אור ירוק לתכנית הרחבת בז"ן – תגובות החיפאים

המפעלים הפטרוכימיים ימשיכו להתרחב (מבט מרמת יוחנן)

 

אגרוף לפרצוף

אישי ציבור בחיפה מגנים הערב מקיר לקיר את החלטת ועדת הערר לדחות את העררים שהוגשו ולהמשיך באישור התכנית להרחבת בתי הזיקוק לנפט בחיפה – חפאג/1200/ב

 

למרות קמפיין ארוך ומתוקשר לצמצום התעשייה המזהמת ובמקביל לניתוח הסקר האפידמיולוגי, המצביע על תחלואה ותמותה חריגה בחיפה ועל נזקים לילודים, ועדת הערר של המועצה הארצית לתכנון ולבניה התעלמה מהסיפור החיפאי ומתמותת החיפאים וברגל גסה דחתה היום את העררים ונתנה "אור ירוק" להרחבת התעשייה המזהמת בחיפה.


תגובות החיפאים


יעל כהן פארן

יעל_כהן_פארן.jpg

תגובתה של ח"כ יעל פארן לחי פה: "אישור הרחבת בז"ן היום היא בכייה לדורות. מנהל התכנון מייצר הפרדה בין הזירה התכנונית לבין הזירה הסביבתית, ולמעשה מתנער מאחריותו להשלכות של החלטותיו על זיהום האוויר והתחלואה במפרץ חיפה. כך במדינת ישראל, השר להגנת הסביבה שהוא גם שר האוצר, והאחראי על מנהל התכנון, משחרר מחד הצהרות חסרות בסיס לגבי השקעה בהפחתת זיהום האוויר במפרץ חיפה, ומצד שני נותן יד להשתלטות המתמשכת של טייקונים ומפעלים מזהמים על אזור מפרץ חיפה תוך כדי חשיפת התושבים לסיכונים בטחוניים ובריאותיים נרחבים"

עו"ד שרית גולן שטיינברג

עו"ד שרית גולן שטיינברג - חברת מועצת העיר חיפה
עו"ד שרית גולן שטיינברג – חברת מועצת העיר חיפה

תגובתה של חברת מועצת העיר, עו"ד שרית גולן לחי פה: החלטה אומללה ניתנה היום ומהווה עוד אבן דרך של הממשלה מהתעלמות בוטה מתושבי חיפה והמפרץ, מבריאותם ואפילו מחייהם.
בעוד הסרטן ממשיך לחדור מתחת לדלת של כל משפחה, בז"ן תמשיך להגדיל הייצור. הכסף מנצח, שוב.

ד"ר רויטל גולדשמיד

רויטל גולדשמיד (צילום: ירון כרמי)
רויטל גולדשמיד (צילום: ירון כרמי)

