אירוע השרפה במכל הנפט של תש"ן ◄ "תושבי קריית חיים והסביבה חיים מאירוע לאירוע – זו שערוריה!"

מכל נפט עולה באש בתש"ן (צילום: כבאות והצלה)

בעקבות אירוע שריפת מכל הנפט בחוות מכלי הנפט של תש"ן הבוקר (ב' 9/5/22) מגיבים פעילים מודאגים וגופים הפועלים בנושא איכות האוויר והסביבה באזור מפרץ חיפה.

מכל נפט עולה באש בתש"ן (צילום: כבאות והצלה)

"כל שריפת חומרים פטרוכימיים גורמת נזק חריף"

חבר מועצת העיר מסיעת הירוקים של חיפה מוטי בליצבלאו, מסר לחי פה:
"כול שריפה של חומרים פטרוכימיים תפלוט זיהום סביבתי חריף, אפילו אם מדובר בבוצה שנשארה בתחתית המכל, ישנן פליטות של חומרים מסרטנים כמו בנזן, גזים דליקים וחלקיקים מזהמים. דבר נוסף, אתמול (א') הגשתי הצעה לסדר למועצת העיר שמטרתה הנחיות לציבור ולתלמידי בתי הספר כיצד לנהוג בעת אירוע עם חומ"ס. כול גורמי החרום מתבקשים להכין תוכנית מפורטת של הסיכונים ובצרוף הדרכה לציבור.

לא יתכן שרק בעת התקפות טילים מודיעים לתושבים מראש ומיידעים אותם עד פרק הזמן שעליהם להגיע מהר לממ"ד, בה בשעה שבאירוע חומ"ס, אין הנחיות מפורסמות לציבור.
אין תרגול פרטני של האוכלוסייה".

מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)
מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)

"עוד בזמן מלחמת לבנון ב-2006, דוח ועדת הרצל שפיר (ז"ל) עמד על הפערים הללו בין מוכנות של מפקדות וחסר הסברה לציבור והמליץ להקים מרכז שליטה ובקרה שיעסוק בהדרכת הציבור ותרגולו באירועי חומ"ס. ההצעה לסדר קוראת "לוועדת משק לשעת חרום" של העירייה ליישם את ההמלצות הנ"ל, ובהקדם.

תושבי קריית חיים והסביבה חיים מאירוע לאירוע ולא נראה כי הדבר מזיז לרגולטורים. אי קביעת תאריך סגירת התעשייה הפטרוכימית היא שערורייה".


"אין מקום לתעשייה פטרוכימית במפרץ חיפה"

עו"ד שרית גולן יו"ר איגוד ערים במפרץ חיפה וחברת מועצת העיר אמרה:
"עוד אסון נמנע היום. למרבה המזל מדובר בשריפה במכל שעובר תהליך ניקוי והרוחות היום מזרחיות, לכיוון הים. הנחיתי את עובדי האיגוד לקיים סיורים בסמוך לריכוזי האוכלוסייה ולנהל מעקב אחר נתוני זיהום האוויר במהלך השעות הקרובות.

עו"ד שרית גולן - חברת מועצת העיר חיפה (צילום: אלבום אישי)
עו"ד שרית גולן – חברת מועצת העיר חיפה (צילום: אלבום אישי)

"אני שבה וקוראת לממשלת ישראל לפעול לפינוי חוות המכלים הנמצאת 200 מטרים מבתי תושבים ובית ספר באופן מיידי ובכל מחיר, במקביל להרמת התוכנית לסגירת בזן. אין מקום לתעשייה פטרוכימית במפרץ חיפה".


"סמוך לגנים ובתי ספר"

רוית שטוסל "מנקים את מפרץ חיפה" התייחסה לאירוע:
"וכאילו שלא למדנו דבר. עוד אירוע חומ"ס חמור שלא היה צריך לקרות, התרחש הבוקר בחוות תש"ן קריית חיים הממוקמת בסמיכות מיידית לגנים, בתי ספר ובתי מגורים.

הפרסומים הראשונים דאגו לציין כי לא היתה כל פגיעה סביבתית אך הדבר כמובן אינו נכון. בפועל נדרשו לציין כי המזל שוב שיחק לידי התושבים, הואיל והרוח בזמן אירוע הדליקה היתה מזרחית והובילה את שובל העשן הרב לכיוון הים".

