המרכז האקדמי ויצו מתאחד עם אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה (צילום: יח"צ)

לראשונה: איחוד של מכללה אקדמית לחינוך עם אוניברסיטה

המועצה להשכלה גבוהה החליטה היום, ג' 14/6/22, על מתן 'אור ירוק' לאיחוד המרכז האקדמי ויצו עם אוניברסיטת חיפה, זאת כחלק מהרפורמה הכוללת שמובילה שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון, להעלאת איכות הכשרת המורים בישראל ובמסגרת מתווה להעברת המכללות האקדמיות לחינוך לאחריות תכנון ותקצוב ות"ת.

יו״ר המועצה להשכלה גבוהה, שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון: "איחוד המוסדות הוא צעד חשוב בחיזוק לימודי החינוך וההוראה".

מעבר המכללות האקדמיות לחינוך לות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל) הוא מהלך אסטרטגי משמעותי, שנועד לאפשר למדינה תכנון ותקצוב רוחבי כולל של מערכת ההשכלה הגבוהה באמצעות ות"ת-מל"ג, תוך ייעול המערכת, יצירת מסה קריטית של סגל וסטודנטים, הגברת החופש האקדמי והמנהלי של המכללות האקדמיות לחינוך והשוואת מעמדן למוסדות להשכלה גבוהה האחרים, והכל למען העלאת איכות ההכשרה להוראה בישראל.

המרכז האקדמי ויצו (צילום: יח"צ)

בעקבות האיחוד תהפוך פעילות המרכז האקדמי ויצו לחלק אורגני של האוניברסיטה, בשלב הראשון כבית הספר לעיצוב של האוניברסיטה ובשלב הבא כפקולטה לעיצוב ואומנות, לצד שאר הפקולטות באוניברסיטה. במסגרת האיחוד תימשך הפעילות האקדמית המתקיימת בקמפוס בו שוכנת היום ויצו במושבה הגרמנית, זאת תחת אחריותה והפעלתה של אוניברסיטת חיפה.

יו״ר המל״ג, שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון:

איחוד המוסדות הוא צעד חשוב בחיזוק לימודי החינוך וההוראה. האיחוד בעל ערך מוסף לשני המוסדות גם יחד, ויסייע לנו גם בחיזוק מערכת החינוך הישראלית ובהשבחת איכות הכשרת המורים.
יפעת שאשא-ביטון שרת החינוך (צילום: ירון כרמי)

יו"ר ות"ת, פרופ' יוסי מקורי:

