תעלומת היאכטות ה"דלמטיות" במעגן בחיפה ◄ צפו

היאכטה המוכתמת "חאליסי" (צילום מסך: מוטי מנלסון)

מהיכן הופיעו הכתמים המוזרים על גבי היאכטות במעגנת "שביט"?

ביום ה' האחרון (9/6/22) התקבל דיווח בחי פה, על תופעה בה נראות נקודות משונות, כמו מעין כתמי חלודה, המופיעות על גבי יאכטות שעוגנות במעגן שביט בחיפה.

"חאליסי" אחת היאכטות שהוכתמו במעגן שביט ◄ צפו


הכתמים, כך דווח, הם כה "עקשניים", עד כי הדבר היחיד שמאפשר את הסרתם הוא טיפול באמצעות חומר כימי רב עוצמה.

הכתמים שהופיעו על גבי היאכטות במעגן שביט (צילום: מוטי מנדלסון)

לכאורה נראה שהכתמים נוצרים מפיח המגיע ממקור כלשהו, שלאחר נחיתתו ובבואו במגע עם מים, משאיר מעין כתם שדומה במראהו לכתם חלודה או מזכיר פעולת חומצה.

הכתמים שהופיעו על גבי היאכטות במעגן שביט (צילום: מוטי מנדלסון)

בנוסף, החספוס נוגד ההחלקה שקיים ביאכטות, מקשה אף יותר על ניקוי אלפי הכתמים שהופיעו לפתע על כלי השיט, עד כי אין כל טעם לבצעו באופן ידני, ובאין אפשרות אחרת, נאלצים בעלי הספינות להשתמש, כאמור, בנוזל כימי לשם כך.

הכתמים שהופיעו על גבי היאכטות במעגן שביט (צילום: מוטי מנדלסון)

בצילומים מהיאכטה "חאליסי" ניתן לראות את כתמי המפגע הרבים. בצילום המאקרו נראה את המוקד השחור ומסביבו כתם בגוון כתום.

הכתמים שהופיעו על גבי היאכטות במעגן שביט (צילום: מוטי מנדלסון)

מומו (שלמה) כהן, יו"ר עמות שייטי הכרמל מסר לחי פה:

"חברי הקהילה מלינים, ובצדק רב, על כך שהרשויות מתנערות ואף אחד לא מעדכן, לא לוקח אחריות או מנחה מה לעשות, מה גורם לתופעה ואיך ניתן להימנע מכך התחושה היא של התנערות של הגופים שאמורים להגן עלינו. איפה משרדי הממשלה? השלטון המקומי בכלל לא בתמונה. ההתנהלות של מי שאמור להגן על הסביבה ומעל הכל על התושבים מאכזבת מאוד. הסירות הן נייר הלקמוס של אוכלוסיית חיפה. הכתמים על הסיפונים ירדו בסוף, אך אף אחד לא בודק, לא מתעניין ולא יודע מה חומרים אלו עושים למערכות הנשימה של כולנו. אנחנו קוראים לכלל הגורמים הרלוונטיים להתעורר ולהבהיר מה התעלומה ואיך להתגבר על האירוע".

יעל שי, מרכזת ארצית בכירה למניעת זיהום ים ממקורות תעשייתיים, מטעם המשרד להגנת הסביבה, מסרה לחי פה כי מקור החומר הוא ככל הנראה מהתנעות של תחנת הכוח, אשר בה הוכנסה לעבודה יחידה חדשה, וכי המשרד מטפל בנושא מולם.

הגיבו כאן לכתבה

14 תגובות
 1. שלמה+מומו+כהן אמר/ה

  חברי הקהילה מלינים ובצדק רב על כך שהרשויות מתנערות ואף אחד לא מעדכן, לוקח אחריות או מנחה מה לעשות, למה התופעה ואיך ניתן להימנע מכך. המשרד לאיכות הסביבה בדר״כ בא לידי ביטוי בענישה וקנסות לקטנים ולחסרי השפעה. משרד האנרגיה כאילו זה לא שלו. למשרד הבריאות נושאים אטרקטיביים יותר כמו קורונה פוליו אבעבועות הקוף ,משרד הפנים,השלטון המקומי לא בתמונה. התנהלות מאכזבת מאוד של מי שאמור להגן על הסביבה ומעל לכל על האזרחים. הסירות הן נייר הלקמוס של אוכלוסיית חיפה , הכתמים על הסיפונים ירדו בסוף, אך אף אחד לא בודק לא מתעניין ולא יודע מה חומרים אלו עושים למערכות הנשימה של כולנו. אנחנו קוראים לכלל הגורמים הרלוונטיים להתעורר ולהבהיר מה התעלומה ואיך להתגבר על האירוע.

