סרטן העור • מודעות וגילוי מוקדם מעלים משמעותית את סיכויי ההחלמה

שבוע מודעות למניעת סרטן העור (צילום: דוברות כללית)

שבוע מודעות למניעת סרטן העור צוין בכללית מחוז חיפה

במסגרת שבוע המודעות למניעת סרטן העור ואבחונו המוקדם, נערכו במחוז בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן העור.

שבוע המודעות למניעת סרטן העור צוין השנה בין התאריכים 20-27 ביוני.

במסגרת המבצע, שנערך ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן ובשיתוף פעולה עמה, אובחנו המטופלים על ידי מומחים ברפואת עור במרפאות כללית ברחבי המחוז: במרכז לרפואה יועצת בזבולון, מרפאה יועצת ארמון בחיפה, מרכז לרפואה יועצת לין, ובמרפאות נוספות במחוז. (כרמיאל, שפרעם ועוד)

להיבדק ולשמור על הכללים

"הפעילות השנתית להעלאת המודעות למניעת סרטן העור ואבחונו המוקדם, שהחלה לפני 30 שנה, יחד עם האגודה למלחמה בסרטן ובשיתוף קופות החולים, נושאת פירות. נתוני רישום סרטן בישראל מעידים על כך שישנה הצלחה במניעה ראשונית, שמתבטאת בירידה משמעותית במספר המאובחנים החדשים עם סרטן העור מדי שנה.

בנוסף על כך, הרוב המכריע של החולים מאובחנים בשלב מוקדם, מה שמאפשר סיכויי ריפוי גבוהים ביותר והפחתה בתמותה. לכן חשוב כל כך להיבדק ולהמשיך לשמור על כללי החשיפה הנכונים לשמש – להימנע ככל האפשר מחשיפה בשעות בהן הקרינה חזקה במיוחד –בין השעות 10:00-16:00, ואם נמצאים בחוץ, במיוחד בשעות אלה, לחבוש כובע רחב שוליים, להרכיב משקפי שמש, להשתדל לשהות בצל, להעדיף ביגוד עם שרוול ארוך, למרוח תכשיר הגנה מהשמש עם מקדם הגנה של 30 ומעלה, וכמובן, לא לשכוח לשתות מים", אמרה ענת ספרוני אליהו, מקדמת בריאות מחוזית בכללית.

שבוע מודעות למניעת סרטן העור (צילום: דוברות כללית)

במיוחד בחופשת הקיץ

מדי שנה מתגלים בישראל למעלה מ-2,000 מקרים של סרטן עור (מסוג מלנומה). במיוחד עכשיו כשהגיע הקיץ והילדים בחופש הגדול, אנו מבלים שעות רבות מחוץ לבית וחשופים יותר לשמש, לכן חשוב מאוד להיבדק. בדיקות המעקב הן הכלי שלנו לאיתור מוקדם של נגעים סרטניים ולהצלת חיים.

ד"ר ראיד ח'ורי, מומחה ברפואת עור, במחוז חיפה והסביבה בכללית, מסביר:

ברגע ששמים לב להופעתו של נגע חדש, או לשינוי בנגע קיים, יש לפנות לרופא עור – גילוי מוקדם מעלה מאוד את סיכויי הריפוי, ולכן חשוב האבחון בשלבים המוקדמים של המחלה.

לאחרונה הורחבו בכללית שעות פעילות הרופאים אונליין, כך שכעת ניתן לפנות במועדים ובאמצעים הבאים:

בימי חול מהשעה 08:00-24:00, כאשר בין 08:00-16:00 – באמצעות פניה דיגיטלית ולאחר השעה 16:00 ניתן לפנות גם באמצעות נציג במוקד 2700*
בימי שישי ניתן לפנות בין השעות 08:00-13:00 – באמצעות פניה דיגיטלית.

הגיבו כאן לכתבה