תגובתה של רויטל גולדשמיד, דוברת מגמה ירוקה לחי פה: המועצה הארצית לתכנון ובניה קיבלה הערב החלטה אומללה המאשרת את תכנית ההרחבה של בתי הזיקוק בחיפה- המפעל הכי מזהם בישראל שמשפיע על חייהם ובריאותם של קרוב למיליון תושבי מטרופולין חיפה.
עצוב ומקומם שמדינת ישראל בוחרת למסד ולהרחיב את זיהום האויר והתחלואה באמצעות הגדלת כושר הייצור של המפעלים המזהמים במפרץ במקום לפעול לצמצומם.
הקביעה של המועצה הארצית לפיה רמת זיהום האויר לא תעלה על זאת הקיימת, רחוקה מלהניח את הדעת משום שכבר כיום מדובר ברמות זיהום אויר גבוהות שאחראיות על התחלואה הקשה בקרב תושבי המטרופולין.
אנחנו דורשים ממשלת ישראל לגלות מנהיגות ולהילחם באומץ לב מול קבוצת בז"ן שמפעילה את כל כובד משקלה כדי להרחיב את פעילותה על חשבון בריאותם וחייהם של תושבי חיפה והקריות.
מצב התחלואה, זיהום האויר והסכנה הבטחונית הנשקפת לחייהם של מאות האלפים שחיים במטרופולין הם בלתי נסבלים.
כדי לפתור את המשבר, אחת ולתמיד, ממשלת ישראל חייבת להכריז, לפי חוק אויר נקי, על מטרופולין חיפה כאזור מוכה זיהום אויר ותחלואה. רק באופן הזה תוכל המדינה לעצור את מחדל זיהום האויר ומחדל הזיהום שחדר גם לתרבות השלטונית המקומית באזור. ממשלת ישראל חייבת להוביל תכנית חירום לאומית רב משרדית שתצמצמם באופן דרמטי את התעשייה המזהמת במפרץ ותגדיל את תעשיית הקלינטק, ההייטק והאנרגיות המתחדשות כדי שהאזור כולו יוכל להתפתח גם מבחינה כלכלית ויתן תקווה למאות אלפי התושבים שחיים באזור. עלינו להתמקד כעת בדרישה להפחתת הייצור ובהחמרה של היתרי הפליטה במפעלי בז"ן ובתעשיות המזהמות במפרץ חיפה. מגמה ירוקה לומדת את תוצאות הערר ואנו נבחן את האפשרויות העומדות בפנינו יחד עם שאר שותפינו האסטרטגיים על מנת למנוע את הרחבת הזיהום והתעשיות המזהמות במפרץ חיפה.

אביהו האן – הירוקים של חיפה

אביהו האן - הירוקים של חיפה (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן – הירוקים של חיפה (צילום: ירון כרמי)

תגובתו של חבר מועצת העיר אביהו האן, שהיה אחד העוררים בתיק: החלטת ועדת משנה לעררים לאשר לבזן הרחבת מתקני זיקוק גוזרת בפועל גזר דין מוות והמשך תחלואה על תושבי מטרופולין חיפה. הועדה התעלמה לחלוטין ממצב פליטות המזהמים החמור הנמצא בפרץ חיפה ומצב התחלואה הקשה במרחב חיפה הועדה התעלמה מהצורך להביא לחזון חדש לתושבי חיפה. החלטת הועדה היא נגזרת של חוסר ההתנגדות של ראש העיר יונה יהב שאף אינו צד בעררים עקב איחור בהגשת הערר והפגנת תמיכה בשלבים הראשונים של התכנית. התמיכה בתכנית של משרד הגנת הסביבה והועדה המחוזית יביאו לכליה על תושבי חיפה. אני קורא ליונה יהב להתפטר מתפקידו , אני קורא לשר כחלון להתפטר לאלתר מתפקידו . אני קורא לראש ממשלת ישראל להתערב מיידית לביטול החלטה נוראית זו. אני קורא לתושבי חיפה לצאת לרחובות להביע את מחאתם מהחלטה זו. אנו הירוקים והארגונים הסביבתיים איננו מקבלים את ההחלטה ונפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו לבטלה.

יונה יהב – ראש עיריית חיפה

יונה יהב (צילום: ירון כרמי)
יונה יהב (צילום: ירון כרמי)

תגובתו של יונה יהב, ראש עיריית חיפה, לחי פה: אישור הרחבת בז"ן היום כנגד דעתנו אינו המילה האחרונה במאבק שאנו מנהלים בשנים האחרונות. אסור שמדינת ישראל תעצום עיניה לסוגיות הזיהום ובריאות התושבים במפרץ חיפה. לא נכון היה לאשר כל פעולה להגדלת יצור הדלקים ואחסנת החומרים המסוכנים במפרץ חיפה עוד קודם שנתנה המדינה תשובות הנוגעות לסוגיות מדאיגות אלה. נבחן את ההחלטה האומללה ויש בדעתנו להמשיך להאבק כתף אל כתף עם פעילי הסביבה והתושבים כנגד כל החלטה שאינה שמה לנגד עיניה את האינטרסים המיידים של תושבי חיפה, עוד קודם השיקולים הכלכליים. נשתמש בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותנו ולא נבחל בשום מאבק ציבורי. בחודשים האחרונים ננקטו פעולות היסטוריות לתיקון עוולות העבר. החלטה זו בועטת בדלי ושמה ללעג את כל המאמצים. נמשיך להיאבק בתקיפות ומלוא המרץ כנכד כל פעולה אשר לא תיתן מענה אמיתי וכזו אשר תיצור שינוי של ממש באיכות חייהם של תושבי האזור.

