ח”כ חסון: “לא ניתן עוד לטייקונים לשלוט בנו ולקנות אותנו”

 

יו”ר ועדת המשנה של וועדת הפנים והגנת הסביבה ח”כ אכרם חסון, נפגש השבוע עם נציגי ארגונים סביבתיים בחיפה על מנת להתחיל לפעול ולטפל בכל נושא הזיהום באזור. .

 

ח”כ חסון: “אסור לנו להתייאש אנחנו מדברים על חיי אדם. זלזלו בנו עד עכשיו ועשו כל העולה לרוחם, אנחנו לא ניתן עוד אפשרות לטייקונים לשלוט בנו או לקנות אותנו בכספים ותרומות. אנחנו ניתן תמיכה לארגונים שעושים עבודה קשה ונמשיך עד הסוף”

במפגש חשוב שנערך השבוע במרכז הקהילתי בבת גלים בחיפה ובו נועדו יחד עם יו”ר ועדת המשנה של וועדת הפנים והגנת הסביבה שהוקמה בעקבות דיון מעמיק שעסק בהרחבת בתי הזיקוק לנפט בחיפה, ח”כ אכרם חסון, נציגי ארגונים סביבתיים מחיפה: דודי מיבלום, ומנשה שמש מפורום אדם וסביבה במטרופולין חיפה, ד”ר רויטל גולדשמייט מארגון מגמה ירוקה, רוית שטוסל מהקואליציה לבריאות הציבור, חברי מועצת העיר חיפה, אביהו האן וירון חנן מהירוקים של חיפה ועוד, הועלו נקודות חשובות וממצאים קשים בכל הנוגע לנתוני מזהמים, ותחלואה באזור, וסוכם על תוכנית פעולה וצעדים מיידים שיינקטו.

נציגי הארגונים הציגו בפני ח”כ חסון, תמונת מצב עדכנית, ונתונים עדכניים בכל הקשור לזיהום ותחלואה באזור מפרץ חיפה. העלו סוגיות רבות שניתן לפתור אותן באם הממשלה והגורמים הרלוונטים יהיו מעוניינים בכך ובלי לחצים מטייקונים וגורמים אחרים בעלי אינטרסים כלכליים שעבורם הכלכלה קודמת לבריאות וחיי התושבים, והראו את הסילופים בנתונים שמתפרסמים ע”י משרדי הממשלה ואת הדו”חות אותם עורכים ומנתחים הארגונים שכולם מבוססים על הנתונים שמתפרסמים ע”י משרדי הממשלה.

ח”כ אכרם חסון, שהקשיב קשב רב, לדברי הנציגים שהשתתפו, הבטיח לפעול וללכת עד הסוף בטיפול בנושא חשוב זה, והנציגים הביעו את אמונם בח”כ חסון, שידוע כאיש שטח שאכן פועל, נלחם ומזיז דברים במיוחד כשמדובר בנושאים הקשרים בחיי אדם. דוגמה לכך המאבק באנטנות הסלולריות בעיר הכרמל בתקופה בה הוא כיהן כיו”ר הועדה הקרואה. חסון, הלך עד הסוף במאבק הצודק לצד התושבים שבמסגרתו הורדו האנטנות באופן לא חוקי אך בתמיכתו כי לדבריו חיי האדם חשובים יותר מכל.

בסוף המפגש ביקש חסון, מנציגי הארגונים להכין דף סיכום עם הפעולות הנדרשות על מנת ללמוד את הדברים בצורה הטובה ביותר ולהציג אותם בישיבה מיוחדת שתתקיים בכנסת ב-26/7/16 בהשתתפות הנציגים.

הפעולות האופרטיביות הנדרשות בטווח הקצר כפי שהוצגו ע”י נציגי ארגון מגמה ירוקה:

