סיכה נתקעה במערכת העיכול של בן 14 • "סיכה קטנה – סכנה גדולה" אומרים ברמב"ם

הסיכה ממוקמת בין המעי הדק לגס, כפי שנראה בצילום שבוצע בנער (צילום: דוברות רמב"ם)

כך סיכה קטנה סיכנה את חייו של בן 14

בליעת חפצים היא סכנה המזוהה לרוב עם פעוטות וילדים קטנים, אך גם בגילאים מאוחרים יותר הכנסת חפצים זרים לפה עלולה לסכן חיים. אפילו כשמדובר בסיכה קטנה…

בן 14, תושב אזור הצפון, הגיע למלר"ד (מחלקת רפואה דחופה) בבית החולים "רות" לילדים ברמב"ם, לאחר שהכניס סיכה לפיו כמשחק ובלע אותה בטעות. הנער הרגיש בטוב לאחר אירוע הבליעה, אך בכל זאת הגיע ליתר ביטחון לבדיקה בבית החולים.

עם הגעתו לביה"ח, בוצע לנער צילום רנטגן אשר הראה כי הסיכה שבלע התקדמה לאורך מערכת העיכול והתמקמה במעבר שבין המעי הדק למעי הגס.

המקום שבו נמצאה הסיכה לא אפשר את המשך התקדמותה במערכת העיכול ובשל מיקומה היתה עלולה לנקב את איבריו של הנער ולסכן את חייו.

מתוך המצלמה האנדוסקופית – כך נראה הליך שליפת הסיכה (צילום: דוברות רמב"ם)

סיכה קטנה, סכנה גדולה

המיקום של הסיכה גם לא אפשר לצוות המטפל לשלוף אותה דרך הפה, ומשום כך הוחלט לבצע את הוצאתה בגישה אנדוסקופית, באופן מונחה מצלמה, דרך פי הטבעת, כאשר הנער מטושטש. ההליך, שארך כ-20 דקות, הסתיים בהצלחה ולאחר שהנער התאושש הוא שוחרר לביתו כשהוא חש בטוב.

ביחידת הגסטרו לילדים ברמב"ם, מסבירים כי אומנם נראה שמדובר בסה"כ בסיכה קטנה, אולם היא היתה יכולה להוות סכנה גדולה לנער שבלע אותה.

הסיכה ממוקמת בין המעי הדק לגס, כפי שנראה בצילום שבוצע בנער (צילום: דוברות רמב"ם)

פרופ' רון שאול, מנהל יחידת הגסטרו לילדים ברמב"ם:

צריך להיות מאוד זהירים עם הדברים שמכניסים לפה. העצמים יכולים להיבלע בטעות בכל גיל ולסכן את האדם שהכניס אותם לפה. כאשר מדובר בגילים צעירים יותר, בהם הילדים פחות מבינים את הסכנה, כמובן שיש להשגיח עליהם במיוחד.

הגיבו כאן לכתבה