רוית שטוסל, מרכזת 'קהילת מנקים את מפרץ חיפה': (אלבום פרטי)

"שוב נאחזים תושבי המפרץ במזל בהיעדר התנהלות מוקפדת מצד המזהמים ובמקרה זה, תש"ן, החברה לתשתיות נפט אשר רק לאחרונה מיהרה להחליף שמה לתש"א, תשתיות אנרגיה, כאילו שכבר אינה עוזרת בשינוי ואחסון נפט מזהם. שוב ושוב נתקלים בנפקדותו וחולשתו של הרגולטור, המשרד להגנת הסביבה, שעד לרגע זה לא הוציא כל התייחסות לאירוע החמור ועסוק בהודעות יח"צ שונות. משרד שרק לפני כמה שבועות גם התיר לתש"ן את עבודות ניקוי הבוצה באוויר הפתוח מאותו המכל המדובר (לאחר קריסת הגג שלו), ללא כל שיתוף הציבור והמחיר שיגבה ממנו. נתגלה רק לאחר עשרות דיווחים על ריחות חריפים של דלק וצריבות בעיניים ובגרון.

נדרש להחיש את צעדי המדינה לפינוי חוות מכלי הנפט ולסגירת התעשייה הפטרוכימית המזהמת ומסוכנת במפרץ כבר עתה. המזל נוצל עד תום ואי אפשר להמשיך ולהיתלות בו, כמיליון תושבי מטרופולין חיפה לא יסלחו על השתהות התהליכים".


ניר גבע, תושב קריית חיים:
"אני, כתושב קריית חיים, חש שהקריה היא חצרה האחורית של חיפה ובכלל של כל המדינה. זה שנים ידוע על קשר חד-משמעי בין חוות המכלים לבין מחלת הסרטן. בנוסף, מפגעי הריח מחמירים וכל הזמן תקלות והיום – אירוע שריפה. מה עוד צריך לקרות כדי שהממשלה סוף-סוף תקשיב לנו ותפנה את המכלים מכאן?"

ניר גבע (אלבום פרטי)

מתשתיות אנרגיה נמסר:
״במסגרת עבודות אחזקה וניקוי מיכל במתקן הטרמינל בקריית חיים, במהלכן פונו שאריות מתכת, אירעה דליקה נקודתית בחווה. צוות הכיבוי של החברה כיבה את הדליקה באופן מיידי.
החברה פעלה על פי נהלי התרגולת באחריות ובמקצועיות, והביאה לסיום האירוע במהירות. אין נפגעים. החברה תתחקר את האירוע על מנת למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד.״


להוציא את המכלים מהגרון שלנו

בסיכומו של עניין, אין ספק כלל כי תושבי קריית חיים, כולם בדעה אחת ברורה: המצב הגדיש את הסאה ועלינו לעשות מעשה. כיוון שאף אחת מהרשויות כנראה לא מתכוונת לעשות את המתבקש – הוצאת מכלי תש"ן מתוך הגרון שלנו, נפעל בהתאם. מתגבשת החלטה ובקרוב מאוד ישמעו על התוכנית שלנו, למגר את האויב.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. קלמן אמר/ה

  את המיכל הנזוק מומלץ להסב לגן ילדים החסר בסביבת המגורים הגובלת. רק להזהר בלג בעומר.

 2. שלמה אלקיים אמר/ה

  לא מבין מדינת ישראל היא מדינה קטנה עם מוגבלויות אין לנו מדבר סהרה ולא שטחים כמו סביר בכול מקום יש התישבות . המדינה זקוקה לאנרגיה . אז מה לעשות אלה שהתיישבו מול מיכלי הדלק ידעו מראש על הקשיים והבעיו. והריחות ..גם הבאר שבעים סובלים מריחות מזהמים נצעשית הברום ..וגם באילת מזיהום ים ..וכול אחד רוצה את הפתרון ואין לאן אז מה עושים פיקוח הדוק כן משאבים לטיהור הנזקים כן אבל להעביר למקום אחר לאן ..

 3. אפריל אנגל אמר/ה

  המיכלים היו שם ומי שבחר לגור בקרבתם היה אמור לבדוק מה יכולות להיות ההשלכות בעת שלום ובעת מלחמה .
  את המיכלים לא יזיזו משם מכיוון שארצנו קטנה ובכל מקום זה יפריע למישהו.

הגיבו כאן לכתבה