העברת המכללות האקדמיות לחינוך לתכנון ולתקצוב ות"ת הינה מהלך מבורך שיוביל להעלאת איכות ההכשרה להוראה בישראל. איחוד בין מכללה אקדמית לבין אוניברסיטה מהווה בשורה אקדמית משמעותית. החיבור בין המוסדות יביא לחיזוקם תוך יצירת זהות אקדמית וחזון חינוכי משותף תוך התחשבות בצורכי מערכת החינוך. בתקופה הקרובה תפעל ות"ת מול שני המוסדות כדי לקדם מיזוג אשר ישקף יעילות אקדמית, ארגונית ותקציבית. אני מקווה שמוסדות נוספים ילכו למודל איחוד מסוג זה.
הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  איחוד המוסדות הוא בבחינת השלם קטן מסכום חלקיו. זה למעשה סגירה של אקדמיה מפוארת עם היסטוריה חיפאית ארוכה של עיצוב המעמידה את העיצוב והתכנון בראש, לטובת אקדמיה שהאקדמיזציה שלה יצרה פקולטה לאמנות חלשה, פוליטית מאד, לא מתעלה לא בעיצוב ולא באמירה.
  האוניברסיטה לא מנהלת טוב את עצמה, אז למה לתת לה להחריב את המרכז האקדמי ויצ"ו? מילא, אם הייתה איזה מוסד פאר עם הצלחות והישגים כבירים. אנחנו יודעים את האמת העצובה: היא לא כזו. היא מנוהלת לא טוב. יש בה קיצוץ קבוע במדעי הרוח. יש בה הזדקנות תכנים וסגל ועזיבת סגל צעיר למוסדות אחרים. יש בה חוסר יכולת למנף קמפוסים חיצוניים בשום תחום, כל נסיון כזה לא צלח.
  לצערי הרב, מה שיקרה זה גווייתו האיטית של ויצ"ו. ירידה באיכותו – ואז תירוץ לאוניברסיטה לסגור את ויצ"ו, לאחד את המחלקות שיישארו לתוך אמנות, ולהשתמש בבניין במושבה כנדל"ן שימכר לאיזה רשת מלונות או דיור מוגן ובכסף יממנו פיצויים ופרישה למורים של ויצ"ו. זאת האמת על האיחוד הכפוי וההרסני הזה.
  בכל הארץ, עיריות מתחרות בשיניים על הגעת מוסדות כמו ויצ"ו, שיכולים ליצור שינוי אדיר בסביבתו. אבל ויצ"ו סגור ומסוגר. אין דיאלוג עם המושבה, שהפכה משדרת יוצרים לשדרת מסעדות מזרחיות משוכפלות. אין בכוחות היצירה של ויצ"ו תרומה לעיר, וכליאתם ההדרגתית במגדל השן האקדמי של אוניברסיטת חיפה רק תכחיד כל אפשרות שהיתה לויצ"ו להיות מחולל חיובי. הוא על זמן שאול במושבה, זה ברור. וגם תוכניותיו והסגל שלו הרי יקוצצו, לטובת סגל מהאוניברסיטה או דרישה מהסטודנטים להיסחב לאונירסיטה כדי "לבטל כפילויות".
  יום עצוב לחיפה שמאבדת מוסד אקדמי מצליח שנבלע על ידי אוניברסיטה עם שפע בעיות.

  1. כואב לשמוע שזו החוויה באוניברסיטת חיפה אמר/ה

   עוד יותר כואב לשמוע שזו אותה החוויה גם באוניברסיטה הפתוחה.
   קשה להשכיל בכבוד בימינו.

 2. כמה שנים רק סגירה וסגירה אמר/ה

  שימו לב לפגיעה המתמשכת של המדינה במוסדות בחיפה:
  – בית הספר הטכני נסגר ועובר מחיפה
  – בית חולים בני ציון יעבור לקרית אתא
  – המרכז האקדמי ויצ"ו "מתאחד" קרי ייסגר בשלבים
  – את המרינה בבת גלים ביטלו (את המרינה מול שכונת שדה דב העתידית בת"א לא ביטלו.. הבנתם?)
  – לא ברור אם מלון אטלס ביי קלאב שנסגר, יפתח מחדש
  – נמל חיפה מופרט, הסכמים מעל הראש של עירית חיפה
  – סגירת בריכת לאו בק
  – סגירת הספורטק (נסיון הצלה על ידי העירייה שמפעילה במקום)
  – סניפי בנקים -וסניפי דואר כ-20 סניפים נסגרו בחיפה
  – סגירת המרכז להורים
  – סגירת עיר הנוער חיפה
  – מכירת קולנוע ארמון מחברת מגדל לקרן ריאליטי והתרוקנות מגדל המשרדים
  – סגירת מתנ"ס הדר

  מספיק ראבק משהו ישאר מהעיר הזאת ??

  1. תמיד יהיו השב''חים אמר/ה

   או ש"חים שאינם שוהים.

  2. אחת שאכפת לה אמר/ה

   ככה זה כשלעיריה לא ממש אכפת ומי שעומדת בראשה ו בראש משרד חינןך מפואר ומתהדרת בתואר שלישי מוכשרת בקושי לנהל כיתה א. כרסום מתמשך במוסדות חינוך עצמאיים

 3. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  מעולה.

 4. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  איחוד חיוני. כל הכבוד.

  1. באיזה אופן הוא חיוני, רפי? אמר/ה

   שאלה רצינית.

הגיבו כאן לכתבה