גינות כלבים בחיפה – מועטות ולא מטופלות • שאילתה של הילה לאופר מ'הירוקים'

הילה לאופר והכלבים (אלבום פרטי)

שאילתה למועצת העיר בנושא גינות כלבים ברחבי העיר • שאילתה של הילה לאופר מסיעת הירוקים של חיפה

חברת מועצת העיר מסיעת הירוקים, הילה לאופר, שבין פעילויותיה הרבות, פועלת כבר שנים ארוכות למען בעלי החיים וזכויותיהם, בחיפה ובכלל, העבירה שאילתה לראש העיר עינת קליש רותם, בנושא גינות כלבים ברחבי העיר, או מדויק יותר לומר – המחסור החמור בהן.

"בעיר חיפה קרוב ל-300,000 תושבים", כותבת לאופר, "בנוסף לתושבים ההולכים על שתיים, ישנם תושבים רבים בחיפה ההולכים על ארבע. בעליהם משלמים ארנונה, בדיוק כמו שאר התושבים, אך שירות מינימלי כגון גינת כלבים, כמעט אינו קיים עבורם ועבור כלביהם".

הילה לאופר והכלבים (אלבום פרטי)
הילה לאופר והכלבים (אלבום פרטי)

אלפי כלבים בחיפה

רק כדי לסבר את האוזן, בחיפה ישנם, בהערכה גסה, כ-17,000 כלבים! בקריית חיים מערבית, לדוגמה, כמעט בכל בית יש לפחות כלב אחד, ואף יותר. עפ"י אתר העירייה, קיימות בעיר 13 גינות כלבים בלבד. חלקן כה קטנות ובלתי מטופלות, עד כי קשה לקרוא להן "גינות".

הכול כבר נבדק ואושר

בשאילתה מזכירה לאופר כי לפני כשנתיים החלה לעמול למען הקמת גינת כלבים בקריית חיים מערבית. היא חיפשה מקום מתאים, זומנו גורמים מקצועיים מטעם העירייה, הגיע הווטרינר העירוני, מנהל מחלקת דרכים ומנהלת מחלקת נוף, הם בחנו את המקום מכל הזוויות וקבעו כי הוא מתאים וכשיר למטרה. לאחר כל הלוגיסטיקה הזו, אף התקיים שיתוף ציבור בעניין.

הדברים אושרו, התקבלו ו… זהו. מאז חלפה כבר כמעט שנה ודבר לא קרה.

כלב - ארכיון (צילום: ירון כרמי)
כלב – ארכיון (צילום: ירון כרמי)

להקים גינה. פשוט, לא?

מה נותר מכל העבודה, הבדיקות, הדיבורים והאישורים? "להקים גינה. פשוט, נכון? אך לא בעיריית חיפה, שאפילו פעולה כה פשוטה מתקשה להוציא לפועל", היא אומרת.

לאופר מספרת כי בתוך כל התהליך היה שלב שבו התגלה לפתע "פרט טכני קטן" לפיו המקום שנבחר בכלל שייך לקק"ל ולא לעיריית חיפה. ושוב, החל כל התהליך מההתחלה… חיפוש מקום, זימון גורמי מקצוע, אישורים, בדיקות וכו'… נפלא. "אך עיריית חיפה עדיין מתקשה לבצע את המשימה הכול כך פשוטה הזו".

פתרון מצוין לכולם – לבעלי כלבים ולאלה שלא

"צריך להבין", אומרת לאופר, "שגינת כלבים זה פתרון מיטבי לכולם. גם לבעלי הכלבים וגם לאלו שלא. לכלבים מגיע לרוץ ולפרוק אנרגיה באופן חופשי, במתחם סגור ושמור, שמונע מהם לרוץ לכביש ועוד שלל סכנות", היא מציינת. "בנוסף, כמות הצואה תפחת משמעותית ברחובות, שכן היא תתרכז בגינה הסגורה, כשברור שתיאסף ע"י בעלי הכלבים. הרי אם לא יאספו, ידרכו הם עצמם וגם כלביהם על צואה, ובזה איש אינו מעוניין".

גינת כלבים בכרמל הצרפתי (צילום: אלעד טטנבאום)
גינת כלבים בכרמל הצרפתי (צילום: אלעד טטנבאום)

קשורים או סגורים בבית

אולי זה המקום להזכיר כי לא לכל בעלי הכלבים יש גינה פרטית, ייתכן שאפילו לרובם לא. כלבים צריכים להוציא אנרגיות, לשחק, להשתולל, וכשאין מקום עבורם לעשות זאת, כל שנותר להם הוא להישאר סגורים בבית או לטייל כשהם קשורים ברצועה, שבויים בקצב ההליכה של בעליהם.

כלב בחוף הים עם השקיעה (צילום: גלעד שטיין)
כלב בחוף הים עם השקיעה (צילום: גלעד שטיין)

משוחררים ללא חשש

"בגינות הכלבים, יכולים הכלבים להיות משוחררים וליהנות, לפגוש כלבים אחרים ולשחק איתם, ודבר נוסף וחשוב גם כן, כל זאת מבלי שיפחידו עוברים ושבים אשר חוששים מפניהם, וישנם לא מעטים כאלה", היא אומרת. "כיום אין מענה לכל זה".

לאור כל זאת, שואלת לאופר:

 • האם עיריית חיפה מעוניינת בעזרה מקצועית בצורת יעוץ כדי לבצע משימה זו?
 • מתי תוקם גינת כלבים בקריית חיים מערבית?
 • האם ישנו תכנון לשפץ את הגינה הקיימת במזרחית? הגינה סובלת מהזנחה כה חמורה, עד כי בקושי מגיעים לשם אנשים עם כלביהם, אם בכלל.
 • האם ישנו תכנון להקמת גינות כלבים עתידיות בעיר? אבקש לקבל רשימה ותאריכי יעד להקמתן.
הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. רשא אמר/ה

  התלהבתי חשבתי שכבר קיימות גינות כאילו 🙁

 2. מציאות אמר/ה

  יש דבר אחד בחיפה שכן מטופל….?
  פשוט בדיחה העיר שלנו. בדרך להפוך לעיר נטושה.

 3. חזרזיר אמר/ה

  עיר פח. למה אפשר לצפות.

הגיבו כאן לכתבה