ירון חנן – חבר מועצת העיר – הירוקים של חיפה

ירון חנן
ירון חנן

תגובתו של חבר מועצת העיר, ירון חנן, לחי פה: יום שחור לתושבי עוטף מפרץ חיפה
החלטת ועדת המשנה לעררים במועצה הארצית לתכנון ובניה לאשר את הרחבת בז"ן תוך הדגשה כי הועדה מתעלמת מהשיקולים הסביבתיים ומתמקדת אך ורק בראייה התכנונית, מהווה עוד מכת מוות למאות אלפי תושבי האזור שכבר עתה מוכה בתחלואה נוראה וסכנת מוות מידית ממצבור ענק של חומרים מסוכנים בקרבת האוכלוסייה בעוטף בז"ן. אם נוסיף על כך את היתרי הפליטה החדשים והמקלים שמוציא המשרד להגנת הסביבה ממש בימים אלה באופן שמאפשר פליטת מזהמים רבה יותר למפעלי בז"ן, אין מנוס מהמסקנה כי ממשלת ישראל ובמיוחד השר משה כחלון- שר האוצר, הממונה על מנהל התכנון ועל המשרד להגה"ס , בגיבוי ראש הממשלה נתניהו, פשוט החליטו לגזור את גורל תושבי האזור לחסדי מלאך המוות. בכך נתנו שוב מתנה ששווה מיליארדים לטייקונים חסרי כל רסן, שמשפחתם לא גרה באזורנו וחלקם חיים בחו"ל ומכאן מייצאים, על חשבון בריאות ילדינו ומשפחתנו, דלקים לארצות אחרות! תושבי חיפה, הקריות, נשר, טבעון ושאר יישובי הסביבה מבינים כעת כי עלינו לקחת את גורלנו בידנו. מי שמפקיר בחוסר אחריות משווע את גורלנו ישלם על כך מחיר יקר, הן בקלפיות והן ברמה הציבורית והאישית !

אלה נווה

אלה נווה (צילום: ירון כרמי)
אלה נווה (צילום: ירון כרמי)

תגובת של אלה נווה לחי פה: אושרה הרחבת התחלואה בסרטן !
היום בצהריים (14.7.2016) התקבלה הכרעה סופית בעררים הנוגעים לשתי תכניות להרחבת התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה- "קרקעות הצפון (חפא"ג 1139/א') והתכנית להרחבת בז"ן (חפא"ג 1200/ב'), זאת על ידי ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבניה.
החלטה זו באה רק שבוע לאחר פרסום מחקר נוסף המעיד על התחלואה החמורה בסרטן בנפת חיפה ועל הקשר של תחלואה זו לפליטות התעשייה.
ההחלטה מאפשרת להקים באתר קרקעות הצפון חוות מכלים חדשות בנפח אחסון כולל של 1,280,000 קוב בתואנה- שהן מיועדות להעתקות החוות הישנות מרחבי האזור, וכמו כן להקים שם מתקני זיקוק ותעשייה חדשים, ואחסון גז פחמימני נפיץ ביותר (גפ"ם)- על שטח כולל של כ-1200 דונם, זאת בלי להתנות את התכנית במועד להעתקת החוות הישנות מקריית חיים, טבעון וחוף שמן בחיפה. משמעות הדבר- הקמה בפועל של בית זיקוק חדש ליד בז"ן.
בנוסף- אישור תכנית "הרחבת בז"ן" מאפשר את הגדלה של מתקני זיקוק חדשים ביותר מנפח של 8 מיליון מ"ק- ללא הגבלה של כמות מתקני הזיקוק ומבלי לתת הסבר מפורט לגביהם,
יש לצין שועדת הערר הארצית קיבלה את עמדת חברת תשיות נפט ואנרגיה (תש"ן) ופטרה אותה מאחריות להגדלת הזיהום בגדר המתחם הפטרוכימי החדש- בקרקעות הצפון, ובכך ביטלה את התנאי שהציבה ועדה מחוזית חיפה לאישור התכנית בניסיון לשמור על בריאות תושבי האזור.