1-שהוועדה בראשות ח”כ חסון, תמליץ על תוכנית אופרטיבית רב שלבים לטיפול במחדלי חיפה: תוכנית לאומית חדשה אמיתית למפרץ חיפה הכוללת אספקטים סביבתיים ובריאותיים, יעדים ולו”ז לעמידה בהם.
2-שהוועדה בראשות ח”כ חסון, תדרוש לעצור את תוכניות הרחבת התעשיות המזהמות בחיפה ולטפל בזיהום הקיים.
3-שח”כ חסון, יצטרף להצעת החוק אותה מגישה ח”כ יעל פארן, בנושא מפרץ חיפה.
4-ניקיון כפיים רגולטורי: החמרה בהיתרי פליטה, אכיפת עשן מלפידים, קורלציה בין הצהרות לדיווחים בכל הנוגע לנתוני אוויר וניקוי אורוות באיגוד ערים.
5-טיפול בעומס המצרפי של הזיהום בחיפה על ידי צמצום תעשיות ומיכלי החומ”ס מהמפרץ.
6-הפסקת פעילות מיכל האמוניה תוך שנה ובהמשך ביצוע לאלתר של סקר סיכונים מקצועי ובעקבותיו הרחקת ריכוזי החומ”ס העיקריים ומיגון הולם לכל השאר.
7-הגדרה פורמאלית של פורום מייצג של נציגי ציבור וארגוני סביבה מובילים בחיפה כפורום מייצג של תושבי חיפה אשר יפעל עם הוועדה תוך הגדרת סמכויות.
8-חשיפת הדו”ח האפידמיולוגי לציבור.

אחרי המפגש ח”כ חסון, הבטיח לפעול במיידי, וסיכם בפני חי פה את המפגש ודרכי הפעולה:
003-_אכרם_חסון.jpg

ח”כ אכרם חסוןח”כ חסון: “סיכמנו על דרך פעולה. אנחנו נוציא שני מכתבים מידיים אחד בנושא התכנון והרחבת המפעלים שאנחנו כמובן נגד ולא רוצים יותר מזהמים. השני לשר האוצר בעניין מיכל האמוניה, הוא הבטיח, קיים ותקצב את זה במאתיים מיליון שקלים אבל זה לא כל העיקר. העיקר שכל יום מתים ילדים ומתים אנשים והאזור הזה מזוהם וגורם לנו נזק בריאותי גדול מאוד, ואנחנו צריכים תכנית לאומית להציל את המפרץ ולהציל את האזרחים כאן”.

“מאסנו בסיסמאות ובדיבורים. אנחנו מתחילים לעשות ולהזיז דברים, הזמנו ישיבה מאוד מיוחדת בכנסת ב-26/7/16 כדי לשים את הנקודות איפה שצריך, ולהגיד לאנשים את האמת ולהוציא את הדו”חות שהתחייבו עליהם משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה , כדי שנדע מה קורה בדיוק שם, כי אנחנו מוצפים בהרבה נתונים, הרבה חוקרים ומחקרים וכל אחד אומר מה שהוא רוצה. אני אחד מהאזור, אחד מהקבוצה (נציגי הארגונים הסביבתיים) שעושה עבודת קודש כאן לאוכלוסייה. אני מאמין בזה לכן באתי הקשבתי וראיתי שהם עושים את העבודה המקצועית והאחראית, אני מאמין בהם ומאמין בנתונים האלה ולכן אנחנו נלך עם הנתונים האלה עד הסוף”.

“אנחנו בני אדם ומי שמחליט זה בני אדם, ולכן אם אנחנו נמשיך בהתמדה ונמשיך ללחוץ בסופו של דבר הדברים יבוצעו ואנחנו נשיג את היעדים והמטרות. אסור לנו להתייאש אנחנו מדברים על חיי אדם, זלזלו בנו עד עכשיו ועשו כל העולה לרוחם. אנחנו לא ניתן עוד אפשרות לטייקונים לשלוט בנו או לקנות אותנו בכספים ותרומות, ולכן אנחנו אנשי מעשה, אנחנו אנשי שטח, צמחנו מהשטח אנחנו ניתן תמיכה לארגונים שעושים עבודה קשה ונמשיך עד הסוף. אני מבטיח אני אבקר איפה שצריך, נעלה את הדברים נלך לשר האוצר, שר האנרגיה ושר התעשייה והמסחר ושר התחבורה כי גם התחבורה הציבורית מזהמת את האוויר כאן. נמשיך לשלב ידיים עד שנפתור את הבעיה.”

IMG_4521.JPG

חברי המועצה מטעם הירוקים, אביהו האן וירון חנן (צילום: סמר עודה)

בתמונה: ח"כ אכרם חסון, שי שטרן מערוץ 10, ד"ר גולדשמייט ודודי מיבלום מפורום אדם וסביבה. (צילום: סמר עודה)
בתמונה: ח”כ אכרם חסון, שי שטרן מערוץ 10, ד”ר גולדשמייט ודודי מיבלום מפורום אדם וסביבה. (צילום: סמר עודה)

 

הגיבו כאן לכתבה