטליגנטי שלדאבוני חלה בסרטן. מי שעובר במפרץ חיפה שנים רבות כמוני מריח ומודע היטב למצב במפרץ. אולי גם אשתי חלתה במחלה הזו בגלל הזיהום שאנחנו שגרים באזור חשופים אליו לכאורה…הפכו את תושבי האזור לברווזים במטווח. ליונה יהב אין יכולות מאגיות הבעייה של הממשלה. צריך אומץ, ללא משוא פנים בועדה הזו. שאלת תם..איך יכול להיות שהמשרד להג"ס מגן על המפעלים?

ח"כ אכרם חסון: בתחילה העירייה תמכה בהרחבת בז"ן. אח"כ הגישה ערר באיחור. וכעת מדברת בלשון שונה.

ירון מזוז מדגיש כי אף אחד מבעלי המפעלים שחלקם חיים בחו"ל לא עושה לנו טובה. אם הוא מזהם שיפנה את המפעל שלו

ח"כ יעל כהן פארן שואלת את צור גלין: איך זה שאתם מודים שמפעל כאו"ל חרג בשנים האחרונות מהצו האישי ולא נקטתם בפעולות אכיפה נגדם וכעת אתם עוד מקלים עימם?

ירון_חנן_בוועדה.jpg

ירון חנן ממועצת העיר חיפה סיפר לועדה שקיימים פתרונות אמיתיים לסילוק מיכל האמוניה תוך שנה ולא תוך 5 שנים לפחות כמו שהחליטה הממשלה בפעם המי יודע כמה. תושבי האזור זקוקים לפתרון מידי כי הסכנה היא מחיר של אלפי הרוגים בטווח רחב ושיתוק כלכלי של אזור המפרץ לחודשים ארוכים. זה יעלה עשרות מילארדים לפחות למדינה ויחשב כמגה-אסון. השרים נעולים ולא מוכנים לדון עמנו על הפתרונות.

עוד בדיון זה:


ועדת_משנה_לכנסת.JPG

תגובה
  1. משתמש אנונימי אמר/ה

    תושבי חיפה, לצערי הרב אתם האשמים העיקריים! צאו לרחובות! מדוע אתם מאפשרים לעירייה ולמשרדי הממשלה שטובעים באינטרסיים כלכליים ובשוחד של בעלי המפעלים להרוס את בריאותכם ובריאות ילדיכם? זה בידיכם, שתקו את העיר ואת המדינה עד לסילוק המלא של המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה!

לא ניתן להגיב