השר אבי גבאי מתפטר – תגובות החיפאים מעורבות

השר, להגנת הסביבה, אבי גבי, הודיע הבוקר, יום ו', 27/05/2016, לשר כחלון על התפטרותו מהממשלה.

09_-_אבי_גבאי_התפטר.jpg

אבי גבאי התפטר מתפקידו כשר להגנת הסביבה
גבאי הודיע כי התפטרותו נובעת מההסכם של נתניהו עם ליברמן על כניסת ישראל ביתינו לקואליציה.

בחיפה, בירת הזיהום והתחלואה של ישראל, תלו תקוות רבות בכהונתו של גבאי, מכיוון שהיה הראשון אשר עמד והכיר בקשר בין זיהום ותחלואה.
בארגוני הסביבה החיפאים קיבלו את התפטרותו של גבאי בתדהמה.
פעילי הסביבה אומרים הבוקר לחי פה כי ידיו של גבאי היו כבולות, מכיוון שכחלון לחץ עליו כל העת לשרת את הטייקונים השולטים במפעלים המזהמים.
יש הקושרים את התפטרותו בסקר האפידמיולוגי, אשר זיהה ממצאים חמורים ביותר באתר למצב התחלואה בחיפה ואשר נגנז על ידי הממשלה. ייתכן שגבאי לא יכל לשאת את העובדה ששלושה חדשים לאחר פרסום הממצאים הראשונים, הציבור החיפאי עדיין לא יודע את העובדות, אומרים פעילי הסביבה הבוקר לחי פה.

פעילי הסביבה מחכים למינוי הבא, בתקווה כי יהיה זה אדם שיש ביכולתו להוביל את המהלך המורכב של המאבק בזיהום והתמותה, הנובעים מקרבת התעשייה הפטרוכימית לשכונות העיר.

כך או כך, אין מחלוקת על כך שגבאי היה השר הראשון מזה שנים, אשר פעל בשטח במגוון תחומים:
1. בהכרה בבעיות הזיהום, התחלואה והתמותה.
2. בייזום של פרוייקטים לתיקון, גם אם חלקם שנויים במחלוקת.
3. בנכונות לדיאלוג עם הארגונים.
4. בנכונות לחשיפה אישית בפורומים ומפגשים.

התגובות להתפטרותו של גבאי לא איחרו לבוא:

ליאורה אמיתי, עמותת אזרחים למען הסביבה: "השר אבי גבאי שהצהיר על עצמו בכל הזדמנות שהוא איש עשייה ולא פוליטיקאי מסיים שנה במשרד להגנת הסביבה, עם עשייה מאד שנויה במחלוקת והרבה מדי מהלכים פולטיים. נותר רק לקוות שהובלת המשרד להגנת הסביבה תעשה על ידי אדם מחוייב ומקצועי יותר".

ד״ר רויטל גולדשמיד, מובילת המאבק החיפאי במגמה ירוקה: ״התפטרותו של השר להגנת הסביבה בהמשך להשעייתו של מנהל מחוז חיפה מטיפול בבזן מוכיחה לציבור החיפאי מהו סדר היום הציבורי ומהו סדר העדיפויות של הממשלה.
ההתפטרות באה במקביל להסתרת הדוח האפידמיולוגי על ידי המשרד, כמו כן בתקופה הקרובה עומדים על הפרק תוכניות הרחבת התעשיות המזהמות וכן, מתן היתרי פליטה לשנים הקרובות למפעלים המזהמים בישראל-ודווקא בתקופה רגישה שכזו נשאר הציבור החיפאי חשוף ללא מסגרת ממשלתית ראויה ומפרץ חיפה נותר חשוף ופגיע.
אנחנו רואים בכך המשך של המחדל הלאומי המתרחש בחיפה.״

אביהו האן – יו"ר הירוקים של חיפה: אנו מברכים על התפטרותו שח השר גבאי. השר לא הבין את עצמת הבעיות הקשות במפרץ חיפה ולכן התכנית הלאומית שלו למפרץ חיפה טיפלה במעטפת הקלה ועיקרה של התכנית עוסק בתחבורה. לאורך שנת פעילותו, השר עסק בעיקר בהיבטי יח"צנות ותקשורת. אנשי משרד הג"ס לא פעלו כפי שנדרש מהם בהיבטי אכיפה וקיבלו את תמיכת השר, למרות גילויים קשים לניגודי אינטרסים. זיהום האוויר והפליטות במפרץ חיפה לא טופלו. מה שהיה הוא מה שיהיה. אנו מצפים לשר הגנת סביבה שיעסוק במעשים ולא בדיבורים.

לא ניתן להגיב