"הפתרון לילדי הגנים נמצא" – כך הודיעו מהעירייה • ההורים חושבים אחרת • גני עירייה בחיפה

גן ילדים (צילום: חי פה)

ההורים גילו להפתעתם כי ילדיהם שובצו לגן מחוץ לשכונה – העירייה הביאה פתרון – ההורים דחו אותו על הסף.

הבוקר (א') נמסר מהעירייה כי נמצא הפתרון לילדי הגנים בשכונת נאות פרס, זאת לאחר שחלק מההורים לילדים צעירים, ילידי 2019, התלוננו כי ילדיהם שובצו לגני עירייה מחוץ לשכונה וכי אין בכוונתם לעבור על כך לסדר היום.

לאחר שפורסם בחי פה – תאגיד החדשות כי חלק מילדי שכונת 'נאות פרס' שובצו בשנת הלימודים הבאה לגני עירייה המרוחקים ממקום מגוריהם (כתבה מיום ה' 26/5/22), הבוקר (א' 29/5/22) התקבלה הודעה מעיריית חיפה, כי נמצא הפתרון לבעיה, כך שהילדים לא יאלצו לנסוע לגנים מחוץ לשכונה.

מעיריית חיפה נמסר:

בימים האחרונים פועלת ראש העיר יחד עם אנשי מינהל החינוך ומינהל ההנדסה למצוא פתרון זמני איכותי לילדי הגן, בתוך השכונה עצמה.

החלה בדיקה מחודשת של איוש כיתות הלימוד בבית הספר. בנוסף, עם תום תקופת הרישום לגני הילדים ולכיתות א' בעיר, נמצא כי בשנת הלימודים הבאה ייפתחו בבית הספר היסודי בנאות פרס 3 כיתות א', ולא 4 כפי שנחזה מראש. בכך, למעשה, נמצא הפתרון עבור ילדי הגנים – אשר ילמדו השנה בכיתות בבית הספר בשכונה, ולא יאלצו לנסוע לגנים מחוץ לשכונה.

במהלך השנה תימשך, כמתוכנן, בניית שני גני ילדים חדשים נוספים בשכונה, בעלות של כ- 3.1 מיליון ₪. לכשתושלם בנייתם, יעברו ילדי השכונה למבני הגנים החדשים.

קייטנות הקיץ יתקיימו כסדרן – בגני הילדים ובבית הספר בשכונה.

ההורים מתנגדים

הורי הילדים שאמורים להשתלב בפתרון שהוצע מסרבים לקבלו, גם אם מדובר במצב זמני. לטענתם, העירייה קיבלה תקציב עבור בניית גנים לילדיהם ואין כל הגיון שבמקום שיהיה להם גן ראוי, ישתמשו בכיתות בית הספר, שאינן הולמות את צרכיהם. נזכיר כי מדובר בילדים צעירים מאוד, סביב גיל 3, כך שלסביבת הגן ולהתאמתו לצרכיהם ישנה חשיבות רבה.


הכתבה מיום ה' 26/5/22 בחי פה:

הורים לילדים בגני עירייה בשכונת נאות פרס שבמורדות הדרומיים של חיפה, גילו אתמול (ד' 25/5/22) להפתעתם, כי הם ילדיהם שובצו לגן עירייה שממוקם מחוץ לשכונה.

בשכונת נאות פרס קיים אשכול גני עירייה לילדים וילדות בגילים 3 עד 6 וכן בית ספר יסודי. עם זאת, הופתעו ההורים לגלות כי בשנת הלימודים הבאה הם אמורים, לפי השיבוץ שקיבלו, להסיע את ילדיהם לגן עירייה בשכונה אחרת. לטענת ההורים מדובר בכ-60 ילדים, ילידי 2019.

