טיול מפתיע ומרגש בחיפה בעקבות המוזאיקה

אמנות המוזאיקה (פסיפס) העתיקה לא נחשבת כל כך בטרנד העיצוב המודרני, בתחום העיצוב והאמנות יש כל כך הרבה חומרים חדשים והם מושכים את לב האמנים והמעצבים הרחק מאמנות מיוחדת ונפלאה זו. בכל רחבי הארץ יש כ- 120 קירות מוזאיקה ולפחות כמספר הזה של פסלים, אשמח לפתוח צוהר קטן לאמנות הנהדרת שנמצאת קרוב אלינו בחיפה.

את סיורינו התחלנו במיצג אדיר של 15 מטר גובה, פרי יצירתו של האמן רוסלן סרגייב, (ע”ע), בקרית ביאליק בכיכר הרקפות.
המגדל שנמצא בטבורה של השכונה פעל כמזרקה רק זמן קצר, הצפרדעים המקרקרות שם דוקא מתגעגעות למים… יצירה נפלאה זו מורכבת מאבני קרמיקה בעיצובו המיוחד של רוסלן, שהוא מהאמנים הבולטים בישראל בתחום זה. המבנה בנוי כיחידה אחת עשויה מבטון וברזל ועטופה בשלל צבעים.

IMG_20160501_225108.jpgמשם המשכנו לבית ספר לרפואה ברמב”ם, ממש בכניסה לבנין, פתוח לכל, ניצבות 2 יצירות מופת יפהפיות של האמן לב סירקין. לב הגיע לארץ בשנות ה-70, כבר אז היה אמן ידוע ברוסיה מולדתו. הוא יצר בארץ מונומנטים רבים, רחבי ידיים (ע”ע), כולם במוזאיקה. הקיר ברמב”ם באורך 15 מטר ובגובה 10 מטר מרשים ביופיו וגם מביע השקפת עולם אופטימית ומלאת חזון. בצד שמאל מתנוססת יצירת ענק עגולה ומפוארת המדגימה את מחול החיים והמוות בסמלי הנחש והדרקון- כמחווה נאה לרופאים היוצאים מכאן.
2 היצירות מורכבות מאלפי אבני סמלטי SMALTA והורכבו לפי עיצובו ובפיקוחו של לב סירקין ז”ל, בשנת 2001 ברוונה באיטליה.

001_-_מוזייקה.jpgבשכונת הדר בחיפה מסתתרים עוד 3 פנינים ממוזאיקה, שניים של מרדכי גומפל ז”ל, (ע”ע) אחד האמנים הותיקים והנפלאים שחיו בארץ, בשני פתחי המנהרה בין נורדאו לרחוב הרצל. ברחוב נורדאו- הקשתות על חנות שהיתה “משכית”, של לב סירקין וברחוב מסדה הסטודיו רחב הידיים של הגר חפץ.

הגר הינה אמנית בינלאומית ידועה ומוערכת מאד, יוצאת קבוץ אילון, הגר חפץ נחשפה כבר כילדה לרצפות הפסיפס באתרים הארכיאולוגיים שבגליל המערבי. הרושם העז שהותירו עליה נופי ילדותה והידע הרב אותו רכשה במכללות נחשבות לאמנות, הביאו אותה ליכולות יצירה מדהימות באמנות הפסיפס. הגר אימצה גישה ציורית צבעונית המאפשרת הבחנה בגוונים וניואנסים דקים ביותר. היא יוצרת מתוך כבוד לאמנות הקלאסית ומתוך זיקה לעיצוב ולאמנות העכשווית. בדרך זו נוצר צירוף החושף את הניגודים בין שתי הגישות באופן חדש ומרתק. הגר מעצבת יצירות פסיפס מאבנים בלבד, לשילוב באדריכלות ובעיצוב פנים: רצפה, גומחות, תמונות, קירות ורהיטים. במסגרת סדנה המתקיימת בסטודיו שלה, היא מלמדת את אמנות הפסיפס על צדדיה הטכניים והפיגורטיביים’ הביקור בסטודיו מחייב תיאום מראש.

unnamed.jpg

משם המשכנו במורד ההר לעבר בית הגפן ושם פגשנו את מיכאל תומא, הבן של האמנית חיה תומא, ז”ל.

20160427_160205.jpgבואדי ניסנס פזורות עבודותיה המיוחדות של חיה תומא כמעט לכל אשר תפנה העין, יצירותיה של הקרמיקאית החיפאית מתאפיינות בצבעוניות רבה ובנושאים ייחודיים רק לה. היא נפטרה לפני כ- 7 שנים ועל חייה סיפר הבן במילים נרגשות, תוך סיור ממקום למקום וסקירה של עבודותיה הקרמיות של תומא וסיפור חייה הייחודי, כאמנית וכאשתו של המנהיג הקומוניסטי ד”ר אמיל תומא. הנוף וההיסטוריה של הארץ וחיי הנשים, היו מקור השראה לעבודותיה, ובמיוחד אהבה את חיפה, הר הכרמל והים..

20160502_142146_resized.jpgכתבה וצילמה- יעל ניצן

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.