החופש הגדול או החופש להשמין? • הורים, יש סיבה לדאגה

סוכר ופחמימות בשפע (צילום: חי פה)

"הילדים שלנו לומדים על פיזיקה, חלל, מתמטיקה, ספרות, שפות, אבל לא לומדים על הדבר החשוב והיקר ביותר – הבריאות שלהם"

מחקרים רבים שנעשו בארץ ובעולם גילו כי ילדים נוטים להשמין בחופש הגדול, כאשר הסיבה העיקרית היא אורח חיים לא בריא (תזונה לא בריאה וחוסר פעילות גופנית). פרופ' נעים שחאדה וד"ר נחמה צוקרמן-לוין מבית החולים רמב"ם, בראיון מיוחד לחי פה.

לאחרונה התפרסמו בחי פה תוצאות מחקר לאומי מקיף אשר נעשה בהובלת המרכז הרפואי רמב"ם ובשיתוף 14 מרכזים רפואיים בארץ. המחקר חשף נתוני סוכרת מסוג 2 בילדים ומתבגרים.

פרופ' נעים שחאדה, מנהל המרכז לאורח חיים בריא בילדים ונוער ומנהל אנדוקרינולוגיה סוכרת ומטבוליזם ברמב"ם וד"ר נחמה צוקרמן-לוין, מנהלת המרפאה לטיפול וחקר הסוכרת בילדים, בבית חולים רות ברמב"ם הובילו את המחקר ומספרים בראיון מיוחד לחי פה, על המחקר, על הסכנות והמחלות הנלוות לסוכרת מסוג 2, ההבדל בין סוכרת מסוג 1 לסוג 2 וכיצד אנו כהורים יכולים לסייע ולמנוע מילדינו להשמין במהלך החופש הגדול ובכך למנוע מחלת סוכרת מסוג 2 בקרב ילדים ומתבגרים.

ד"ר נחמה לוין-צוקרמן (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)

הסביבה משפיעה על התורשה גם בסוכרת מסוג 1 וגם מסוג 2

"סוכרת מסוג 2 בילדים ומתבגרים היא חדשה" אומרת ד"ר צוקרמן, "לפני תחילת שנות התשעים כמעט ולא נראתה סוכרת סוג 2 בקרב ילדים ומתבגרים. בתחילת שנות ה-90 התחילו להופיע דיווחים ראשונים על סוכרת סוג 2 בילדים ומתבגרים בארצות הברית ומאז עלה האחוז במדינות שונות בעולם במקביל למגפת ההשמנה.

ד"ר צוקרמן מסבירה כי סוכרת מסוג 2 היא מחלה תורשתית וכי אם בודקים, לדוגמה, במשפחה של ילד עם סוכרת מסוג 1 את מספר חולי הסוכרת, מגלים שכמעט ואין אף אחד. אנחנו מדברים על 15% שכיחות במשפחה של סוכרת מסוג 1. לעומת זאת, אם נבדוק במשפחה של ילד עם סוכרת מסוג 2, האחוז יגיע ל-80%-100%. תמיד נמצא אבא, אמא, סבא או דוד, עם מחלה מסוג 2.

על כן ברור שזו מחלה משפחתית ותורשתית מאוד, אבל גם בסוכרת מסוג 1 וגם מסוג 2 הסביבה משפיעה על התורשה, תלוי איפה ואיך חיים. למה חשוב לציין את התורשה? כי יש מקומות בעולם שכמעט אין בהם את המחלה. אם ניקח את ארצות הברית, אפשר למצוא 40 ילדים מתוך מאה עם סוכרת מסוג 2. באירופה לעומת זאת, נמצא 2 מתוך 100. בישראל החתך הוא גדול, כי זה מתחיל בתורשה וממשיך בהשפעה של הסביבה".

