ד"ר דוריאנה קריגר – רופאת הילדים החדשה במרפאת כרמל צרפתי בכללית • על מחלות ילדים ואיך לעבור את החופשות בקלות

ד"ר דוריאנה קריגר (צילום: דוברות כללית)

ראיון עם ד"ר דוריאנה קריגר שהתמנתה לאחרונה לתפקיד רופאת הילדים במרפאת כרמל צרפתי של כללית

תקופות מעבר, חגים, חופשות ועוד – כיצד נוכל לעבור תקופה זו בשלום עם הילדים תוך הקפדה על תזונה נכונה ומניעת מחלות. על כל השאלות הללו עונה ד"ר דוריאנה קריגר, ממרפאת כרמל צרפתי של כללית בראיון לחי פה.

ד"ר דוריאנה קריגר התמנתה לתפקיד רופאת הילדים במרפאת כללית בכרמל הצרפתי, זאת לאחר 16 שנים בהן שימש בתפקיד ד"ר כץ.

אם כן, הכירו את ד"ר דוריאנה קריגר, שאת לימודי הרפואה סיימה בצ'ילה, ארץ מוצאה, ואת התמחותה עשתה בישראל, בבית החולים סורוקה בבאר שבע בין השנים 2000-2007. בתום ההתמחות נסעה לקנדה כדי לעשות תת התמחות בתינוקות ופגים. כשסיימה את תת ההתמחות שבה לצ'ילה.

לפני כחודשיים הגיעה ד"ר קריגר להשתקע בישראל יחד עם בעלה והצטרפה כאמור, לצוות הרופאים במרפאת כללית בכרמל צרפתי.

במרפאת כללית כרמל צרפתי ניתנים שירותים רבים, בין היתר שירותי אחות, בדיקות מעבדה שמתבצעות בכל יום בין השעות 7:30-10:00, כולל ימי שישי. בנוסף, פועלת מרפאת הילדים בימי רביעי אחר הצהריים, בין השעות 15:30-18:30.

ד"ר דוריאנה קריגר (צילום: דוברות כללית)

מחלות שכיחות בקרב ילדים

המחלות השכיחות תלויות בתקופה של השנה וגם בגיל של הילד. בתקופה זו אנחנו נתקלים בהרבה מחלות זיהומיות וויראליות נשימתיות, קורונה ואלרגיות. בנוסף לשלשולים, הקאות וחום. ילדים רבים מגיעים בתקפה זו כשהם סובלים מאלרגיות נשימתיות המתבטאות באף סתום ונזלת ואלרגיות עוריות.

מאוד חשוב שהורים לילדים אלרגיים שיודעים מה הסיבה לאלרגיה לתת להם את התרופות בזמן. זאת אומרת לפני תקופת המעבר על מנת למנוע את האלרגיה, עכשיו זה קצת מאוחר. ילדים שיש להם אלרגיה בעונת האביב היו אמורים להתחיל לקחת את התרופות בסוף פברואר תחילת מרץ. מאוד חשוב בעונה זו להקפיד על שתיית מים. למי שסובל מאלרגייה של העור מסוג (אטופיק דרמטיטיס) מאוד חשוב למרוח את המשחות על הגוף פעמיים שלוש ביום ולהשתמש בקרם הגנה כנגד השמש שאינו גורם לאלרגיה. יש קרמים להגנה מהשמש שגורמים לאלרגיה על כן הורים לילדים אלרגיים צריכים לשים לב לזה ולקנות קרם הגנה אנטי אלרגני.

שלשולים והקאות

בתקופה הזאת יש הרבה וירוסים שמסתובבים ויכולים לגרום לשלול והקאות. הדרך הטובה ביותר למנוע זאת היא היגיינה והקפדה על שטיפת ידיים לפני שאוכלים ושטיפה טובה של הירקות והפירות. אצל ילדים בגן זה טיפה קשה כי הם נוגעים בכל דבר ומכניסים את היד והרבה דברים לפה. לכן מאוד חשוב שההורים לא ישלחו את הילד שלהם לגן אם הוא סובל משלשול או הקאות ולא לשלוח אותו לגן אם יש לו חום ממקור לא ידוע.

