כל אחד הוא יחיד ומיוחד בטירת כרמל • תוכנית מרגשת וחשובה בגני הילדים

מחמוד בגן "אשל" • כל אחד הוא יחיד ומיוחד (עיריית טירת כרמל)
עיריית טירת כרמל – רחב

"כל אחד הוא יחיד ומיוחד" בטירת הכרמל

תוכנית "כל אחד יחיד ומיוחד" של הפארק הנגיש, צוות שיקום – האגף לשירותים חברתיים בטירת כרמל, הינה תוכנית הסברה העוסקת בעיצוב עמדות חיוביות כלפי אנשים עם מוגבלויות בגני חובה בטירת כרמל, בשיתוף פעולה עם אגף החינוך. 

התוכנית מועברת על ידי מנחה שהוא אדם עם מוגבלות, המגיע לתהליך של כעשרה מפגשים בגנים.

אחד הגנים המשתתפים בתוכנית הוא גן "אשל", בהובלתה של הגננת ענבר פלנסיה והסייעת רוחמה מאיר, שהכניסו את הפעילות לגן במקצועיות ובחיבוק גדול. אל הגן מגיע מידי שבוע מחמוד חמודה מנחה התוכנית, שביום יום הוא מורה ויועץ חינוכי. מחמוד מתמודד עם עיוורון מאז היותו בן 15. 

כל אחד הוא יחיד ומיוחד (עיריית טירת כרמל)

הילדים מצפים למפגשים

המפגשים עוסקים בהיכרות עם עצמי ועם האחר, דעות קדומות, היכרות עם מגבלות פיזיות וחושיות ועם אמצעי נגישות שונים. מעבר לתכני הידע שהילדים מקבלים במפגשים, הילדים יצרו קשר מיטיב ומיוחד עם מחמוד והם מצפים ומתרגשים לפגוש אותו בכל פעם מחדש.  

השבוע התארחה בתוכנית גם המנחה אלינור סוויסה, בחורה המתמודדת עם מוגבלות שמיעה (חירשות) מלידה. אל המפגש עמה הצטרף לירון סבן, מתורגמן לשפת הסימנים.

מדליקים את האור

אלינור שיתפה את הילדים בגן על ההתמודדות שלה עם החירשות ועל התנהלותה בחיי היום יום תוך שימוש בעזרים המסייעים לה ולימדה את הילדים מילים ושיר בשפת הסימנים. ילדי הגן הכינו הפתעה לאלינור ושרו לה בשפת הסימנים את השיר "להדליק את האור". 

מכירים ומתקרבים

המפגש השבועי בגן היה מפגש מוצלח ומרגש במיוחד, עם אנשים מיוחדים שמשתפים פעולה כדי לעשות שינוי מהותי בתפיסות על אדם עם מוגבלות. המפגש עם השונה היא אחת הדרכים המשמשות מנוף משמעותי לבחינה ושינוי של תגיות ודעות קדומות תוך יצירת היכרות קרובה עם מציאות חיים אחרת.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. מעיין בונפיל אמר/ה

    רק חבל שאין צהרונים ומועדוניות לילדים מיוחדים בעיר שלנו . בני חוזר כל יום ב12:40 מבית הספר בחיפה ללקויי שמיעה ואני כמובן מחפשת עבורו תעסוקה . אני מקבלת 50% נכות שמתוך זה משלמת 800 שח לצהרון ממש לא ניתפס . שאין לילדים הללו שום תעסוקה ולא בתי ספר שמותאמים עבור החינוך המיוחד ואנכנו נאלצים לשלוח לחיפה . זה יפה ללמוד לקבל את השונה אבל מה עם לדאוג לשונה ?????? לטיפולכם אני גרה בטירת הכרמל

הגיבו כאן לכתבה