ראיון מיוחד עם סנ"צ ערן שקד – דובר המשטרה – מחוז חוף

האיש שמאוחרי דיווחי המשטרה בחיפה – מתקדם!


"כשיש הפוגה אז אני מוציא את הסקסופון ומנגן בו עד הצלצול הבא. אולי בתפקיד הנוכחי תהיה לי הזדמנות טובה יותר לנגן", כך אומר סנ"צ ערן שקד, מי ששימש דובר מחוז חוף במשטרה בחמש השנים האחרונות ומונה לראש תחום תקשורת ואוכלוסייה במנהלת לפיתוח והנגשת שירותי המשטרה למגזר הערבי.

DSC_7544.jpg

סנ"צ ערן שקד
סנ"צ ערן שקד, בוגר לימודי פסיכולוגיה ויעוץ ארגוני, חגג השבוע 51 אביבים, נשוי באושר כבר 25 שנים לאותה אישה למרות ואף על פי עיסוקו בעשור האחרון ולזוג שלושה ילידים בוגרים. מתגורר בגליל המערבי כך לפחות שהוא בביתו שיחות הטלפון והעדכונים מתרחשים באווירה גלילית נעימה.

אתמול הוא סיים את תפקידו כדובר מחוז חוף, וזאת לאחר שנבחר לתפקיד ראש תחום תקשורת ואוכלוסייה במנהלת לפיתוח והנגשת שירותי המשטרה למגזר הערבי. סנ"צ שקד, שימש עשר שנים בתפקידי דוברות במשטרת ישראל, הראשון כדובר מרחב גליל שנעלם מפני השטח עם הקמת מחוז חוף. "אז עולם הדוברות והתקשורת היה שונה מאד, קצב הדברים היה איטי ופחות חושפני. היינו מדליקים מדורה ומעבירים מסרים באמצעות סימני עשן וכתובות אש", צוחק סנ"צ שקד.

בראיון מיוחד לחי פה מספר סנ"צ שקד, על מהפכת האינטרנט והרשתות החברתיות שסחפה את כולם. "אשתי שמגיע לה תעודת הערכה על החיים ליד דובר משטרה טוענת ודי בצדק שהפכתי למכור למכשירים ניידים. כבר מספר ימים ששוטרים ממרכז הדיווחים המשטרתיים לא מתקשרים לעדכן על אירוע פלילי כלשהו ופסק הזמן הזה מוזר אך מבטא עד כמה התפקיד הזה שוחק ומלא בלחצים אישיים ומקצועיים".

די בסמוך לתחילת תפקידו כדובר משטרת מרחב גליל פרצו מהומות עכו וכניסה שכזו לעבודה היתה עבורו בית ספר וגרמה לו ללמוד מהר ועל בשרו מהי עבודת דובר המשטרה. מאז עברו עליו ועל חבריו בארגון, אירועים קשים וטרגיים לא פחות כמו שריפת הכרמל ואובדן קולגות איתם הלך שכם לשכם הרבה שנים. רץ לזירות פשע חמור התמודד עם נפילות קטיושות ויחד עם עמיתיו הכינו את עצם למלחמה הבאה בתקווה שלא תתפתח על ידי תרגילים עם שאר הכוחות הפועלים בשטח.

בשנת 2011 נקבע כי מחוז צפון הגדול יפוצל לשני מחוזות והוטל עליו להקים את מערך הדוברות של מחוז חוף. "אחד הדברים שאני אוהב הוא להקים יש מאין. מי שמכיר אותי יודע שאני נוהג לחטוא גם בהפקות, כתיבה ויצירה ועל כן ליצור דבר מה חדש היה עבורי מתנה משמיים. התמקמתי בקומה האחרונה של בניין מטה מחוז חוף החדש בעיר התחתית ומחלוני ניבט נוף הנמל במערב ובמזרח רכס הכרמל . אין זה כנראה מקרי , תפקיד הדובר הוא לעמוד בתווך וכמו שאני רואה אותו הוא לתווך את עבודת המשטרה לציבור. אתגר לא קל בכלל בזמנים רגילים ובמיוחד בעיתות בהם אנו עוברים טלטלה כמו שעברנו במחוז חוף כאשר נדרשנו לבגרות מרבית בעת השתנה פיקוד המחוז בנסיבות מצערות. מחוז חוף מורכב מ-2200 שוטרים והוא יותר חזק מכל מחוז. ה"ביחד" מטיל צל גדול על כל המתרחש וגובר עליו . יחד עימי צעד סגני רפ"ק חיים פונימונסקי, וזו ההזדמנות להודות לו על התמיכה והסיוע".

