ערוץ 2 מדווח על עלייה דרמטית במסרטנים בחיפה ב-2015

בניגוד לפרסומי המשרד להגנת הסביבה


תחקיר של חיים ריבלין מערוץ 2 ובשיתוף עם מגמה ירוקה חיפה: עליה דרמטית במסרטנים בחיפה בשנת 2015, בניגוד מוחלט לפרסומי המשרד להגנת הסביבה.
בהמשך הדף תוכלו לראות גם את קובץ הנתונים שנאספו על ידי מומחי מגמה ירוקה.
ח"כ יעל פארן לחי פה: המשרד מסתיר נתונים.
מנכ"ל המשרד להגנ"ס, דנציגר: "יש הפחתה בזיהום"

צפו בוידאו


[url=http://www.mako.co.il/news-israel/health-q2_2016/Article-9b0acc7e2b62551004.htm:2220zksl]אם הסרטון לא עולה, תוכלו לצפות בכתבה כאן – קישור למאקו[/url:2220zksl]

חכ_יעל_כהן_פארן_בהפגנה_בקריית_חיים_נגד_הזיהום.jpg

חה"כ יעל כהן פארן בהפגנה בקריית חיים נגד הזיהום
צילום: חי פה בשטח
ח"כ יעל כהן פארן בתגובה לחי פה בעקבות תחקיר ערוץ 2: הממשלה שכחה את תושבי מפרץ חיפה. לפי תחקיר ערוץ 2 בעוד שבפועל נמדדות עליות של עשרות ומאות אחוזים בפליטות של חומרים מסרטנים, המשרד להגנת הסביבה דיווח על ירידה של 11% בזיהום האוויר.
עוד אמרה פארן, "שוב אנחנו רואים שהממשלה שכחה את תושבי מפרץ חיפה, היא מסתירה ומסלפת נתונים לגבי הזיהום ונמנעת מלנקוט צעדים אמיתיים. הצעת החוק שהגשתי להצלת מפרץ חיפה היא התשובה היחידה שתביא בשורה אמיתית לתחלואות שנגרמים מהמפעלים המזהמים. אני קוראת לממשלה לאמץ את החוק"

חברת הכנסת המשיכה ואמרה "אני דורשת מהמשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות לחשוף את הדו"ח האפידיומולוגי כפי שהובטח, כבר מעל לחודש שהמשרדים מסתירים את הדו"ח. השדולה למען תושבי מפרץ חיפה בראשותי פנתה כבר לפני פסח בבקשה לקיים פגישה עם החוקר הראשי של המחקר, אך עד היום המשרד להגנת הסביבה לא אישר לו להפגש עימנו. יש כאן ניסיון ברור להסתיר מידע מהתושבים, וכעת אנו יודעים שלא ניתן להאמין לנתונים שהמשרד מפרסם"

מספרים סיפורים:

רויטל_גולדשמיד.JPG

רויטל גולדשמיד
רויטל גולדשמיד, דוברת מגמה ירוקה חיפה לחי פה: אני המומה מהנתונים שחשפנו. מתקבלת כאן תמונה מדאיגה מאד שבה משרד ממשלתי הממונה על טובת הציבור, למעשה עוסק בהונאה מכוונת, על חשבון חיי אדם ולטובת בעלי ההון.
שלחנו מכתב בהול למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר.

קובץ הנתונים מוצג כאן לעיונכם:


הקובץ_המרשיע_להורדה_-_כל_הנתונים_אודות_זיהום_אוויר_חריג_גרפים_2016-2015_רק_אזור_חיפה.xlsx

רצ"ב המסמך שנשלח לדנציגר – לעיונכם:
[pdf-embedder url="https://haipo.co.il/forum/download/file.php?id=25223"]
מכתב_בירור_זיהום_אוויר_חריג_ב_2015_-_עבור_מר_דנצינגר_06-06-16.pdf

מור גלבוע מנכ"ל מגמה ירוקה על ממדי זיהום האוויר שהתגלו במפרץ חיפה: "המציאות הכואבת של הזיהום והתחלואה בחיפה והקריות ממשיכה להכות גלים. בלתי נתפס בעינינו שבעוד שבפועל נמדדות חריגות של עשרות ומאות אחוזים בפליטות של חומרים מסרטנים, המשרד להגנת הסביבה מדווח על ירידה של 11% בזיהום האוויר מתעשייה. מדובר בתסמונת קלאסית של בלבול וכאוס מוחלט במשרד שאמור לדאוג לבריאותם וחייהם של האזור הכי מזוהם וחולה בארץ.
אנחנו דורשים להבין כיצד הנתונים הללו שקבורים באתר המשרד להגנת הסביבה אינם נמצאים בדוחות הרבעוניים של המשרד להגנת הסביבה ואינם מובאים בפני וועדות התכנון שדנות בתכניות להרחבת התעשייה המזהמת. אנחנו דורשים שנתונים אלו יהיו הבסיס להחמרת התקנים של היתרי הפליטות למפעלים הפטרוכימיים במפרץ.
קרוב למיליון תושבי חיפה והקריות זכאים לנשום אויר נקי ולחיות בבריאות טובה. אנחנו דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לפעול לעצירת 3 התכניות להרחבת התעשיה שכבר עכשיו ממלאת את האוויר בחומרים מסרטנים במפרץ חיפה ולקדם תכנית ארוכת טווח לצמצום התעשייה המזהמת והתחלואה העודפת באזור זה"
ארגון "מגמה ירוקה" פנה הבוקר במכתב למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דצנצינגר:
"למרות העליות בכמויות המסרטנים הנפלטים לאוויר במפרץ בשנת 2015 אושרו תקנות אוויר נקי
חדשות, אשר במזהמים מסוימים אף מקלות מבעבר בחומרים בהם נרשמו חריגות"

