לראשונה בישראל: גוזלים של עיט זהוב בקעו בחי-בר כרמל • צפו

גוזלי עיט בקעו בחי בר כרמל (צילום: רשות הטבע והגנים)

מזל טוב: שני גוזלים לעיט זהוב בקעו בגרעין הרבייה בשמורת הטבע חי בר כרמללראשונה אי פעם בישראל!


השבוע שמחה גדולה וכפולה: שני גוזלים נולדו לזוג עיטים זהובים בשמורת הטבע חי בר כרמל. 42 ימים לאחר הטלת הביצה בקע הגוזל הראשון והיום בקע הגוזל השני.


הנקבה רוני בת 9 נתפסה בטבע, אך לא התאימה להשבה לטבע. רוני זכתה בשמה בשנת 2013 לאחר שפצעה את המטפלת הראשית רוני בבית החולים של רשות הטבע והגנים והספארי בזמן טיפול רפואי. בן זוגה רומאו בן 17, נמצא בטבע, אך מרבית חייו גדל בגן החיות התנ״כי. השניים הצליחו לראשונה להביא לעולם שני גוזלים, וזוהי, כאמור, גם הפעם הראשונה אי פעם שדבר כזה קורה בישראל.


אוהד הצופה, אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים:

הישג נוסף למאמצי שימור העיטים הזהובים בארץ: לראשונה בשבי בישראל בקע גוזל בגרעין הרבייה וכמה ימים אחריו בקע גוזל נוסף. זהו פיצוי על כך שהוריו נלכדו ונחמסו מקינים בטבע וחסרו לאוכלוסייה, עד כדי כך שבשנת 2018 היה בטבע בישראל רק גוזל יחיד, ומספר הזוגות הכולל ירד ל-6. מאז ישנה התאוששות איטית בזכות פעולות ההגנה על קינים, שת"פ עם חיל האוויר למניעת הפרעות מסוקים לקינון, מיגון עמודי מתח גבוה ומאבק בהפרעות מטיילים במסגרת פרויקט 'פורשים כנף' בשיתוף עם החברה להגנת הטבע וחברת החשמל. אני מקווה שניתן יהיה להגדיל את גיוס הפרטים הצעירים לאוכלוסייה בזכות גרעין הרבייה.

העיט הזהוב הוא העיט הגדול ביותר שדוגר בישראל. מדובר בעוף חזק ועוצמתי, המסוגל לצוד טרף גדול, כמו שועל או גדי. למרות יכולותיו הפיזיות המרשימות, העיט הזהוב ניזון בעיקר מיונקים בינוניים וקטנים דוגמת שפן סלע, ארנבת ושועל, אך מגוון גם בעופות בינונים ובזוחלים דוגמת חרדון וצב. בנוסף, הוא גם מפצח צבים, אותם הוא מטיל מגובה רב.

במסגרת פרויקט "פורשים כנף" המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת החשמל, מבוצע ניטור הדוק לקינון, מוצבת שמירה על קינים הסובלים מחמיסה והפרעות וממגנים עמודי מתח באזורים בהם תועדה התחשמלות.

הגיבו כאן לכתבה