דלקת כבד בילדים • עלייה במקרי ההדבקה – גם בישראל מתחילים לעקוב

ארגון הבריאות העולמי מתריע: עלייה במספר מקרי הפטטיס בילדים. מומחה רמב"ם: "אנחנו בישראל מתחילים לעקוב"

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הוציא במהלך הימים האחרונים התרעה עקב עלייה משמעותית במספר מקרי הדבקה של דלקת כבד בילדים (הפטיטיס) באירופה. אל ארגון הבריאות העולמי הצטרף גם משרד הבריאות, בפניה לגורמי הטיפול השונים בישראל לעקוב אחרי מקרים שעלולים להיות רלוונטיים.

על פי נתונים שנמצאים בידי הארגון, דווח על 84 מקרי הדבקה בילדים בגיל עשר ומטה בבריטניה. כמו כן דווחו 9 מקרי הפטיטיס נוספים בארה"ב ו-3 מקרים בספרד. מתוך כלל המקרים הללו, שלושה מהילדים הגיעו למצב של אי ספיקת כבד ונזקקו להשתלת כבד, כך עולה מן הנתונים.

הרבה סימני שאלה

"כרגע לא ברור מה מקור ההתפרצות הזו", מסביר פרופ' רונן ארנון, מנהל תחום מחלות כבד בילדים ברמב"ם, "ההערכה היא שנגיף הוא זה שגורם למחלה, אך הוא טרם זוהה ובשלב זה לא ידוע האם מדובר בווירוס מוכר או חדש. במקביל גם נבדקות השערות נוספות, ביניהן שמדובר בתגובה לכימיקלים או טוקסינים (רעלנים) שהופצו באזורים הללו או תופעה הקשורה בפוסט-קוביד. לא ידוע הרבה בשלב הזה וארגון הבריאות העולמי עוקב אחרי המצב".

לדבריו של פרופ' ארנון, אשר שימש כראש ועדת המחקר של החברה האמריקאית להשתלות כבד בילדים, מקרי דלקת כבד חריפה, אפילו כאלה שמובילים למצב של השתלת כבד, מבלי שידוע מה מקורם, הם לא מצב חדש.

ריבוי מקרים בזמן קצר

פרופ' ארנון:

במקרים רבים שנבדקים על ידי רופאים, לא מצליחים להגיע לאבחנה, אבל מכיוון שיש פה מצב של ריבוי מקרים בפרק זמן מאוד קצר ובאזורים ממוקדים, יש מקום להרים דגל. משרד הבריאות הצטרף לאזהרות הארגון העולמי וקיבלנו קריטריונים ממוקדים לבירור ומעקב אחרי הבעיה.

לשים לב לסימנים

בהמשך לאירועי ההתפרצות באירופה, ברמב"ם מדגישים כי בשלב זה אין סיבה לדאגה, אולם במידה שיש סימפטומים או סימנים להתפתחות דלקת כבד, יש להגיע להמשך בירור בבית החולים. "יש לשים לב למקרים של צהבת, צואה בהירה, שתן כהה, עייפות בילדים, תלונות על תחושה כללית לא טובה ושאר סימנים ידועים המעידים על דלקת כבד", מבהיר פרופ' ארנון.


הגיבו כאן לכתבה