עודף משקל? הילדים לא חייבים לסבול • מרפאת אורח חיים בריא לילדים ונוער בכללית

ד"ר טלי שחר, מומחית ברפואת ילדים, מטפלת בהשמנת ילדים ומנהלת מרפאת אורח חיים בריא לילדים ונוער (צילום: דוברות כללית)

מרפאת אורח חיים בריא לילדים ונוער בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי:
לילד שלי עודף משקל – מה לעשות?

השמנה בילדים היא אחד האתגרים הגדולים של הרפואה הציבורית במאה ה-21 השמנה בילדים מעלה סיכון להשמנה בגיל מבוגר וסיכון לתחלואה במספר מחלות, כגון סכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, כבד, פרקים/ שלד, בעיות נשימתיות ואפילו סרטן. כמו כן, דיכאון, בעיות התנהגותיות, הערכה עצמית נמוכה וקשיים חברתיים.

ההורים והילדים לא אשמים

"צריך להבין, הילד וההורים לא אשמים בהשמנה, בדיוק כפי שילד או הוריו לא אשמים באלרגיה שיש לילד, באסטמה או בכל מצב רפואי אחר. השמנה לא נגרמת מעצלנות, טיפשות, העדר כוח רצון, או גרגרנות. השמנה מוגדרת כמצב רפואי הנגרם משילוב של תכונות גנטיות וסביבה מקדמת השמנה. אף אחד לא בוחר להיות שמן ואף אחד לא בוחר להיות הורה לילד שמן. כולנו חיים בסביבה מקדמת השמנה. להורים יש אחריות לטיפול, גם לילד. ככל שהילד צעיר יותר נטל האחריות לטיפול מוטל יותר על ההורים", מסבירה ד"ר טלי שחר, מומחית ברפואת ילדים, מטפלת בהשמנת ילדים ומנהלת מרפאת אורח חיים בריא לילדים ונוער במרפאת כללית יוקנעם עילית.

חשיבות עליונה למניעה וטיפול

השמנה פוגעת באיכות החיים של הסובלים ממנה, אבל הנזק הוא גם לחברה כולה, לאור המחיר הגבוה של טיפול בהשמנה וסיבוכיה, הן כהוצאת בריאות והן כהפסד בימי עבודה. קיים קשר בין המחלות שפורטו לעיל לגיל הופעת ההשמנה ומשך התקופה עם משקל עודף, לכן למניעה וטיפול בהשמנה בילדים חשיבות עליונה.

ד"ר טלי שחר, מומחית ברפואת ילדים, מטפלת בהשמנת ילדים ומנהלת מרפאת אורח חיים בריא לילדים ונוער (צילום: דוברות כללית)

הילדים סובלים

לדברי ד"ר שחר ילדים עם השמנה נתונים תחת ביקורת אינסופית והמסר שמועבר להם הוא – אתה לא בסדר כפי שאתה היום, אלא רק אם תרד במשקל. "הילד קולט את המסר ומפנים אותו והדימוי העצמי שלו נפגע ותחושת המסוגלות שלו נפגעת כי מבחינתו הוא מנסה לשלוט באכילה שלו ונכשל פעם אחר פעם, לכן חשוב שההורים יעבירו לילדם את המסר שהוא נפלא ונהדר כפי שהוא כיום ומומלץ לעשות זאת בתדירות יומיומית. אנו יכולים להגן על ילדינו מהשפעות מסרים אלו על ידי שינוי דפוסי חשיבה, תקשורת ופעולות התומכים באורח חיים בריא ובדימוי גוף תקין".

"את/ה לא לא לבד"

חשוב לתת מקום ולגיטימציה לקשיים שהילד חווה. מוכח מחקרית שהשמנה היא הגורם השכיח ביותר להערות ולבריונות מצד ילדים. כדאי לעודד שיח על הערות בנוגע למראה חיצוני, לשאול את הילד האם נאלץ להתמודד עם הערות מסוג זה. לרוב הילד לא יספר מיוזמתו על אירועים כאלו כי הוא פשוט מתבייש. חשוב להעביר את המסר שמי שמעיר ומעליב על מראה חיצוני הוא זה שלא בסדר. יש להציע דרכי התמודדות, לערב את הצוות החינוכי במידת הצורך ולהעביר את המסר – אני איתך, אתה לא לבד.

להוות דוגמה

"ילדים מחקים את התנהגות הוריהם וחשוב לשלב דוגמה לאורח חיים בריא. אם יראו שאתם פעילים גופנית באופן סדיר, גם כשקשה, גם כשעייפים – המסר שיועבר הוא שפעילות גופנית היא חלק מהחיים. כמו צחצוח שיניים לדוגמה. אם יראו אתכם אוכלים ישירות מהסירים, אוכלים בזמן שימוש במסכים וכו' – כך גם הם ינהגו" ממליצה ד"ר שחר.

פעילות גופנית וטיפול רגשי

מומלץ להכניס פעילות גופנית וזמן פעילות משפחתית יומי, להגביל זמן מסך, לעודד דימוי גוף חיובי ובמידת הצורך לפנות לייעוץ והכוונה מקצועיים – רופא/ת הילדים או מרפאה ייעודית לטיפול בהשמנה כגון מרפאת אורח חיים בריא לילדים ונוער ביוקנעם עילית. הטיפול במרפאה משלב פעילות גופנית וטיפול רגשי קבוצתיים לילדים, הדרכת הורים קבוצתית בהנחיית פסיכולוגית ילדים, מעקב רפואי וטיפול תזונתי פרטניים. הטיפול במרפאה הוא בהתאם להמלצות ארגוני הבריאות הבינלאומיים כטיפול המומלץ בהשמנת ילדים – טיפול רב רב-תחומי ומבוסס משפחה – הדגש הוא על שינוי אורח החיים לכל המשפחה מתוך הבנה שאורח חיים שכזה ייטיב עם כל בני הבית.

בכללית מזמינים אתכם להתייעץ, גם במייל healthykids@clalit.org.il.
"אנחנו כאן בשבילכם" מסכמת ד"ר שחר.

ליצירת קשר עם כללית חייגו 2700*

הגיבו כאן לכתבה