בידוד קורונה • מבולבלים? גם אנחנו • כל מה שאתם צריכים לדעת על בידודים וההנחיות העדכניות למאומתים

הנחיות, מתווים ועדכונים בנושא הקורונה מתחלפים ומשתנים חדשות לבקרים, דבר שיצר בלבלו אצל רבים. חי פה עושה לכם סדר בראיון עם ד"ר אמיר עלימי, סגן מנהל בית החולים הסקוטי, מומחה ברפואת ילדים וחבר במטה ההסברה לקורונה.

מרגע שאדם מאובחן עם קורונה, באילו צעדים עליו לנקוט?

אדם שתוצאת הבדיקה שלו יצאה חיובית, חייב להיכנס לבידוד בחדר נפרד משאר בני הבית. אם יש אפשרות לשירותים ומקלחת נפרדים אז יש להשתמש בהם. במקרה שאין את האופציה הזאת, יש לדאוג שלא לבוא במגע עם אחרים, לעטות מסכה כשיוצאים מהחדר המבודד, ואחרי השימוש במקלחת ובשירותים יש לדאוג לחטא את המקום וכל אביזר שהחולה בא אתו במגע ושאחרים משתמשים בו גם, כמו ברז, ידית הדלת, מכל סבון וכיו"ב.

מתי אפשר לצאת מהבידוד?

חשוב להקפיד להשאיר חלון פתוח לאוורור, גם במזג אוויר קר. יש לשמור על כל הנחיות של משרד הבריאות ולשהות בבידוד חמישה ימים מלאים, ולהיבדק בשתי בדיקות אנטיגן. את הבדיקה הראשונה מבצעים ביום הרביעי בערב, ואת השנייה ביום החמישי בערב. אם שתי התשובות שליליות, אפשר לצאת ביום השישי.

במידה שאחת הבדיקות יצאה חיובית ולחולה עדיין ישנם תסמינים ב-48 השעות האחרונות, כלומר בימים הרביעי והחמישי, יש להמשיך את הבידוד לשבעה ימים. במידה שביום השישי והשביעי אותו חולה לא חווה תסמינים, הוא יכול לצאת ביום השמיני. אם התסמינים נמשכים אז על החולה להישאר בבידוד.

תסמינים המחייבים המשך בידוד:

קוצר נשימה, שיעול שלא משתפר, חום והקאות. אלה ארבעת התסמינים שמונעים שחרור.

חשוב לציין, כי אם ישנן שאריות שיעול או שהשיעול בשיפור, נזלת, עייפות, חולשה, כאבי שרירים – אלה תסמינים שאינם מעכבים שחרור. כי אלה תסמינים שעלולים להישאר זמן רב אצל מי שחלה בקורונה.

בדיקות קורונה מהירות (צילום: מד"א)

עוד כדאי לדעת:

בדיקות ודיווח למשרד הבריאות:
מי שביצע בדיקת אנטיגן בבית והבדיקה יצאה חיובית, עדיין יצטרך לבצע בנוסף בדיקת אנטיגן מפוקחת, שכן היא מדווחת למשרד הבריאות, כמו בדיקת PCR.

מה עושים כשההורים מאומתים והתינוק/הילד שליליים וצריך להשגיח עליו?
זו בחירה של ההורים כמובן, אם להשאיר את הילד איתם להשגחה, ואכן מדובר בסוגייה מאוד קשה. בדרך כלל במידה שהוחלט להשאיר את הילד איתם, אז יש לנסות להיות כמה שיותר ממוגנים. כשההורים באים במגע עם הילד פחות רלוונטי אולי לדבר על עטית כפפות, אבל כן יש לעטות מסכה. אין הנחיות לגבי עטית מסכה אחת או שתי מסכות בסיטואציה כזאת, אבל בהחלט שתי מסכות יכולות לספק הגנה מרבית. להשתדל כנה שיותר לא לחשוף את הילד להפרשות מהאף ומהפה ולהקפיד מאוד על שטיפת ידיים.

מה לגבי נשים מיניקות שאובחנו כמאומתות לקורונה?
על פי המלצת ארגון רפואת הילדים, יש להמשיך בהנקה על מנת להעניק הגנה לילדים.כמובן, כל זאת תוך כדי שמירה על היגיינה והקפדה על עטית מסכה.

מהי התקופה המדבקת ביותר כשמדובר בזן האומיקרון?

על פי מחקרים שנעשו בעולם ובמשרד הבריאות, מהיום השמיני הסיכוי להדביק מישהו אחר קטן מאוד, כ-6% בלבד. לכן מי שיוצא מבידוד ביום השישי צריך להמשיך להקפיד על עטית מסכה ולהימנע ככל האפשר מלשהות במקום שיש בו התקהלויות או בסביבת אנשים בסיכון. ביום החמישי עדיין קיים סיכוי של 15%-20% להדבקה.

מדובר על כך שתסמיני האומיקרון הם קלים יחסית. אך מתי ובאילו מצבים יש לפנות לטיפול רפואי וכיצד יש לעשות זאת?
מי שלא מרגיש טוב וזקוק לטיפול רפואי עליו לפנות למד"א, שיפנו אותו למיון בצורה מסודרת ולא לפנות באופן עצמאי. משרד הבריאות מנתב את מד"א למקומות שבהם קיים פחות עומס.

תסמינים שמחייבים טיפול: חום שמתגבר ואינו יורד, קוצר נשימה, מצב בו אדם לא מצליח להשלים משפט בשל קוצר נשימה, כאבים בחזה ושיעול טורדני שגורם לאי נוחות.

חיסוני קורונה (צילום: דוברות רמב"ם)

טיפים והמלצות:

אנשים בקבוצות סיכון שחווים תסמינים יכולים לפנות טלפונית לקופת החולים אליה הם שייכים ולבקש לקבל טיפול פקסלוביד (PAXLOVID).

מי שלא התחסן – שיתחסן, על אף שהחיסון אינו מונע הדבקה, הוא בהחלט מונע מחלה קשה או צורך באשפוז בבית חולים.

חולי קורונה בחיפה – כתבות אחרונות
הגיבו כאן לכתבה