"בישראל מבינים מה זה מלחמה" • פרופ' אידלמן מרמב"ם התגייס לסייע לעמיתו האוקראיני

דר' ולנטין רוזינסקי במהלך ניתוח בבית החולים בקייב (צילום: באדיבות ISIDA Clinic)

החברות שמצילה חיים

רופא רמב"ם שלח לביה"ח בקייב תרומת ציוד רפואי בשווי של מאות אלפי שקלים

הציוד הרפואי הולך ואוזל

בבית החולים הצבאי שמחוץ לקייב, אוקראינה, מטופלים ברגעים אלה ממש אזרחים שנפצעו כתוצאה מהלחימה שם. מזה שמונה עשר ימים שבית החולים הזה ובתי חולים נוספים מתמודדים עם גל של פציעות טראומה, חלקן הגדול מסכנות חיים, והציוד הרפואי הכה חשוב לביצוע המשימה, הולך ואוזל.

בתמונה: דר' ולנטין רוזינסקי בביקורו בישראל בעבר (צילום: באדיבות ISIDA Clinic)

עזרה לחבר בצרה

משלוח גדול של ציוד רפואי המיועד לביצוע ניתוחים שונים, תרופות, חומרי הרדמה וחיטוי ועוד, עושה את דרכו בימים אלה אל קייב, מישראל וארה"ב, דרך פולין, היישר לחדרי הניתוח ויחידת הטיפול לרפואה דחופה שבבית החולים מחוץ לעיר. מאחורי המשלוח, ששוויו מוערך בכחצי מיליון דולר, עומד רופא אחד שהחליט לעשות מעשה ולסייע לחבר בצרה.

פרופ' מרק אידלמן מרמב"ם

עם פרוץ המלחמה באוקראינה, הגיעו אלינו המראות הקשים דרך מסכי הטלוויזיה והרשתות החברתיות. פרופ' מרק אידלמן, מנהל אורטופדית ילדים בבית החולים "רות" לילדים ברמב"ם, לא נותר אדיש ויצר קשר עם רופא מקומי, קולגה שאיתו ניתח בעבר בקייב, כדי לשאול לשלומו. הרופא המנתח, דר' ולנטין רוזינסקי, סיפר לחברו מישראל כי התגייס לבית החולים הצבאי מחוץ לקייב והוא מנתח שם 24/7 פציעות מלחמה. את העבודה בבית החולים הצבאי הוא מבצע במקביל לעבודתו במערכת הרפואית הפרטית בקייב, בה הוא משמש כמנהל מחלקת אורטופדית ילדים והמחלקה לרפואת טראומה בבית החולים איסידה (ISIDA Clinic).

בתמונה: דר' ולנטין רוזינסקי (צילום: באדיבות ISIDA Clinic)

בשיחה ביניהם, וכמי שכבר טיפל בעבר בלא מעט פציעות טראומה ומלחמה, שאל פרופ' אידלמן את עמיתו האוקראיני מה הוא צריך כדי לטפל בחולים שלו. בהתאם לתשובתו ארגן עבורו פרופ' אידלמן תרומת ציוד רפואי, חלקו קריטי לטיפול בפצועים המגיעים אליו, ובעזרתם של חברים בארץ ובארה"ב, הצליח להעביר את חבילת הסיוע במהירות. ראשונים לסייע היו פרופ' נועם גבריאלי, מייסד חברת המכשור הרפואי "עונג הכרמל" וסאשה אומצינסקי, עובדת החברה, שתרמו חסמים סטריליים וארגנו את המשלוח לקייב.

חלק מהציוד כבר הגיע לאוקראינה לפני ימים אחדים ומשמש ממש כעת להצלת חיי אדם.

דר' ולנטין רוזינסקי במהלך ניתוח בבית החולים בקייב (צילום: באדיבות ISIDA Clinic)

"הישראלים מבינים מה זה מלחמה"

"הרבה אנשים הבטיחו עזרה, אבל פרופ' אידלמן קיים", מספר דר' רוזינסקי בשיחת וואטסאפ שמתקיימת בין ניתוח לניתוח, "אני לא יודע מה היינו עושים בלי הציוד הזה. בכלל, נראה שהישראלים מבינים יותר טוב מכולם מה צריך ואיך לעזור. לצערנו אתם יודעים היטב מה זה לחיות במצב של מלחמה".

"זקוקים לכל עזרה"

דר' רוזינסקי מספר כי הוא עובד מסביב לשעון ואי אפשר לדעת מתי יכנס המטופל הבא לניתוח דחוף: "בכל רגע אני יכול להיקרא לחדר הניתוח. המצב פה לא פשוט ואנחנו מטפלים בפציעות רבות בדרגות חומרה שונות. אני מקווה שהמצב הזה יסתיים במהרה ובינתיים אנחנו זקוקים לכל העזרה שנוכל לקבל".


הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. אורנה עטר אמר/ה

    כל הכבוד לפרופ' אידלמן על היוזמה ולכל האנשים מרמב"ם שנטלו חלק במשימה מורכבת זו. תבורכו.

הגיבו כאן לכתבה