המצב בנאות פרס כעת, הוא שהילדים שצפויים לעלות בשנה הבאה לגן חובה וכן לגן תת חובה (טרום חובה) שובצו לגן בשכונה, אך באשר לילדים הצעירים יותר, ילידי 2019, אין מספיק מקום לכולם, לכן, הילדים שנולדו לאחר ה-14/5/19 שובצו לגנים מחוץ לשכונה.

תמונת היום סמי עופר ונאות פרס (צילום: צילום מרום בן אריה)
שכונת נאות פרס – הרבה משפחות צעירות וילדים (צילום: צילום מרום בן אריה)

"אחד היתרונות בשכונה הוא שיש כאן הכל"

"אחד היתרונות בשכונת נאות פרס הוא שיש הכול בשכונה", אמר הבוקר אבא לילד בן 3 המתגורר בשכונה. "לא יעלה על הדעת שאני אשלם ארנונה כל כך גבוהה על המגורים בשכונה הזו ובכל בוקר אשתי או אני נצטרך להביע את הילד לגן בשכונת שער העלייה", הוא אומר.

"ההסבר שקיבלנו מהעירייה הוא שבונים עכשיו גני עירייה נוספים, על מנת לתת מענה לכל הילדים בשכונה. זה ממש לא מקובל עלינו. אנחנו יודעים מצוין מה קרה כאן בשכונה לפני שנתיים. העירייה אמרה להורים אז, גם בחודש מאי, שאין מקום לילדים שלהם בגנים בשכונה ושבונים גני עירייה נוספים. במשך שנה ההורים האלה היו צריכים להסיע את הילדים לגני עירייה מחוץ לשכונה".

"אני לא מבין את הקטע הזה, מצד אחד ב'מנהלת 2030' אומרים שהם מתכוננים למה שצפוי כאן בעוד עשור, ומצד שני, אי אפשר לבדוק מה קורה מבחינת גני הילדים בשכונה עכשיו? כל כך קשה לברר כמה ילדים עומדים להתחיל גן עירייה בעוד כמה חודשים? אנחנו לא מוכנים לקבל תשובות כאלה, אנחנו מצפים מהעירייה למצוא פתרון".

עיריית טירת כרמל – רחב
גן ילדים (צילום: חי פה)

לטענת אימא נוספת, שהבת שלה קיבלה השבוע שיבוץ לגן עירייה בשכונת שפרינצק, להורים יש קבוצת ווטסאפ שבה הם מעדכנים אחד את השני לגבי התקדמות הדברים. "אתמול כמה הורים נסעו לראות את הגנים ששובצנו אליהם מחוץ לשכונה. אני אפילו לא מדברת על זה שהבת שלי הייתה עם אותה קבוצת ילדים מאז שהיא התחילה את הפעוטון, ועכשיו היא תצטרך ללכת לגן עם ילדים שהיא לא מכירה, אני מדברת על זה שהגנים לא נראים טוב. באחד מהם אין שום אפשרות להחנות ולקחת את הילד בצורה בטיחותית לגן. בגנים אחרים הגן לא נראה טוב, גן ישן, לא מטופח וגם בכלל נמצא על סף סגירה".

האם ממשיכה: "אנחנו בחרנו לגור בשכונה חדשה ויפה. אנחנו משלמים ארנונה בהתאם. למה הבת שלי צריכה ללכת יום יום לגן מוזנח ולא בטיחותי? אנחנו ההורים לא נוותר ונדרוש מהעירייה את השירותים המינימליים – גני עירייה בשכונת המגורים שלנו".

"נולד לאשתי ולי לפני חודש ילד שני", מספר אבא נוסף מנאות פרס, "וכרגע יש לנו רכב אחד, ואנחנו מסתדרים איתו. המשמעות של זה שהבן הבכור שלי יהיה בגן עירייה מחוץ לשכונה היא שאני ואשתי נהיה חייבים להחזיק עוד מכונית, בעלות של מינימום 30,000 ש"ח".

