זיהום אוויר והיריון • כיצד משפיע זיהום האוויר בחיפה על עוברים ויילודים?

היריון ולידה (צילום: חי פה)

מחקר מקיף וראשון מסוגו: כיצד משפיעה חשיפה למזהמים סביבתיים על היריון ולידה?

מחקר חדש מטעם המשרד להגנת הסביבה, בביצוע מרכז רפואי רמב"ם, מרכז רפואי שמיר (אסף הרופא) ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בדק חשיפת נשים הרות למזהמים סביבתיים באזור מפרץ חיפה וההשלכות על הילודים.

במחקר נמצא כי רמות של חלק מן המתכות וחלק ממרכיבי ה-BTEX (תרכובות בנזן, טולואן, אתילבנזן וקסילן) בשתן גבוהים משמעותית בדגימותיהן של אימהות ממפרץ חיפה בהשוואה לאימהות ממרכז הארץ. יחד עם זאת, הרמות אשר נמדדו במחקר במפרץ חיפה נמוכות לאין שיעור מרמות שדווחו באזורים מזוהמים בעולם, ונמוכות מהרמות המוגדרות כמזיקות על-ידי ארגון הבריאות העולמי

חיפה – זיהום אוויר גבוה (צילום: חי פה)

תקציר המחקר:


השפעת זיהום סביבתי על נשים הרות ויילודים

במסגרת מחקרים בתחום בריאות וסביבה במפרץ חיפה, שמקדמת לשכת המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה בשיתוף עם משרד הבריאות, מתפרסם מחקר חדש המודד את החשיפה של נשים הרות למזהמים סביבתיים במפרץ חיפה ובוחן את השפעתה האפשרית על ילודים.

את המחקר מובילים פרופ' עידו שולט ממרכז רפואי רמב"ם, פרופ' עמליה לוי מאוניברסיטת בן גוריון ופרופ' מתי ברקוביץ' מהמרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא), יחד עם הדוקטורנט טל מיכאל וחוקרים נוספים.

מטרת המחקר היא לבדוק אם נשים הרות נחשפות למתכות כבדות ומזהמים אורגנים נדיפים ואת הקשר שבין חשיפה אימהית לבין תוצאי היריון בלתי רצויים. החשיפה נבדקה על ידי מדידת המזהמים בדגימות שתן וההשוואה נערכה בין 826 זוגות של אימהות וילודים, כמחציתן מחיפה וכמחציתן ממרכז הארץ, בין השנים 2016 ל-2019.

היריון ולידה (צילום: חי פה)

השלכות שליליות על העוברים

בשנים האחרונות פורסמו עדויות משמעותיות המציעות כי נשים בהיריון ועובריהן המתפתחים מהווים קבוצת סיכון לפגיעה מרעלנים ומזהמים סביבתיים, הגורמים להשלכות שליליות בעוברים. המחקרים מצאו קשרים בין רמת החשיפה למזהמים לבין שינויים תוך רחמיים בעוברי האימהות שנחשפו למזהמים. עם זאת, המידע הקיים על רמת החשיפה היה מוגבל ולעיתים שנוי במחלוקת.

המחקר המקיף ביותר עד כה

עד כה לא בוצע במפרץ חיפה מחקר מקיף שבחן את הקשר שבין החשיפה למזהמים סביבתיים במהלך ההיריון לבין תוצאים בלתי רצויים בילודיהן של האימהות.

יותר מתכות אצל אימהות ממפרץ חיפה

במחקר נמצא, כי רמות של חלק מן המתכות וחלק ממרכיבי ה-BTEX (תרכובות בנזן, טולואן, אתילבנזן וקסילן) בשתן גבוהים משמעותית בדגימותיהן של אימהות ממפרץ חיפה בהשוואה לאימהות ממרכז הארץ. יחד עם זאת, הרמות אשר נמדדו במחקר במפרץ חיפה נמוכות לאין שיעור מרמות שדווחו באזורים מזוהמים בעולם, ונמוכות מהרמות המוגדרות כמזיקות על-ידי ארגון הבריאות העולמי.

בהתאם, לא נמצאו הבדלים מובהקים בהיקפי הראש בין הקבוצות. המחקר מצא כי בבנים שנולדו באזור מפרץ חיפה נולדו במשקל גבוה יותר מבנים בקבוצת הביקורת, אך נראה שלנתון זה אין חשיבות קלינית שכן מדובר בעשרות בודדות של גרמים.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. הידעתם? אין דירה אחת בחיפה שלא רקובה מעובש אמר/ה

    פלא שלא כולנו מקבלים שובר הנחה לוונטולין

  2. ירון חנן אמר/ה

    אז מומלץ לאמהות בהריון לגור בחיפה?

הגיבו כאן לכתבה