תקדים: עובד בז”ן שחלה בסרטן הוכר כנפגע עבודה

עובד בז”ן לשעבר שחלה בסרטן הדם (לוקמיה) והמוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתו, הוכר בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה כנפגע עבודה. בא כוחו של התובע עו”ד דן גנון, ממשרד עו”ד סירוטה בחיפה: “מדובר בתביעה חשובה ועקרונית, שעשויה לפתוח את הדלת לתובעים נוספים”.

דן_גנון_ויונה_סירוטה.jpg

עורכי הדין יונה סירוטה ודן גנון
משרד עו”ד סירוטה בחיפה, אחד המשרדים הוותיקים בתחום הביטוח הלאומי ונזקי גוף, זכה בפסק דין תקדימי וחשוב שהוגש נגד המוסד לביטוח לאומי שדחה להכיר במחלתו של עובד בז”ן לשעבר כמחלת מקצוע.

התובע, עבד בין השנים 1977-2004 באחד המתקנים בבז”ן (בתי זיקוק לנפט). בשנת 2012 הוא אובחן כחולה בסרטן הדם (לוקמיה), והגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי בבקשה להכיר במחלתו כמחלת מקצוע. המוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתו והוא פנה לעורכי הדין, יונה סירוטה ודן גנון.

השניים הגישו תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בעיר, במסגרתה טענו כי המחלה הקשה של התובע נגרמה כתוצאה מחשיפה ממושכת ורבת שנים לחומרים מסוכנים בבתי הזיקוק (לרבות בנזן). במסגרת התביעה, בין היתר, ניתנה חוות דעת של רופאה תעסוקתית, אשר מונתה על ידי בית הדין. בחוות הדעת נקבע חד משמעית כי קיים קשר סיבתי בין המחלה הקשה שבה לקה התובע לבין תנאי עבודתו בבתי הזיקוק וחשיפתו רבת השנים לבנזן. לאחר קבלת חוות הדעת של הרופאה התעסוקתית, חזר בו המוסד לביטוח לאומי מהחלטתו הראשונית ונקבע בפסק הדין, כי יש להכיר במחלת הסרטן שבה לקה התובע כמחלת מקצוע.

עו”ד דן גנון, מסר לחי פה: “מדובר בתביעה חשובה ועקרונית, שעשויה לפתוח את הדלת לתובעים נוספים, אשר עבדו (או עדיין עובדים) בחשיפה ממושכת לחומרים מסוכנים ולקו, למרבה הצער, במחלות קשות כתוצאה מתנאי עבודתם. כך או כך, המקרה הנ”ל מהווה דוגמא טובה לכך שאין מקום להתייאש ולהרים ידיים וכי על הנפגע להמשיך ולהיאבק על זכויותיו”.

תחלואה חריגה בחיפה

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. מירי אמר/ה

  עורך דין דן גנון ממשרד סירוטה- הינו אדם משכמו ומעלה. מקצוען ומנוסה, בעל גישה אנושית שאין שני לו, אינטליגנציה רגשית גבוהה.
  איש יקר, פועל ועוזר להמון אנשים במקצועיות גבוהה.
  כל הכבוד דני, המשך והצלח בפעלך.
  מירי

 2. מאיר אמר/ה

  אבא שלי ז”ל גם כן עבד בבתי הזיקוק חיפה בשנים 1974-1995 שלוש שנים עובד ארעי ואחר כך קיבל קבוע ויצא לפנסיה בזמן והגוף שלו היה סרטן ובגלל מערכת חיסונית טובה שהתגברה על המחלה ( 20 ) שנה , לאחר השנים האלו זה התפרץ לו כי הוא הזדקן והמערכת החיסונית כבר לו היתה חזקה גם כן קיבל סוג של סרטן דם (לימפומה ) בדקתי ויש קשר לסוג העבודה שהוא עבד ( עובדים ברעש ובריח נוראי ) מתלכלכים ונהיים שחורים נורא ואיום

הגיבו כאן לכתבה