כתב אישום חמור נגד מפעילי המזנונים באצטדיון סמי עופר בחיפה

איצטדיון סמי עופר (צילום אדיר יזירף)

קבלת דבר במרמה, עבירות מס, קשירת קשר לפשע ועוד

אישום: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לביצוע פשע, עבירות איסור הלבנת הון ועבירות מס כנגד אורי לוזון, דוד בירן ואילן חי.

פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) הגישה לאחרונה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד אורי לוזון, דוד בירן ואילן חי בין היתר בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לביצוע פשע, עבירות איסור הלבנת הון ועבירות מס. זאת לאחר, שקיבלו במרמה את הפעלת המזנונים באצטדיון סמי עופר בחיפה וכן קיבלו במרמה חלק ניכר מהכנסות המזנונים.

כתב אישום זה מצטרף לכתב אישום שהוגש בשבוע שעבר, במסגרת הסדר טיעון לבית משפט השלום בת"א, נגד דורון להב, בגין קבלת דבר במרמה, קשירת קשר לביצוע פשע ושיבוש הליכי משפט.

הרוויחו מעל 8 מיליון שקלים ודיווחו על הכנסה של 4 מיליון

על פי כתבי האישום שהוגשו על ידי עו"ד מיטב דגן, פעילות המזנונים באצטדיון סמי עופר בתקופה הרלוונטית לכתב האישום הניבה הכנסות כספיות משמעותיות, אשר נעו בין עשרות אלפי ש"ח למאות אלפי ש"ח בכל משחק, והצטברו לכדי מיליוני ש"ח בכל שנת פעילות. בשל אופייה של הפעילות, המבוססת על מכירת פריטי מזון ושתייה מרובים לקונים רבים בפרקי זמן קצרים, הכנסות אלה היו ברובן הגדול בכסף מזומן.

אצטדיון סמי עופר ממעוף הציפור (צילום: מיכה בריקמן)

העברה או השכרה נאסרו

דורון להב הינו בעלים ומנכ"ל של חברת נטו, אשר במהלך 2014 זכתה במכרז שפרסמה החברה הכלכלית בחיפה להפעלת הקיוסקים באצטדיון סמי עופר. לאחר שעמדה בכל תנאי המכרז, חתמו הצדדים על חוזה, לפיו על חברת נטו להעביר כ-49% מהכנסות המזנונים לחברה הכלכלית בחיפה.

במסגרת המכרז נאסר על העברה או השכרה של כל זכות או חובה כלשהי שניתנה לחברת נטו. על אף האמור טרם התחילה חברת נטו להפעיל את המזנונים סוכם בין להב לבין בירן, רועי לוזון (בנו של אורי לוזון) ואחרים, כי להב יעביר באופן חלקי את הפעלת המזנונים באצטדיון לידי בירן.
במהלך קיץ 2016, ועל רקע הקשר העסקי הקודם בין בירן ללהב, בניגוד לתנאי המכרז, הועברה הפעלת המזנונים והשליטה בהם ובהכנסות לידי הנאשמים. כיוון שהנאשמים אינם עומדים בתנאי המכרז, המשיכה חברת נטו להציג עצמה כמי שממשיכה להפעיל את המזנונים ואף ביצעה את הדיווחים והתשלומים לחברה הכלכלית, זאת כשבפועל המזנונים הופעלו על ידי הנאשמים אשר גם שלטו בהכנסותיהם.

במסגרת חוזה שנחתם בין להב לאילן חי (ועל דעתם של לוזון ובירן) נקבע כי בירן יפעיל את המזנונים באצטדיון סמי עופר במקום חברת נטו. בתמורה שולם לחברת נטו סכום של כ-100,000 ₪ ותשלום חודשי בסך 5,000 ₪.

אצטדיון סמי עופר (צילום: אדיר יזירף)
אצטדיון סמי עופר (צילום: אדיר יזירף)

רישום כוזב של ההכנסות

בין אוגוסט 2016 ליולי 2018 הפעילו לוזון ובירן את המזנונים וקיבלו את ההכנסות מהפעלתם. במהלך התקופה, בתום כל משחק כדורגל באצטדיון, נאספו כלל הפדיונות הכספיים, אז העביר בירן סך של 15% מהפדיון למנהל המזנון ללא כל תיעוד (לצורך תשלום עבור עבודתו ולשם תשלום לעובדים, אשר ברובם היו קטינים). בנוסף בירן, על דעתו של לוזון, הורה לערוך רישום כוזב של ההכנסות, זאת על ידי הפחתת הסכום שניתן כתשלום למנהל המזנון ולאחר הפחתת הסכום למחצית. כל זאת במטרה להטעות את החברה הכלכלית בנוגע לסכום שהיא זכאית לו מתוך הכנסות המזנונים.

החברה הכלכלית קיבלה מחצית מהסכום לו היא זכאית

בתקופה זו, הפיקו לוזון ובירן הכנסות מהפעלת המזנונים בסך 8,607,690 ש"ח, ודיווחו על הכנסה בסך 4,303,845 ₪ בלבד. לאור האמור, החברה הכלכלית לחיפה קיבלה במהלך התקופה סכום של 2,108,885 ₪, זאת במקום סכום של 4,217,716 ₪ לו הייתה זכאית במידה והיו מדווחים על ההכנסות האמתיות מהפעלת המזנונים.

לדורון להב, אורי לוזון, דוד בירן ואילן חי יוחסו עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וקשירת קשר לביצוע פשע. עוד יוחסו לאורי לוזון, דוד בירן ואילן חי עבירות מס לאור דיווחים כוזבים של הכנסותיהם ועבירות בתחום הלבנת ההון בשל אי הצהרה על נהנים בחשבון בנק אליו הועברו רווחי הקיוסקים. התיק נחקר על ידי יאחב"ל להב 433 במשטרת ישראל בשיתוף יחידת יהלום ברשות המיסים.

מהחברה הכלכלית נמסר לחי פה:
חברת נטו זכתה בשנת 2014-2018 במכרז על פי כל דין לניהול המזנונים. חברת קריית הספורט, שמנהלת את האצטדיון שיתפה פעולה באופן מלא עם גורמי החקירה במשטרה (להב 433) ופעילותה נמצאה תקינה וללא דופי. אסטריאה גרופ״ זכתה במכרז לאחריו ומנהלת את מזנוני האצטדיון כיום.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

  לדעתי האישית ,אין צורך במזנונים באצטדיון סמי עופר בחיפה.

  1. SLMBRN אמר/ה

   רפי – תגדיל ראש. אין צורך בכל האיצטדיון.

 2. ניקו אמר/ה

  לא חסר נוכלים שעוקצים תמדינה פח הזאת.מה חדש?

 3. אבא חושי אמר/ה

  לכלא ל-20 שמה, וכולם יתיישרו במדינה..!

הגיבו כאן לכתבה