האם הורים צריכים להיות מודאגים?
"כן, אנחנו צריכים להיות מודאגים ולמנוע השמנה באמצעות לימוד הילדים מגיל 2-3 לאכול בריא, כי ההשמנה מתחילה בכיתה א', בסביבות גיל 6, וצריך להבין שילד שמן הופך למבוגר שמן, לא כולם, אבל כן הרוב. על כן צריך ללמד את הילדים מגיל 2-3 לאכול נכון ובריא, להימנע ממשקאות ממותקים וחטיפים, לעשות הליכה בטבע ולקחת אותם כשותפים".

ירקות - פלפלים, מלפפונים (צילום: ירון כרמי)
ירקות – פלפלים, מלפפונים (צילום: ירון כרמי)

לא לוותר על ירקות

יוצאים לחופש הגדול, מה לעשות?
"הדבר העיקרי הוא לעשות דברים כמשפחה. צריך להקפיד שהארוחות תהיינה מסודרות ויכללו את כל אבות המזון, ולא לוותר על ירקות. בצורה כזו או אחרת לצמצם את כמות הפחמימות. לשים ירקות חתוכים בקערה וכיו"ב. לצאת עם הילדים לעשות פעילות, כמו הליכה, מתקנים ולעשות את זה ביחד. אם מזג האוויר חם, אפשר לצפות בסרטוני פעילות וספורט למשפחה יחד עם הילדים ביוטיוב, כי הילדים מסתכלים על ההורים כדוגמה. אז חשוב לדאוג לסדר יום, לדאוג לפעילות גופנית, אכילה בריאה ולצמצם את הג'אנק-פוד למינימום. מה שבכלל לא הייתי מכניסה לבית זה שתייה מתוקה".

הסימפטומים וההבדלים בין סוגי הסוכרת

"הסימפטומים בסוכרת סוג 2 הם מועטים, למעט ההשמנה. הסימפטומים בסוכרת מסוג 1 הם מתן שתן מרובה, שתייה מרובה, עייפות וחולשה, כאב בטן. בנוסף, ילדים שהפסיקו להרטיב חוזרים להרטיב. אם יש סימפטומים כאלה, זה צריך לעורר חשד לסוכרת".

אוכל בריא (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

קשה יותר בילדים

"את הסוכרת מסוג 2 ברוב המקרים מאבחנים אחרי גיל 10, יש מעט מאוד המאובחנים גם לפני. הסוכרת מסוג 2 בילדים הרבה יותר קשה מאשר במבוגרים וגם הרבה יותר מסוכנת מסוכרת מסוג 1. התחלואה הנלווית היא בסוכרת מסוג 2 כמו בעיות בעיניים, חלבון בשתן שאפילו רואים כבר באבחנה. יש שיעור לא מבוטל של תסמונת מטבולית של הפרעה בשומן בדם כבד שומני, לחץ דם גבוה ודברים כאלה יתר לחץ דם, בסוכרת מסוג 1 כמעט ולא מוצאים את זה".

פעילות גופנית ריצה (צילום: ירון כרמי)

לאורח החיים השפעה רבה

"הדבר המעודד הוא שבסוכרת מסוג 2, אם ההורים והילד נרתמים לטיפול ועושים את השינוי ההתנהגותי, כמו שיפור אורח חיים, פחות ישיבה מול מסכים, יותר פעילות גופנית ואכילה בריאה עם מעט פחמימות, יש סיכוי שהמצב ישתפר מאוד, עד כדי כך שהוא יכול להישאר עם כדור 1 ביום או בכלל לא. סוכרת סוג 2 היא סוכרת שאורח חיים משפיע עליה מאוד.

חינוך לבריאות מגיל צעיר יכול להביא למניעה של השמנה וסוכרת. במחקר היו לנו ילדים שבכלל לא קיבלו תרופות היתה לנו אבחנה שיש להם סוכר גבוה, הם קיבלו הדרכה והם פעלו בהתאם ובשיתוף פעולה ולא נזקקו לטיפול. שינוי באורחות חיים משפר את המצב וזה דבר ראשון שאנחנו אומרים לחולי סוכרת מסוג 2.