הנתונים המלאים יחשפו מחר- ביום הסביבה בכנסת. ה-7.6, בשעה 11:00 ע"י הד"ר רויטל גולדשמיד- מנהלת המאבק בתעשייה המזהמת בחיפה, מטעם ארגון "מגמה ירוקה", במהלך הדיון בועדת הפנים והגנת הסביבה.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר בתגובה לכתבה בערוץ 2: "יש מגמת הפחתה בזיהום האוויר במפרץ חיפה"
בכל רחבי ישראל יש בעיית זיהום אוויר ובמפרץ חיפה בפרט, והמשרד להגנת הסביבה שם אותה על השולחן ומשקיע בנושא מיליארדי שקלים – סכומים שמעולם לא הושקעו בעבר בתחום. המשרד מפנה לבעיה זו משאבים רבים, כוח אדם ומאמצים, ושמח לראות ברבעונים האחרונים מגמת השתפרות. המשרד מכיר בבעיה, נלחם בה, ונוקט בצעדים תקדימיים כדי לפתור אותה.

בתגובה לכתבה ששודרה הערב (ב') בערוץ 2, המשרד להגנת הסביבה מוסר כי הטענה שהובאה לפיה יש לכאורה עלייה בזיהום האוויר במפרץ חיפה, אינה מקצועית ומטעה. מדובר בבדיקה סטטיסטית שגויה, שאינה לוקחת בחשבון את כלל המשתנים – כמו מטאורולוגיה. נהפוך הוא, מגמת הירידה בזיהום האוויר היא ברורה ובולטת וניתן ללמוד זאת מנתוני הדיגום והניטור.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "יש מגמה של הפחתה בזיהום האוויר במפרץ חיפה. המסקנה הזו מגובה בנתונים וניתוח מקצועי של אלפי דיגומים שעושה המשרד ומפרסם במסגרת התכנית הלאומית להפחתת זיהום האוויר במפרץ. זו רק ההתחלה. שמנו את בעיית זיהום האוויר במפרץ על השולחן, ואנחנו עובדים, מתקנים את המצב ונביא לתוצאות נוספות. המטרה שלנו במשרד היא הפחתת זיהומים וסיכונים לכלל תושבי המדינה, וכל הפעולות שלנו נועדו להביא לכך".

בשנה האחרונה מפעיל המשרד תכנית לאומית לצמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה בהשקעה של יותר מ-300 מיליון שקל והצליח להביא להישגים משמעותיים, בהם החמרת הדרישות מהמפעלים; הרחבת הפיקוח – כולל פיקוחי פתע והוספת תחנות ניטור.

בנוגע לטענות המטעות בדבר עלייה בזיהום האוויר:
המשרד להגנת הסביבה הבחין בעלייה של פי 5 בריכוזי הבנזן החל מיוני 2015 בכל רחבי הארץ בהשוואה לממצאי 2014. בדיקות שנערכו מול נתוני תחנות הניטור באתרים שבהם מתקיימות בו זמנית מדידות רציפות ודיגום סביבתי הראו חוסר התאמה בין שתי שיטות המדידה.
ברגע שהתברר כי נתוני המעבדה האירופית שסיפקה את נתוני הדיגום אינם אמינים, היא הוחלפה במעבדה אמריקאית. המשרד עדכן בכך את הרשות להסמכת מעבדות בישראל – שנתנה מלכתחילה את האישור למעבדה האירופית.
חשוב לציין כי אפילו הנתונים המתוקנים של המעבדה האמריקאית הם עדיין נמוכים בכמחצית מהתקן המותר.

בנוסף, פנה המשרד למומחה בתחום הכימיה האנליטית, ד"ר שלמה אלמוג, על מנת שיבדוק האם אכן חלה הרעה באיכות האוויר הסביבתי או שמא מדובר בשינוי בשל החלפת מעבדת האנליזה.

בדוח הסיכום של ד"ר אלמוג נכתב: "עלייה בסדר גודל זה אומתה גם בניסוי השוואתי מבוקר אחרי שנוטרלו גורמים מערפלים כמו תהליך הדיגום ותנאי הסביבה הנקודתיים בימי הדיגום. תופעה זו נמצאה בקורלציה מלאה לנקודת הזמן שבה הוחלפה מעבדת האנליזה… האירופאית למעבדה בארה"ב".

תגובת איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה:
הטענות לגבי חריגות וזיהום הן מטעות. כפי שאנשי המקצוע יודעים היטב, לא מדובר כלל בחריגות איכות אוויר עפ״י חוק אוויר נקי, כי אם עליה מערכי יעד, ולא סביבה, וגם זאת רק בחלק מהמקרים.
הטענות לגבי עלייה במזהמים מתייחסות לדיגומים שבוצעו ע"י המשרד להגנת הסביבה ועל כן מפורסמים בדו"חות ובאתר המשרד ולא ע"י איגוד ערים. גם באשר לעליות המדווחות, נמצאו חריגות מסויימות מערכי היעד בחלק מהחומרים והיעדר חריגות בחלקם האחר, אך על פי חוק אוויר נקי אין זה אומר שישנו זיהום אוויר בלתי סביר.
איגוד ערים אזור מפרץ חיפה מפרסם באופן גלוי, מלא ומפורט כל ממצא שנמדד על ידו.

09_-_הפגנה_נגד_הזיהום_-_קריית_חיים.JPG

הפגנה נגד הזיהום – קריית חיים

לא ניתן להגיב