ילדים עם צרכים מיוחדים בצל המלחמה באוקראינה • האקדמית גורדון בפרויקט תמיכה נוגע ללב

האקדמית גורדון מקיימת פגישות תמיכה בזום להורי ילדים בעלי צרכים מיוחדים באוקראינה בצל הלחימה

האקדמית גורדון בפרויקט מרגש במיוחד בצל המלחמה באוקראינה: מפגשים טיפוליים עם הורים לילדים עם צרכים מיוחדים מאוקראינה, הורים שאינם יכולים לעזוב את עירם בשל מגבלה פיזית, נפשית או רגשית של הילדים. בכך, מסייעת המכללה להתמודדות של ההורים בסוגיות מצבי משבר וטראומה לאור המלחמה. 

פרופ' רונדה סופר, ראש המחלקה הבין-לאומית באקדמית גורדון:

מערך החינוך המיוחד בישראל הוא אחד המובילים בעולם, והחוג לחינוך מיוחד באקדמית גורדון מוביל בשיטות ההוראה המתקדמות.  מסיבה זו, שמחנו מההזדמנות להמשיך לספק יעוץ ותמיכה להורים ולצוות החינוכי במקום.
ד"ר רונדה סופר ראש המחלקה הבינלאומית באקדמית גורדון (אלבום אישי)
ד"ר רונדה סופר ראש המחלקה הבינלאומית באקדמית גורדון (אלבום אישי)

עוד טרם המלחמה

ארגון המוסדות הפילנתרופיים היהודים בבוסטון ביקש עוד ב-2002 מהמכללה לקחת חלק בתוכנית ייחודית בעיר דניפרו באוקראינה. התוכנית, המנוהלת על ידי ד"ר יפעת רוטנברג תדמור, ראש החוג לחינוך מיוחד באקדמית גורדון ופרופ' רונדה סופר, ראש המחלקה הבין-לאומית בגורדון, מבקשת לקדם חינוך מיוחד לילדים באמצעות מרכז חינוכי (ERC) של הקהילה היהודית בעיר. במסגרת שיתוף הפעולה, המכללה שולחת מדי שנה מומחים בתחומים שונים של חינוך מיוחד (מרפאים בדיבור ושפה, מרפאים בעיסוק, פיזיותרפיסטים, מומחי קריאה ומתמטיקה, מטפלים באומנות, פסיכולוגים) לספק סדנאות אינטנסיביות לצוות המרכז ולאנשי מקצוע רלוונטיים. ההדרכה באתר מצטרפת לשיחות ועידה וירטואליות על ידי המומחים של GACE בחינוך מיוחד. 

יפעת רוטנברג, ראשת החוג לחינוך מיוחד מכללת גורדון (אלבום פרטי)

המצב רק מחמיר

עם תחילת המלחמה עלה החשש כי המיזם יאלץ להיפסק, אולם לא כך היה. צוות המכללה אף התבקש להפוך אותו לסדנה המותאמת למצב עבור ההורים. חשוב לציין כי ילד על הרצף האוטיסטי מתקשה להסתגל לשינויים. הוא מעדיף להישאר בעיר שלו ובמקום אותו הוא מכיר גם אם כרגע הוא מופגז, והסיטואציה מורכבת במיוחד במצב של מלחמה. מסיבה זו, נוצרה סדנה מותאמת להתמודדות של ההורים עם הבעיות של הילדים שמחמירות כמובן בתנאים אלה ומתן אוזן קשבת ותמיכה במצוקותיהם.

אימהות ומטפלות

המפגשים מתקיימים עם הורים מהמרכז הטיפולי בעיר דנייפרופטרובסק שבאוקראינה, המטפל בילדים עם מוגבלות שכלית, אוטיזם ושיתוק מוחין על ידי אימהות לילדים עם צרכים מיוחדים, שחלקן פסיכולוגיות, קלינאיות תקשורת ונשות מקצוע אחרות בתחומים הנוגעים לחינוך המיוחד. 

הרצאות בתחומים שונים

המפגשים כוללים הרצאות של מרצים מהחוג לחינוך המיוחד באקדמית גורדון, בתחומים שונים: הכנה לחיים בוגרים, הכוונה עצמית, משחקי למידה, פיזיותרפיה, וויסות עצמי בלמידה, התמודדות משפחה עם ילד עם צרכים מיוחדים, טכנולוגיה, שילוב, פיתוח מיומנויות חברתיות ועוד. 

תרגום לרוסית – אונליין

ההרצאות מועברות בעברית ומתורגמות לרוסית, "אונליין" ע"י דוברת עברית/רוסית המועסקת ע"י המרכז. השנה, אף הוחלט למסד את ההרצאות לכדי קורס, שיכלול את הרצאות בתחומים השונים. כל ההרצאות מוקלטות ומתורגמות לרוסית. 

שיתוף הפעולה נוצר על רקע הזנחת התחום הטיפולי בחינוך המיוחד בכל הגוש המזרחי בתקופת מסך הברזל, אשר נמשכה גם הרבה לאחר שנפל. 


הגיבו כאן לכתבה