יש צורך בחינוך לבריאות ושינוי אורחות חיים בגיל צעיר – בגיל 2-4 צריך להגיע להורים עם סדנאות וללמד אותם, במיוחד אנשים עם נטייה לסוכרת. חינוך לבריאות מגיל צעיר יכול להביא למניעה של השמנה וסוכרת".

פרופ' נעים שחאדה (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)

"נדרש שיתוף של כל הגורמים"

"נסינו יחד עם הכללית לעשות סדנאות ואנחנו ממשיכים לנסות מול משרד הבריאות ומשרד החינוך ואני מקווה שנצליח. חייבים להוציא את מכונות המשקאות הממותקים מבתי הספר ולפקח על הדוכנים והקיוסקים שמוכרים הרבה ג'אנק. כי ילד שלא אוכל את מה שהכינו לו בבית או שלא הביא איתו אוכל מהבית יקנה מהדוכנים ומהמכונות מדמי הכיס שלו".

"לגבש תוכנית לאומית למלחמה בהשמנה וסוכרת בילדים ומתבגרים"

"לפני 15 שנה לא ראינו מקרים של סוכרת מסוג 2 בילדים ומתבגרים, זה היה דבר נדיר שבנדירים" אומר פרופ' נעים שחאדה, "אך לאחרונה שמנו לב שיש מקרים חדשים של סוכרת מסוג 2 בילדים ומתבגרים והחלטנו לבדוק את גודל הבעיה במדינה, על כן שיתפנו 14 מרכזים בארץ, שריכזו את כל מקרי הסוכרת ולאיזה סוג משתייכים 1 או 2 והם שיתפו פעולה בצורה מדהימה. בזכות שיתוף הפעולה הגענו לאיסוף מלא של כל הסובלים מסוכרת מסוג 2 שאובחנה בגיל צעיר – מתחת לגיל 19 ולהפתעתנו ראינו מאות ילדים עם הסוג הזה של סוכרת.

ההפתעה השנייה היתה שאחוז הערבים היה 41% כאשר היחס של האוכלוסייה הערבית במדינה הוא 20%, זה מראה על מגמה שבה הערבים חולים יותר בגיל צעיר. בנוסף ראינו את מידת העלייה בעשור האחרון בחברה הערבית, כאשר העלייה היתה פי 10. לעומת זאת, באוכלוסייה היהודית העלייה היתה פי 3 וחצי, וזה כבר מראה שהמספרים באוכלוסייה הערבית עולים בצורה יותר משמעותית ויותר שכיחה".

סוכר ופחמימות בשפע (צילום: חי פה)

"דור המסכים והשפע"

"סוכרת מסוג 2 מתפתחת בגלל שני גורמים עיקריים: קודם כל רקע גנטי מתאים ודבר שני אורח חיים ותנאי סביבה. מבחינת גנטיקה אנחנו יודעים שלערבים בעולם יש יותר נטייה לפתח סוכרת. אם מסתכלים על רשימת 10 המדינות המובילות בעולם במחלת הסוכרת ניתן לראות כי 6 מתוכן מדינות ערביות, זה מראה שיש נטייה גנטית. דבר שני זה אורח החיים הבריא והסביבה (אוכל, פעילות גופנית כל הדברים האלה).

פרופ' שחאדה מוסיף: "הדור החדש היום "דור המגע" שרק נוגע במסכים מולו – אם זה בטאבלט או בטלפון החכם, הדור שהפעילות הגופנית שלהם הפכה להיות באצבעות מול המסכים, עם האוכל וחיי השפע והימצאות הדברים האלה במקרר 24/7 גרם לעלייה משמעותית בהשמנה ובסוכרת ובמיוחד סוכרת סוג 2 בילדים ומתבגרים".