חנה קופרמן

חנה קופרמן (צילום: ירון כרמי)
חנה קופרמן (צילום: ירון כרמי)

תגובתה של חנה קופרמן לחי פה: ההרחבה הדרמטית של תעשיית הזיקוק במפרץ חיפה נועדה לקלוט באופן מיידי את הנפט מסוג קונדנסט שהתגלה במאגרי הגז- המופק כבר היום בתמר בכמויות של מאות מיליוני חביות בשנה – רובן מיועדות לייצוא- ולהביאן לבתי הזיקוק המתרחבים במפרץ חיפה כדי לפתור את בעיות הייצוא במשק הישראלי- זאת, תוך התעלמות מוחלטת מהפגיעה הצפויה בבני האדם. ההחלטה מאשרת- שכבר היום ניתן להזרים את נפט הקונדנסט למפרץ חיפה- זאת מבלי לעשות שום בדיקה לגבי תכונות החומר הידוע כחומר מזהם ונפיץ במיוחד- הצפוי להגדיל את הזיהום במפרץ חיפה במאות אחוזים ולגרום לאסון בריאותי וסביבתי.

שמואל גלבהרט

שמואל גלבהרט (צילום: ירון כרמי)
שמואל גלבהרט (צילום: ירון כרמי)

תגובתו של שמואל גלבהרט – הירוקים של חיפה: אני מפנה את האצבע המאשימה כלפי ראש העיריה מר יהב, וסגניתו גב' חדוה אלמוג.
הם אשר הביאו אותנו למצב הזה!
נבחרו בקולות החיפאים, והצביעו בעד המפעלים המזהמים:
בעד הפצחן המימני, בעד הגדלת בז"ן, בעד בז"ן ב' בקרקעות הצפון, ובעד נמל המפלץ.
וחיפו עליהם בהצהרות שקריות: "אתם נושמים בחיפה את האויר הנקי בארץ", זוכרים?
ידענו כבר מעילות בכסף, אולם כסף אפשר להרויח מחדש, לחסוך, להדפיס…
תמיכה בתכניות הפטרוכימיות היא מעילה בבריאות ובחיי אדם.
החיפאים אולי תמימים, אך לא מטומטמים. הם לא קונים את "התנגדות" יהב לתכנית בז"ן,
שממילא הוגשה על ידו בערמומיות אחרי המועד החוקי להתנגדויות.
1200 תושבים ידעו להתנגד בזמן, וראש עירייתם "אחר את המועד"? מי הפתי שיאמין?
אנחנו יכולים רק להבטיח לציבור – זה רחוק מלהיות סוף המאבק!

בזן - חפאג/1200/ב

2 תגובות
  1. חיפאי אמר/ה

    אני לא מבין למה כל התגובות לכתבה הן מטעם גורמים פוליטיים שמתנגדים לתעשייה הפטרוכימית. איך זה שלא הצליחו למצוא מישהו שיגיב מטעם התעשייה?

    1. רפי אמר/ה

      איך זה שאין שום תגובה ממפלגות שאינן משתייכות לאירגונים סבובתיים מה לא אכפת להם,,?

לא ניתן להגיב