הסימפטומים הנפוצים ביותר לאורך שבועות ההריון השונים

ההריון הוא מסע מרגש וחווייתי בחיי רוב הנשים, זו תקופה מרגשת הנמשכת בדרך כלל כ-40 שבועות, בסיומה אנו מצפים ללידה של תינוק בריא, זכר או נקבה. מקובל לחלק את תקופת ההריון לשלושה טרימסטרים או למנות את ההריון לפי שבועות.

ככל שההריון מתפתח ומתקדם הנשים חוות סימפטומים שונים המאפיינים את השבוע להריון, וכדאי לדעת כי יש נשים החוות סימפטומים כבר בתחילת תקופת ההריון בעוד נשים אחרות חוות את התסמינים הנפוצים רק לאחר כמה שבועות, ויש גם נשים שכמעט ואינן מרגישות את הסימפטומים הנפוצים.

סימפטומים נפוצים לפי טרימסטרים

כאמור, אפשר למנות את הסימפטומים הנפוצים ביותר לפי שבועות הריון או לפי טרימסטר. אנחנו בחרנו להציג בכתבה זו את הסימפטומים השכיחים ביותר לאורך ההריון לפי טרימסטרים. חשוב להדגיש כי אצל כל אישה הסימפטומים מופיעים בצורה שונה, לכן יש נשים הסובלות מתופעות מוכרות כמו הקאות ובחילות מיד לאחר ההתעברות לעומת נשים אחרות שכמעט ואינן סובלות מתסמיני ההקאות והבחילות.

חישוב שבועות הריון לפי טרימסטרים:

  • טרימסטר ראשון – שבועות 13-1.
  • טרימסטר שני – שבועות 26-14.
  • טרימסטר שלישי – שבועות 42-27.

סימפטומים נפוצים בטרימסטר הראשון – רוב הנשים מתחילות לחוות סימפטומים התחלתיים של ההריון רק בשבוע החמישי או השישי לתחילת תקופה ההריון. נדיר שאישה תרגיש תסמיני הריון לפני שהיא מגלה את האיחור בווסת. הסימפטומים האופייניים לטרימסטר הראשון הם קודם כל אי הופעת הווסת במועד הצפוי, זהו הסימון הראשון לקיומו של הריון, בעקבותיו מבצעים בדיקת הריון כדי לברר מדוע יש איחור בווסת. בשבועות הראשונים של ההריון יש נשים החוות סימפטומים כמו דימום קל מהנרתיק או מהכתמות דמיות.

במהלך הטרימסטר הראשון להריון יש נשים הסובלות מהתכווצויות קלות, כמו בכאבי מחזור, ולאחר מספר שבועות רוב הנשים חוות שינויים הורמונליים בגופן הבאים לידי ביטוי כנפיחות ורגישות בשדיים. בשליש הראשון מתחילים גם סימפטומים נפוצים כגון: בחילות בעיקר בשעות הבוקר, הקאות מרובות ולא נעימות, עייפות מוגברת, נפיחות באזור הבטן וריצות תכופות לשירותים. בטרימסטר הראשון עשויים להופיע סימפטומים נוספים כמו עלייה מתונה וקבועה במשקל ותנודות במצב הרוח.

סימפטומים נפוצים בטרימסטר השני – לנשים שחוו סימפטומים בצורה קשה יחסית בטרימסטר הראשון להריון כדאי לדעת כי תקופת הטרימסטר השני נחשבת לירח הדבש של תקופת ההריון מאחר והתסמינים השונים נרגעים. בשלב זה של ההריון הנשים חוות פרץ אנרגיה, אך יש גם סימפטומים נפוצים יחסית בתקופה זו כגון: כאבים הנובעים מהרצועות התומכות ברחם, כאבי ראש קלים יחסית וחשק רב ובלתי מוסבר למזונות שונים. יש נשים המדווחות על שינויים בעור, גודש באף, סחרחורת ורגישות או דימומים בחניכיים כאשר הן מצחצחות שיניים.

חשוב לדעת כי בטרימסטר השני הנשים מתחילות להרגיש את תנועת העובר שברחמן. מומלץ לעקוב אחר תנועות העובר ואם לא מרגישים תנועות שלו יש להתייעץ עם הרופא.

סימפטומים נפוצים בטרימסטר השלישי – הטרימסטר השלישי מתחיל בשבוע ה-28 ומסתיים בלידה. אלו החודשים האחרונים לתקופת ההריון וכדאי לנצל את הזמן כדי לסדר את חדרו של התינוק ובעיקר לנוח ולאגור כוחות לקראת הלידה והמעבר להורות. הסימפטומים הנפוצים בטרימסטר השלישי הם: קוצר נשימה הנגרם בגלל הלחץ המופעל על ידי העובר והרחם על הריאות. כמו כן, רוב הנשים חוות כאבי גב, בעיקר באזור הגב התחתון בגלל השינוי במשקל והבטן העצומה מקדימה. סימפטומים נפוצים נוספים הם גרד בעור, צרבת, צירי ברקסטון היקס המופיעים בעיקר כאשר מבצעים תנועות חדות ומהירות, ונשים רבות רצות לשירותים בתדירות גבוהה בגלל הלחץ המופעל על שלפוחית השתן.

קרדיט תמונה FREEPIK

הגיבו כאן לכתבה