"התקשרתי כמה וכמה פעמים ללשכתה של ראש העיר עינת קליש רותם, הוא מספר, "ואני לא מצליח לדבר איתה. קבעו לנו פגישה עם מי שאחראית על הרישום בתחילת יוני ואמרנו לה שאנחנו מצפים ממנה להגיע עם יותר מפתרון אחד. אותו דבר בדיוק קרה להורים בשכונה לפני שנתיים. גם להם אמרו שמתחילים לבנות גן עירייה ועד מרץ הם לקחו את הילדים לגנים מחוץ לשכונה. אנחנו לא מוכנים לקבל את זה".

יש לציין כי בתקופת הרישום לגנים, קורה לא פעם שהורים מגלים שבשנת הלימודים הקרובה ילדיהם שובצו בגן שאינו קרוב לביתם. הדבר קורה כפועל יוצא מכך שבחיפה ישנן שכונות "מזדקנות", בהן קיימים גני עירייה אך יש בהן מיעוט ילדים. לעומתן, בשכונות בחדשות, או אלה ה"צעירות" יותר בהן מתגוררים הרבה זוגות צעירים, נוצר מצב של מחסור בגנים. בשכונות חדשות נוצר לעיתים מצב שבתוך זמן קצר מתרבים הילדים, ונדרש זמן עד שמוקמים בשכונה גני עירייה בכמות מספיקה שיענו על הדרישה הנרחבת.

תגובת העירייה:

עיריית חיפה פועלת להקמת שני גני ילדים זמניים בתוך שכונת נאות פרס שיופעלו כבר משנת הלימודים הבאה, וזאת במקביל להקמת גנים חדשים.

הכשרת שני גני הילדים הזמניים מותנית באישור מועצת העיר. במידה שבקשת העירייה להקמת הגנים הזמניים לא תאושר, ייאלצו הילדים ללמוד באופן זמני בגנים אשר נמצאים מחוץ לשכונה.

הגנים החדשים הקבועים יוקמו בסמוך לגנים שקיימים היום, באופן שייווצר מתחם של ארבע כיתות. עלות הקמת הגנים, שבנייתם צפויה להסתיים במחצית 2023, תעמוד על כ-3.1 מיליון ₪.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. עוד פשלה של מהנדס העיר הכושל אמר/ה

  הכשלון מאד ברור: מחלקת מנהל ההנדסה ואריאל ווטרמן מהנדס העיר
  אין מצב שלא בודקים מה צרכי החינוך של שכונה כזו ומתכננים מראש את קצב בניית המבנים הציבוריים והאכלוס של השכונה
  אתם הזויים לחלוטין!!!

  1. יהודי אמיתי אמר/ה

   אתה אוהב להתלונן! לך לגור באפריקה.

 2. יהודי אמיתי אמר/ה

  ההורים מפונקים! אוי ואבוי…מה יקרה אם תיסע 5 דקות לשכונת שער העלייה! רחמנות!

 3. חיפאית אמר/ה

  איך זה שגן הנמצא בכיתה בתוך בית הספר "נאות פרס" עדיף על גן משופץ, די חדש ברמת הנשיא? הרי לפני 3 שנים התלוננתם על הגן הקיים, על זה שהוא קטן, שהוא בתוך בית ספר ושאין בו חצר, אז עכשיו, כשמציעים לכם גן "אמיתי" גם על זה אתם מתלוננים?

 4. אייל אמר/ה

  מאד פשוט, העירייה צריכה להביא 2-3 מבנים יבילים (קראווילות) לשנתיים שישמשו גן ילדים ובסיום השנתיים יוכל לשמש בית כנסת או ספרייה. אפשר להציב אותם סמוך לגנים הקיימים ולעשות מזה מתחם גנים מורחב.
  ככה עשתה למשל עיריית יבנה בשכונת יבנה הירוקה כשהיה צריך גנים וכיתות היא בנתה מבנים יבילים במהירות תוך קיץ אחד.

הגיבו כאן לכתבה