ירקות ובזיליקום • שף אוריאל אשרוב מארח בסטודיו בוליבום (צילום: ירון כרמי - חי פה)
ירקות ובזיליקום • שף אוריאל אשרוב מארח בסטודיו בוליבום (צילום: ירון כרמי – חי פה)

להשריש אורח חיים בריא וחשיבות מניעת ההשמנה

מה עושים הלאה? כיצד נלחמים?
"צריכה להיות תוכנית לאומית. כל הגורמים צריכים להתערב בתוכנית מובנית על מנת למנוע את התחלואה של ההשמנה והסוכרת. הכוונה לרשויות מקומיות, קופות החולים משרד הבריאות, משרד החינוך ובתי הספר. אנחנו צריכים להתחיל להשריש אורח חיים בריא ואת חשיבות מניעת ההשמנה, ובמיוחד אלה שיש להם נטייה לפתח סוכרת.

חייבים תוכנית לאומית כדי לתקוף את הבעיה. למשל, יכול להיות שיש הורים ששומרים על התזונה בבית והילד מגיע לבית הספר לקיוסק וקונה מה שנמצא שם, כי אין בקרה על מה שמוכרים בבתי הספר, כי הקיוסק שייך לרשות המקומית ובית הספר שייך למשרד החינוך. לכן צריך להיות מאמץ כולל, על מנת להשתלט על המצב הזה. בנוסף יש להעלות ולהגביר את שיעורי הבריאות והחינוך לאורח חיים בריא בבתי הספר. התלמידים שלנו לומדים על פיזיקה, על חלל, מתמטיקה, ספרות, שפות וכיו"ב ולא לומדים על הדבר הכי החשוב והיקר ביותר – הבריאות שלהם".

ארוחה בריאה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"להפחית ג'אנק פוד"

עד שתגובש תוכנית לאומית, מה ניתן לעשות במשפחה ובסביבה?
"יש הרבה המלצות לאכול בריא, זה דבר שכולם כבר יודעים, לא להכניס לבית משקאות ממותקים שבדרך כלל מכילים חומרי טעם וריח והרבה סוכר. להשתמש בסוגי לחם עשירים בסיבים ופחות בלחמים מקמח לבן, לצרוך הרבה ירקות ופירות. אנחנו חיים במקום שמספק לנו שפע מזון מעורר קנאה – יש לנו שפע של תזונה ים תיכונית, פירות, ירקות, דגים, קטניות ושמן זית, יש לנו המון אפשרויות להפחית את הג'אנק פוד.

חשוב להבין שצריך לעשות סדר באוכל ובארוחות, כי ילד יכול לשבת מול הטלוויזיה ולנשנש 2000-3000 קלוריות תוך כדי צפייה ולאחר מכן הוא יאכל ארוחת ערב. צריך שינוי במבנה של המשפחה, לשים לב לדברים האלה בחופש הגדול ולעשות פעילות גופנית. בנוסף, חשוב לאתר ילדים עם סיכון להשמנה ולסוכרת".

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  רוב הילדים דבוקים למסכים מגיל 0, הופ קטנטנים בטלויזיה למחשב ללומדות לטלויזיה לסלולרי לקולנוע…
  עוברים כל חייהם ממסך למסך.
  ההורים לא יוצאים לטיולים, לא יוצאים לטבע, לא ניתנים דוגמה אישית של ספורט
  סקר מצא שרק 1 מכל 10 הורים לילדים בישראל עוסק בספורט באופן קבוע ומחנך את הילדיו לשגרה ספורטיבית
  כלומר מכל 100 משפחות רק 10 עושות ספורט כלשהו עם הילדים על בסיס קבוע
  זה נורא. בחו"ל יש תרבות ספורט כמו גני ילדים מגיל 3 מכניסים לבתי ספר לפיתוח כשרונות ספורט

 2. נעם אמר/ה

  שורש הבעיה הוא חוסר פעילות גופנית.
  בתור ילדים, ונערים לפני חמישים שנה, כל זמננו הפנוי הוקדש לספורט, וכולנו היינו רזים ובריאים למרות שאכלנו הכל, ללא שום הקפדה, אפילו הרבה מרגרינה.
  ידוע שלוחמי חי'ר אוכלים הרבה, ושורפים המון קלוריות באימונים ובשגרה. לכן הבעייה היא בפעילות הגופנית החסרה שגורמת לסכרת.

הגיבו כאן לכתבה