עבודת הדובר בצל התפתחות הרשתות החברתיות וקבוצות הוואצאפ


קצב העברת הנתונים החשיפה באמצעות הרשתות החברתיות וקבוצות הוואצאפ בהחלט מאתגרות את עבודת הדובר. היום קשה עד בלתי אפשרי לפעול מתחת לראדר ולעיני הציבור וכל אדם המתהלך ברחוב הוא כתב פוטנציאלי . תמיד אתה רודף אחר האירועים והם לעולם לא מסתיימים. "זכור לי מקרה לפני שנים רבות בו התקשר אלי כתב של ערוץ תקשורתי מוכר וידוע בצפון בשעה שתיים לפנות בוקר ושאל אם הוא מפריע לי , כמובן שעניתי לו בחיוך שממש לא כי חיכיתי לצלצול שלו . היה זה מסוק שריחף מעל ביתו וגרם לו לסקרנות הטבועה בו שאחרת סביר להניח שלא היה הופך לכתב . חושיו היו מחודדים ואכן המסוק חיפש אחר רוצחים פוטנציאלים . מקרה זה ממחיש את חוסר הגבולות בין הזמן הפרטי לזמן המקצועי".

בעברו לפני היותו דובר שימש סנ"צ שקד, כקצין בשטח במספר תחנות משטרה בניהן בתחנות המשרתות בעיקר את המגזר הערבי וכך נחשף לעבודה מאתגרת . אחת התקופות המעניינות שלו כקצין משטרה, הוא מספר, היתה בתחנת שפרעם שעה שנטל חלק מהקמת מרכזי השיטור הקהילתי בשפרעם , טמרה, כאבול ועוד. כפי שציינו בתחילת הכתבה שקד אמר שהוא אוהב לבנות, לפעול יש מאין וזה באמת היה עבורו תהליך מרתק. שינוי תפיסתי של הציבור יחד עם שינוי תפיסתי של השוטרים. לכן כאשר הציע לו ניצב ג'מאל חכרוש, לעבוד במחיצתו במנהלת החדשה הסכים מייד. השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, הטיל על כתפיו של ניצב חכרוש, משימה לאומית כבדה והיא לפתח ולהנגיש שירותי משטרה לציבור הערבי . על ששקד, הטיל חכרוש, את תחום ההסברה, התקשורת והקשר לאוכלוסייה.

על המנהלת ותפקידו החדש והמאתגר במנהלת:


"מבחינתי זה אתגר גדול ואני נוטל את המשימה בכובד רוב ובמלוא הרצינות". אומר סנ"צ שקד, ומוסיף, "תפקיד המנהלת בשיתוף פעולה עם כל מפקדי המחוזות להקים תחנות משטרה בישובים וכפרים ערביים ובמקביל לאייש משרות במשטרת ישראל של ערבים מוסלמים וזאת כחלק מתהליך של שוויון אזרחי. מפכ"ל המשטרה מעוניין בעצם לקרב את הציבור למשטרה וההיפך ולגרום בכך לחיזוק האמון בה על מנת שתושבים ישתפו את המשטרה בבעיותיהם המקומיות כדי שאנו נוכל לסייע בפתרונם. האתגר הגדול ביותר הוא לשבור את תקרת הזכוכית ולגרום לצעירים וצעירות להתגייס למשטרה ולנפץ את המחסומים הרגשיים וההיסטוריים. לנו כמשטרה וכמנהלת יש רצון עז להצליח כי הצחלת הפרויקט הוא הצלחת הציבור הערבי בישראל. מדובר בפרויקט חמש שנתי שבסופו אנו מקווים שנוכל להתגאות בפריסה חדשה של תחנות משטרה בכל הארץ וגיוסם של עוד כ- 1500 שוטרים חדשים לשורות המשטרה".

"כאשר התחלתי את תפקידי כדובר גבר המרכיב הטריטוריאלי על המרכיב המקצועי. דובר היה חלק ממערך מקומי, השינוי והקמת החטיבה של דוברות המשטרה יצר משינוי תפיסתי והבנה כי דובר הוא פרופסיונל (מקצוע), בד בבד עם התפתחות הכלים העומדים לרשותו של הדובר כמו רשתות חברתיות הבליט את הצורך במעטפת מקצועית אותה מספקת החטיבה. לפני החטיבה ואנשיה ניצבת משימה ממש לא קלה והיא לגרום לציבור להאמין כי המשטרה שלנו היא משטרה מקצועית, שוויונית וקהילתית. מדיניות המפכ"ל הנוכחי מצדיעה אותנו לשם ותפקיד החטיבה לתרגם את המעשים למילים ולתווכן לציבו. משטרה טובה זו משטרה החיה בקירבה של חברה שמאמינה בה ומשתפת עימה פעולה. ובנימה אישית , פעם לפני מספר שנים הגיע אלינו לחטיבה קצין שטח בכיר שלא הכיר את עבודתו של הדובר בסיום הקדנציה שלו בחטיבה סיים את נאום הפרידה במשפט "זר לא יבין זאת " , עד שאתה לא עומד ומשקיף מנקודת המבט האישית שלך על הדברים אין לך יכולת להבין את הכרוך בתפקיד הזה".

סנ"צ שקד אחל לכל הכתבים עימם פעל שנים רבות המשך עשייה ברוכה ומקצועית, והודה לדוברי הארגונים האחרים איתם שיתף פעולה, והוא מקווה שנחוג יום עצמאות שמח ובטוח.

תגובה
  1. א.ק. אמר/ה

    עלה והצלח בהמשך דרכך.אנחנו יודעים מקרוב את היכולות שלך ואין ספק שתצליח בתפקידך החדש.
    :lol:

לא ניתן להגיב