אסתמה • הגורמים, התסמינים והטיפולים שיכולים לשפר את איכות החיים • ד"ר שי כהן מסביר

לרגל יום האסתמה הבינלאומי – ד"ר שי כהן מהכללית בראיון לחי פה

יום המודעות הבינלאומי למחלת האסתמה צוין בשבוע שעבר • אסתמה נחשבת לאחת המחלות השכיחות ביותר, כאשר מתמודדים איתה כ-340 מיליון בני אדם בכל קשת הגילים ברחבי העולם. ד"ר שי כהן מהכללית מסביר על התסמינים, הסיבות להופעת המחלה והטיפולים.

"אסתמה היא מחלה המאופיינת בתגובת יתר של דרכי האוויר לגירויים שונים. אלו יכולים להיות מגירויים אלרגיים כמו קרדית אבק הבית וגירויים שאינם אלרגיים, כמו: רגישות לקור, זיהום ויראלי, זהום אוויר או מאמץ. באסתמה קיים תהליך דלקתי כרוני בדרכי האוויר, כשחשיפה לטריגרים עלולה לגרום להחרפה ולהתקף", אומר ד"ר שי כהן, מנהל מחלקת אלרגיה ואימונולוגיה בלין ומנהל החטיבה הפנימית ומחלקה פנימית ב' בבית החולים כרמל. 

מחלת האסתמה מתבטאת בקוצר נשימה, בשיעול ובצפצופים. כן, מאוד אופיינית לאסתמה הגעה של התקפים בעקבות מאמץ או דווקא בלילה.

האם מדובר במחלה כרונית?

אסתמה מוגדרת כמחלה כרונית, למרות שהיא מגיעה בהתקפים. מאחר שגם בין ההתקפים הריאות אינן תקינות, דבר שניתן לראות בבדיקות – כמו בניתור של הפרשת גורמי דלקת או במחקרים שדגמו את דרכי האוויר, היא מוגדרת כמחלה כרונית. 

מה ההבדל בין אסתמה שמתפתחת בגיל צעיר לבין אסתמה שמופיעה בגיל מבוגר?

בכל אחת מהקבוצות ישנן דרגות וישנם גורמים שעלולים להחמיר את האסתמה. בכל קבוצה יש המקרים הקשים יותר ואת אלה הקלים יותר. יש אנשים שהאסתמה מופיעה אצלם בגיל מוקדם ועם הזמן, כשמתבגרים היא נעלמת, ויש חלק שלהיפך, ככל שמתבגרים המצב אצלם מחמיר. 

האם יש סוגים שונים של אסתמה?

אסתמה, כאמור, יכולה להופיע מגיל צעיר ועד לגיל המבוגר וישנן כל מיני חלוקות לפי ההופעה. מי שהאסתמה מופיעה אצלו בגיל מוקדם וממשיכה לכל החיים, לרוב המחלה תהיה קשורה לאלרגיה, בקבוצה זאת האחוז הגבוה ביותר הוא של אנשים שיש להם אלרגיה ברקע. יש אסתמה שמופיעה בגיל המאוחר, שם פחות ברורים הגורמים, ויש אסתמה שקשורה במקום העבודה, כמו לדוגמה אנשים שבעבודתם צובעים מכוניות, אם הם לא עובדים עם מסכות עלולה להופיע אצלם אסתמה, או למשל עובדים במאפיות, או מקומות עבודה נוספים בהם העובדים נחשפים לטריגרים שעלולים לגרום לאסתמה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

האם יש עלייה בחולי האסתמה בעקבות זיהום האוויר?

באופן כללי ישנה עליה בהיקף חולי האסתמה. אנחנו מטפלים בהרבה אנשים הסובלים מאסתמה וברור שיש השפעה של זיהום האוויר.

באלו מצבים התקף האסתמה עלול להחריף?

התקף עלול להחמיר כאשר ישנה חשיפה לטריגר כלשהו, לדוגמה יום בו יש זיהום אוויר או אובך, או כאשר האדם נחשף לדברים מסוימים המהווים עבורו טריגר להתקף, ובעיקר אם אינו מקבל טיפול מונע. זה יכול להיות קור, מאמץ או מפגש עם דברים שהאדם אלרגי אליהם, כגון חתולים, אבק בית או אבקנים מסוימים.

מהם הטיפולים הקיימים לאסתמה?

יש המון חידושים בכל הקשור לטיפולי אסתמה. הטיפול שקיים כבר שנים ומשתמשים בו הוא סטרואידים במשאף ויש גם משאפים משולבים. עיקר החידושים הם לחולים עם אסתמה קשה. בשנים האחרונות נכנסו טיפולים ביולוגיים, טיפול בנוגדנים שמכוון למנגנון שגורם לאסתמה והוא מאוד יעיל, ששינה לגמרי את איכות החיים של חולי אסתמה קשה. כמנהל מחלקה בבית החולים אני יכול לומר שמעט מאוד אנשים מגיעים היום לבית החולים עם אסתמה קשה  וזה בזכות התרופות.

טיפים והמלצות:

היום קיים טיפול יעיל, למרות זאת עדיין ישנם אנשים שחיים עם ההתקפים ומסתפקים בשימוש בוונטולין בלבד בזמן התקף, ונמנעים מנטילת תרופות אחרות שיכולות למנוע התקפים, כל זאת בגלל שמועות לא נכונות לגביהן. הם חיים עם דרכי אוויר שיש בהן תהליך דלקתי וברגע שיש חשיפה לטריגר עלול להתפתח התקף קשה שבאופן נדיר, במידה שלא מטופל מידית, עלול אפילו לגרום למוות. אדם שסובל מאסתמה מורכבת או קשה צריך לפנות למומחה. מי שמאובחן ומטופל יכול בהחלט לחיות חיים נורמליים ובאיכות חיים טובה.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. משה אמר/ה

    אני כמובן לא ממליץ על תרופה
    אבל לשאול את הרופא! אני כותב שנית : לשאול את הרופא!
    על תרופה שהיא בעיקרה מונעת ושמה לומודל

הגיבו כאן לכתבה