 2. יהודי אמיתי אמר/ה

  תשאלו את קאליש.היא. מבינה בזה.

 3. אירית אמר/ה

  אני לא בטוחה, אבל זה מזכיר גשם חומצי שנובע מתחמוצות גופרית. להערכתי יש מתקנים להפחתת תחמוצות גופרית בבתי זיקוק. יתכן שלא תמיד מופעלים או ממפעלים קטנים

 4. עמרי אמר/ה

  התעשייה הפטרוכימית מרעילה עיר שלמה והורסת הכל.

 5. שחר אמר/ה

  אני בעל יאכטה אהבת חיי לצערי בקושי מגיע לקישון את הדבר היחידי שהחזיק אותי במדינה הזאת זה התחביב הסירה והים אבל גם זה ניגמר . למה אתם שותקים כאשר מתחולל שם בשטח רצח עם מדרגה ראשונה . אני מדבר על הכורכר המזהם פסולת כבישים שבמקום לסדר את הנושא כמו שצריך פשוט מרעילים אותנו לאף אחד לא איכפת

 6. JDM אמר/ה

  ביום שהופיעו הכתמים יצאה אניה מהמעגן של מספנות ישראל והגוררות שהיו צמודות אליה התנתקו וחזרו למעגן לפני הזמן. האניה פיספסה את היציאה ונצמדה לרציף המזרחיי של הנמל הישן. שברה חזק ימינה והפעילה את המנוע בכל הכוח. מהארובות שלה יצא עשן שחור לכוון מעגן שביט. אין קשר להפעלות של חברת חשמל. כשהמנוע קר הגופרית שבדלק לא נשרפת.

 7. אילן אוהב ישראל אמר/ה

  זה קרה לנו כבר בעבר לפני 35 שנה בערך במרינה הישנה בכניסה לנמל הקישון…כל היאכטה יתמלאה כתמים מעין כתמי חלודה וחברת חשמל הודו בזה ושלמו לנו את צביעת היאכטה. לצורך סיוע 0543488124 אילן.

 8. חנה אמר/ה

  חייזרים

 9. אלכסי אמר/ה

  זאת לא הפעם הראשונה ,זאת תופעה ישנה!
  כשהתחנה הישנה פעלה זה היה משהו שבשגרה
  חברת החשמל התנערו מזה,ולא נמצאה מעבדה אחת שתוציא מכתב שהחומר נבדק וזה בא ללא ספק מפליטות הגופרית הרעיל מתהליך יצור החשמל בחיפה.
  כיום זה כמעט פסק לגמרי,למעט הפעלת שימור ותחזוקה של המתקן הישן.
  לפחות שיעשו את רק כשיש רוח דרומית ,או דרום מזרחית.

 10. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  יפה מוטי מנדלסון. בוקר אור.

 11. מיכאל אמר/ה

  זה מהטיסות של נטו מעל חיפה !
  גם על הבית שלי יש ! ואם נוגעים עם האצבע זה יורד קשה מאוד !
  כמו לבוריד חינה צהובה .

 12. מנחם מנדל אמר/ה

  צריך לשלוח למעבדה , לזהות ובמידת הצורך ולהוסיף לחומרים מנוטרים בתחנות ניטור

 13. אמיר אפלר אמר/ה

  הייתי רוצה לשאול את הגברת יעל שי באיזה תחנת כוח חדשה מדובר, שבה עשו "התנעות" אשמח לשוחח עימה.
  אמיר אפלר 0546050975

 14. סמי אמר/ה

  יכול להיות שזה מניקוי חול של תש"ן הם כל יום כל היום עבדים שם

הגיבו כאן לכתבה