חגים חופשות – תזונה נכונה והשמנה

בתקופת החגים והחופשות עם הילדים קשה להקפיד על אוכל בריא. אבל מאוד חשוב וזה אפשרי כן לנסות כמה שיותר לשמור על מנהגים מסוימים שיעזרו לעבור את התקופה. מאוד חשוב לא לאכול את כל חבילת המצות. לשים לב עם מה אוכלים את המצות ובמה מורחים. את המצות לא מורחים בשוקולד, ריבה או משהו מתוק, אפשר דברים בריאים כמו: קוטג', אבוקדו חומוס, טחינה, ביצה ולהוסיף ירקות. גם צריך להקפיד על הכמויות. ילד קטן לא צריך לאכול חתיכה גדולה של מצה. גם בתקופה זו חשוב לנסות לבשל דברים טריים, להפחית את הסוכר באפיית עוגות והכנת ממתקים אפשר להשתמש בדבש בתמרים במקום סוכר ובכך להפחית את הסוכר. להרבות בשתיית מים, לא דברים מתוקים. אם לא מים אז עדיף מיצים טריים מאשר משקאות ממותקים.

ד"ר דוריאנה קריגר (צילום: דוברות כללית)

מצות ועצירות:

צריך להבין, הטיפול הכי טוב זה טיפול מונע ולא להגיע למצב של עצירות. הבעיה עם המצה שאין בה סיבים על כן צריך להוסיף סיבים. יש הרבה ירקות עם סיבים במיוחד ירקות ירוקים ועלים ירוקים חסה מנוגלד ועוד. להרבות בשתיית נוזלים ולנסות לא לנשנש כל היום מצות, זה עוזר בלמנוע עצירות.

אם לפעוטות בגיל שנה שנתיים (ללא קשר למצות כמובן) יש עצירות, אפשר לעזור להם עם נר. כמובן שכל מקרה לגופו אבל אפשר לעזור להם ולמנוע מהם סבל ואי נוחות וגם טראומה במקרה שקשה להם מאוד במתן צואה. איך יודעים אם הילד סובל מעצירות? אם יש שינוי בתדירות הרגילה או במרקם הרגיל. אם ילד רגיל לתת צואה פעם או פעמיים ביום והתדירות השתנתה ליומיים והוא משדר אי נוחות או בוכה, אז אפשר להניח שהוא סובל מעצירות. אם יש שינוי במרקם והוא קשה והילד מתאמץ, זו עצירות. נר יכול למנוע את העצירות ואת הטראומה במקרה של צואה קשה, דבר שעלול לגרום לו לפחד לתת צואה ורק יחריף את הבעיה.

ארוחת עשר בריאה (shutterstock)

מבחינת האכילה, מאוד חשוב לתת לילדים כמה שיותר מזון בריא ופחות ממתקים. אני יודעת שההורים אוהבים לפנק את הילדים עם ממתקים, ועכשיו, בתקופת החגים, יותר קשה למצוא אוכל בריא, אבל תמיד זה אפשרי.

אם קונים אוכל מוכן, מאוד חשוב להקפיד על שילוב של פירות וירקות ולהרבות בשתיית נוזלים, עדיף מים ואם לא, אז מיצים טבעיים. למרוח קרם הגנה מהשמש כל 3 שעות, להשתמש בכובע ובגדים מתאימים, להשתמש במשחות אצל ילדים אלרגיים ובתכשירים נגד עקיצות. יש להקפיד על שטיפת ידיים ושימוש באלכוג'ל וגם לא לשכוח שהקורונה עוד כאן וילדים עדיין נדבקים ומדביקים.

גן ילדים - אילוסטרציה (צילום: סמר עודה)
גן ילדים – אילוסטרציה (צילום סמר עודה)

הגיבו כאן לכתבה