ייעוץ תרופתי ומותאם אישית ע"י רוקח אחראי במרפאת נאות פרס • כללית חיפה

מוחמד שעבי, הרוקח במרפאת כללית נאות פרס (צילום: דוברות כללית)

ייעוץ תרופתי אישי על ידי רוקח אחראי במרפאת נאות פרס – חדש בכללית

לפני כמאה שנים רוקח היה האדם שרקח תרופה ומכאן שמו. היום עיקר הפעילות מוכוונת למטופל. היום מקצוע הרוקחות עוסק בייעוץ ,מתן מידע פרמקולוגי לצוותים הרפואיים והתאמת הטיפול התרופתי למטופל עצמו תוך כדי הבטחת איכות הטיפול ובטיחות המטופל. 

שילוב תרופות עלול להיות בעייתי

מטופלים רבים מגיעים לבית המרקחת עם רשימה ארוכה של תרופות, ואינם יודעים כי שילוב ואי נטילת התרופות עלול גם לעורר בעיות רפואיות חדשות. על מנת למנוע בעיות אלו כללית מרחיבה את השירות הרפואי במרפאת כללית נאות פרס.

הסבר והדרכה אישית מהרוקח/ת

במהלך הייעוץ, הרוקח, לאחר שעבר על תיקו של המטופל, ייתן הסבר והכוונה מתאימה בכל הקשור לתרופות, כגון: לאיזו מחלה התרופה נועדה, מה הם השילובים המומלצים ומאילו רצוי להימנע ,מתי הזמן הנכון ליטול את הטיפול – מבחינת זמני ארוחות וסוגי מזון, היכן צריך לאחסן אותה, מתן הסבר על תופעות הלוואי האפשריים וכיצד ניתן להימנע מהם, הסבר לגבי חשיבות ההתמדה בטיפול תרופתי, הדרכה לאורח חיים בריא, פעילות גופנית, דיאטה ועוד.

מוחמד שעבי, הרוקח במרפאת כללית נאות פרס: 

פעמים רבות רוקחים גילו כי מטופלים שילבו על דעת עצמם צמחי מרפא, תוספי תזונה, או אפילו תרופות ללא מרשם בנוסף לטיפול התרופתי הקבוע והיו לכך השלכות על איזון המחלות. המידע שניתן במהלך הייעוץ מועבר לרופא המטפל, ובמידה ויש צורך בשינוי במתן התרופות, השינוי הוא מיידי. המטרה שלנו בכללית, היא שמירה על בריאות, העלאת המודעות והפיכת המטופל לשותף מלא בטיפול התרופתי שלו
מוחמד שעבי, הרוקח במרפאת כללית נאות פרס (צילום: דוברות כללית)

מוחמד, 31, מתגורר בכפר מג'ד אל כרום, בחר ללמוד רוקחות כי אמא שלו, זיכרונה לברכה, הציעה לו לבדוק את התחום בתום הלימודים.

"אחרי התיכון התלבטתי מה ללמוד, נרשמתי ללימודי רוקחות וגיליתי שאני מאוד אוהב את הנושא" משתף מוחמד.


במרפאת כללית נאות פרס ניתן לקבל שירותי רפואה בתחומים הבאים:

 • רפואת ילדים – על ידי ד"ר רולא אבו בכר – מומחית ברפואת ילדים.
 • אורתופדיה – על ידי ד"ר ג'ואברה בכר – מומחה ברפואת אורתופדיה.
 • גסטרואנטרולוגיה ילדים – על ידי ד"ר ענת קינרייך – מומחית ברפואת ילדים וגסטרואנטרולוגיה ילדים וקרדיולוגית ילדים – ע"י ד"ר יפעת ניר דוד.
 • שירותי הסיעוד ניתנים על ידי רות וולמיר.
 • שירותי משרד ומינהל – ניתנים על ידי אביטל דוד.
 • שירותי הרוקחות ניתנים על ידי מוחמד שעבי.

שניידר בקהילה בכללית נאות פרס

במרפאה החדשה מתקיים פרויקט "שניידר בקהילה", במסגרתו מומחים מבית החולים לילדים מקבוצת כללית, מייעצים בתחומי קרדיולוגית ילדים, אורתופדיה, עיניים ובהמשך תחומים נוספים ישולבו במרפאה.

אירנה מלנבסקי – רוקחת מחוזית (צילו דוברות כללית)

אירנה מלנבסקי, מנהלת מערך הרוקחות המחוזי בכללית, מסכמת:

אנחנו בעידן חדש בעולם הרוקחות – רוקח כמטפל, מייעץ ומדריך, זה דבר שתופס תאוצה. הרוקח הרבה פעמים מהווה הגורם המקשר והמתאם בין הצוות הרפואי והמטופל ויש לו חלק חשוב בהתאמת הטיפול התרופתי, איתור בעיות בטיפול תרופתי, שיפור הטיפול וייעוץ, הן לצוות הרפואי והן למטופל, תוך דאגה לאיכות הטיפול. המטרה שלנו בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, היא העלאת המודעות והפיכת המטופל לשותף מלא בטיפול התרופתי שלו.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. יואל אמר/ה

  מעוניין להפגש עם רוקח

 2. יואל אמר/ה

  מעוניין להפגש עם רוקח לדעת יותר על תרופות

הגיבו כאן לכתבה